Shelby Mustang z Hertzu. GT350 H byl nejlevnější způsob jak získat závodní auto

Americká autopůjčovna Hertz se v roce 1966 spojila se Shelby, aby společně spustili program „Rent-A-Racer“. Za volant speciálního GT350 H mohl za malý poplatek usednout úplně každý.

Potřeba pronájmu auta je zřídkakdy zábavným zážitkem. Obvykle ji potřebujete, protože vaše auto vypovědělo funkci, nebo jste na dovolené a potřebujete se dostat z letiště do hotelu. Když už se rozhodnete utratit nějaké peníze z bankovního účtu a auto si pronajmout, většinou přichází hořké zklamání. Vozy dostupné za přijatelné peníze jsou často nepřitažlivé a nudné. Pocit, že není z čeho vybírat, však nezažívali Američané v roce 1966, když se rozhodli pronajmout si auto z nabídky autopůjčovny Hertz.

Jméno Shelby bylo dobře známé v motoristickém sportu a zakladatel značky Carroll Shelby byl legendou po úspěchu ve vytrvalostním čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans. Jeho tým pomohl k úspěchu závodního programu Fordu GT40. Příjem skutečných peněz pro značku Shelby byl tvořený prodáváním vysoce výkonných silničních aut, které si mohli koupit fanoušci a nadšenci. Shelby začal nabízet upravenou variantu populárního Fordu Mustang, jež se jmenovala GT350, ale nové auto potřebovalo nějakou formu reklamy.

V roce 1966 se Shelby spojil s americkou sítí autopůjčoven Hertz, aby společně připravili geniální propagaci. Shelby připravilo sérii výrazných černo-zlatých GT350 určených pouze pro Hertz. Za pouhých 17 dolarů na den si lidé mohli pronajmout výkonnou verzi Mustangu a ochutnat život se silným osmiválcem pod kapotou. To znamenalo, že mnoho lidí chtělo vyzkoušet, jaké to je řídit auto upravené Shelby, zatímco poutavé zbarvení sloužilo jako mobilní reklama pro iniciativu „Rent-A-Racer“.

Ikonické Mustangy Shelby byly pojmenované GT350 H a pod jejich kapotou se nacházel vidlicový osmiválec Cobra 289 o výkonu 306 koňských sil a točivém momentu 446 newtonmetrů. Prvních 85 kusů bylo do vozového parku Hertzu dodáno se čtyřstupňovými manuálními převodovkami, které umožňovaly snadné dosažení největší síly vozů. Následujících 800 vozů bylo objednáno s automatickými převodovkami, aby byly snadné pro ovládání často nezkušenými zákazníky.

Shelby GT350 H byly seriózní výkonné stroje a podle pověstí byly některé kusy vraceny s pozůstatky startovních čísel a na sjetých pneumatikách. V některých vozech byly dokonce nalezeny stopy po dočasné montáži bezpečnostního rámu.

Součástí dohody mezi Hertzem a Fordem bylo, že všechny exempláře měly být po ukončení pronájmů vráceny. V dílnách Fordu a Shelby prošly rekonstrukcí a následně byly prodány široké veřejnosti. Dnes jsou tyto vozy sběratelsky velmi cenné a nejžádanější jsou nejstarší exempláře s manuálem. Marketingová strategie se ukázala pozitivní jak pro Shelby, tak pro Hertz. Černé Mustangy se zlatými pruhy se staly ikonami.

Myšlenka „Rent-A-Racer“ byla oživena v roce 2006, kdy Shelby oslavoval čtyřicáté výročí od vzniku původního Shelby GT350 H, když bylo vyrobeno 500 vozů Shelby GT-H. Jako základ posloužil Mustang GT, který byl vybavený výkonným motorem Ford Racing Performance FR1. O rok později vznikla i otevřená varianta a všechny tyto vozy byly dostupné pouze v síti autopůjčoven Hertz.

Moderní obdoba Shelby GT350 H vznikla i v roce 2016, když původní reklamní kampaň „Rent-A-Racer“ slavila padesáté výročí. Shelby připravil novou edici pro autopůjčovny Hertz, jež vycházela z pětilitrového Mustangu GT. Tentokrát však vzniklo pouhých 140 vozů s přepracovaným podvozkem, novým výfukem a upravenou karoserií. Některé z těch to vozů jsou stále k dispozici k pronájmu v amerických půjčovnách Hertz.

Jak se žije s olympiádou na operák

I když jste tento článek našli v kategorii Svezli jsme se vaším autem, nenechte se klamat. Tahle Audi A7 je leasingovky. Je o to lepším autem? A je vůbec dobrým autem?

Číst celé

Pět důležitých milníků Le Mans

Na oko je Le Mans dobře vypadajícím cirkusem, ale v pozadí se doopravdy závodí. Pro úspěšné zdolání 24 hodin na trati je třeba maximální odhodlání.

Číst celé

Honda Civic 1.4 iS: Slabý hatchback, který naučí základy sportovní jízdy

První auta jsou něčím, co v nás benzínových šílencích zanechá vzpomínky na celý život. To moje bylo kompromisem mezi nízkými provozními náklady a zábavou. První zkušenosti se sportovní jízdou jsem nabyl ve svém stříbrném hatchbacku z Japonska, na který dodnes vzpomínám.

Číst celé

Dodge Challenger SRT Demon: 5 důvodů proč je zběsile rychlý

Že už Hellcat nemohl být rychlejší? V Dodge si mysleli opak a rovnou takové auto postavili. Představujeme řešení, která dopomohla k dosažení šílených výkonů.

Číst celé

Peugeot 405 T16: Ukraden Afričany během Dakaru 1988

Peugeot 405 T16 navázal na úspěšné tažení předchozího typu 205 T16, ale účast v důležitém prvním závodě, jímž byla rally Paříž – Dakar ročníku 1988, zkomplikovala skupina zlodějíčků.

Číst celé

Bandama Rally 1972: Závod, který nikdo nedokončil

Ačkoli má téměř každá rally svého vítěze, v historii motorsportu se objevil jeden podnik, v němž neuspěl žádný z účastníků.

Číst celé