40 rychlostních rekordů. Tím se pyšní Mazda RX-8

Čtyřiadvacetihodinová rekordní jízda se odehrála v roce 2005 na německém závodním oválu pod dohledem Mezinárodní automobilové federace.

Mazda RX-8 je už od svého uvedení na trh v roce 2003 velmi diskutovaným autem. Kromě velkého zástupu fanoušků má dost možná ještě větší zástup odpůrců, kterým nejvíce vadí její servisní náročnost. Jen málokdo z nich si však uvědomuje, kolik různých zajímavostí a tajemství se ukrývá v jejích útrobách.

Duchovní nástupce legendárních RX-7 disponuje širokou škálou různých zajímavostí, o nichž se můžete dočíst v našem starším článku. Víte ale, že Mazda RX-8 v roce 2005 stanovila celkem 40 rychlostních rekordů, které okamžitě potvrdila Mezinárodní automobilová federace (FIA)?

Všechny rychlostní rekordy, jež byly přičteny k dalším 37 mezinárodním oceněním vozu a motoru, byly stanoveny na 12,3 kilometru dlouhém oválu v německém Papenburgu. Mazda k tomu použila dva exempláře ve specifikaci „Hi-Power“ (231 koní). První z nich byl přizpůsobený pro závodní skupinu FIA Category A (speciální vozidla) a už dříve se zúčastnil šampionátu Formula Woman Challenge ve Velké Británii, druhý pak pro FIA Category B (masově vyráběná vozidla). Jedinými změnami oproti běžným prodávaným vozům byly čtyřbodové bezpečnostní pásy, bezpečnostní rámy a větší palivové nádrže.

Shoji Tokuda, inženýr Mazda Motor Europe, krátce po poledni v sobotu 2. října 2005 zamával zelenou vlajkou, čímž vyslal první Mazdu RX-8 vstříc knize rekordů. O několik okamžiků později vyjel i druhý vůz. Během 24 hodin dlouhé jízdy se v obou autech vystřídalo patnáct motoristických novinářů z jedenácti zemí, kteří měli jediný úkol – jet na plný plyn a držet ideální jízdní stopu.

Obě Mazdy během jízdy urazily více než 5 000 kilometrů a jejich průměrné rychlosti byly 212,835 a 215,934 kilometrů v hodině. Japonská značka zároveň ukázala, že zpochybňovaný dvourotorový wankel 13B-MSP Renesis disponuje velkou životností i při extrémních jízdních podmínkách.

RX-8 dokázaly jet konstantní vysokou rychlostí bez incidentů, ale ne všechno šlo podle plánu. Hodinu po půlnoci začalo silně pršet, kvůli čemuž zpanikařili zástupci společnosti Kumho, která dodala pneumatiky. Mechanici proto snížili tlak v pneumatikách, čímž zlepšili odolnost proti akvaplaningu. Po čtyřiadvaceti hodinách byla ukončena jízda obou Mazd RX-8, které se vrátily do boxové uličky se čtyřiceti rychlostními rekordy.

Mazda RX-8 byla schopná zvládnout například:

  • 10 kilometrů s průměrnou rychlostí 209,740 km/h
  • 100 kilometrů s průměrnou rychlostí 227,467 km/h
  • 500 kilometrů s průměrnou rychlostí 219,774 km/h
  • 1000 kilometrů s průměrnou rychlostí 218,436 km/h
  • 5000 kilometrů s průměrnou rychlostí 216,012 km/h
  • 1 hodinu s průměrnou rychlostí 225,458 km/h
  • 6 hodin s průměrnou rychlostí 217,748 km/h
  • 12 hodin s průměrnou rychlostí 216,446 km/h
  • 24 hodin s průměrnou rychlostí 215,934 km/h

Všechny rekordy se můžete dočíst ve francouzské tiskové zprávě.

Mazda RX-8 Roadtrip: S laciným wankelem přes půl Evropy

Přišlo mi to jako zajímavý nápad. Místo letenky jsem koupil ojetou Mazdu RX-8 za cenu staršího iPhonu a vyrazil s ní na dlouhou cestu domů.

Číst celé

Zpětné kamery místo zrcátek: Jak se jezdí s revoluční technologií?

Audi e-tron zaujalo revolučním systémem zpětných kamer místo klasických zrcátek. Vyzkoušeli jsme, jak se s revoluční technologií jezdí.

Číst celé

K.I.T.T. měl být pro Pontiac přítěž. Nakonec mu pomohl s prodejem Firebirdů

Manažer Pontiacu si myslel, že mluvící Firebird poškodí jméno značky. Nakonec jí vytrhl velký trn z paty a výrazně pomohl s odbytem nové generace Firebirdů.

Číst celé

Dodge Challenger SRT Demon: 5 důvodů proč je zběsile rychlý

Že už Hellcat nemohl být rychlejší? V Dodge si mysleli opak a rovnou takové auto postavili. Představujeme řešení, která dopomohla k dosažení šílených výkonů.

Číst celé

Nissan GT-R, část druhá: Technologická vyspělost

V prvním článku (z pěti) tohoto seriálu jsme si obecně představili Nissan GT-R. Nyní se podíváme do hloubky jeho karoserie a motoru. 

Číst celé

Toyota Supra A80: Těžko překonatelné dílo japonských inženýrů

Pečliví Japonci nadělili světu mnoho povedených aut. Řada z nich byla navržena pro běžné použití, ale fungovala skvěle i při sportovním použití. Jedním z nich je i ikonický grand tourer pocházející z rýsovacích prken Toyoty.

Číst celé