Volvo T6 Roadster: Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas

Ne vždy si ve Volvu mysleli, že jejich jediným údělem je zachraňovat lidi a planetu. Vraťte se s námi do roku 2005 a přivítejte Volvo T6 Roadster.

Volvo už dlouhou dobu platí za výrobce bezpečných a bytelných vozů, které jako by se idálně hodily na drsný, ale bohatý skandinávský sever. Dnešní Volvo lze také zařadit do ekologické škatulky, protože se odřízlo od větších motorů než dvoulitrových čtyřválců a jako prioritu do dalších let vidí hlavně hybridizaci nebo rovnou elektromobilizaci své nabídky.

Doba, kdy Volvo vyrábělo zadokolky už je tak dávno, že už to snad není ani pravda, přesto ještě před pár lety vystrkovalo růžky pomocí ustřelených konceptů, jako je právě tento T6 Roadster.

Představil se na výstavě upravených vozů SEMA v Las Vegas v roce 2005, kam ho Volvo přivezlo společně se střízlivějším konceptem XC70 All Terrain (níže v galerii). T6 Roadster byl hot-rod, kterým automobilka chtěla navázat na tradici zejména amerických tunerů. Volva z 50. a 60. let jsou dodnes poměrně vděčným cílem jejich úprav.

Design připomínal Plymouth Prowler a používal typické prvky hot-rodů jako úzkou příď nebo přední kola a světla vytažená ven ze stran karoserie. Zvenku vůz působil unikátně, zejména spojení svébytného designu se stylem Volva dodnes budí příjemné rozpaky.

Protože auto nemělo jiný cíl než upoutat pozornost, Volvo nechtělo zbytečně nafukovat rozpočet. To rozpoznáte zejména v interiéru. Sedadla a přístrojový štít, zde umístěný doprostřed, bez změny daroval sedan S80. Dokonce i volant byl převzatý z S60, jen na něj byl přidělán chromovaný kruh evokující staré doby.

Vůz byl postaven v jediném exempláři, ovšem byl plně pojízdný. Jeho základ tvořil ocelový rám a pod jeho povrchem byste našli převážně součástky, co se daly najít ve skladech automobilky. Za zmínku stojí dvakrát přeplňovaný motor o objemu 2,9 litru z S80, ovšem jeho uložení byste neuhodli. Motor byl namontován napříč za zadní sedadla. Na zadní kola výkon přenášel pomocí automatické převodovky. Volvo se o výkonech vozu nikdy nezmínilo, ovšem uvedlo maximální rychlost 330 kilometrů za hodinu. Jestli jde o reálný údaj si netroufáme tipovat.

Volvo ani nikdy nepočítalo s tím, že by se cokoliv z konceptu přeneslo do sériové výroby – co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas. Nicméně, Volvo sklidilo vlnu obdivu a tak nelenilo a o dva roky později představilo další studii, tentokrát světle modrý V8 Speedster (níže v galerii). To už se psal rok 2007 a finanční krize zakrátko na to Volvo tvrdě smetla. Místo dalších hot-rodů přišel prodej celé automobilky. Putovala tak od Fordu k čínskému Geely, které už nic takového nezajímalo.

Citroën DS: Francouzská Bohyně, která předběhla dobu o 20 let

Citroën DS je jedním z nejlepších, nejslavnějších a nejdůležitějších aut v historii automobilového průmyslu. Obrovský úspěch tohoto luxusního Citroënu odstartoval jen několik vteřin po oficiálním představení veřejnosti.

Číst celé

Proč se Mazda MX-5 NB podobá původnímu Viperu? Důvod je prostý

Velmi podobný design dvou značně rozdílných sportovních vozů je zapříčiněn mužem jménem Ken.

Číst celé

Jak závodní XJ-S změnilo vnímání značky Jaguar

Závodní Jaguar XJ-S díky slavnému Tomu Walkinshawovi změnil vnímání značky v motoristickém sportu a ovlivnil vývoj jejích sportovních vozů.

Číst celé

Budoucnost Porsche 911 zachránil nadšený inženýr, který naštvaně maloval na zeď

Porsche 911 mělo na začátku 80. let definitivně skončit, ale naštvaný inženýr Peter Schutz dal vedení jasně najevo, že ikonické kupé prostě nesmí zemřít.

Číst celé

Je vaše auto určitě vaše?

Tesla vás má v hrsti, ikdyž jste od ní za své peníze koupili celé jedno jejich auto. Je to fér?

Číst celé

Ferrari F50 GT: Nejlepší závodní Ferrari, které nikdy nezávodilo

Ferrari se chtělo zúčastnit závodního seriálu GT1 a vyvinulo špičkové auto. Když však Porsche našlo skulinu v pravidlech a získalo značnou výhodu, Ferrari se rozhodlo svůj nový program ukončit.

Číst celé