Jak Volkswagen omylem zničil první Bentley Continental GT, který vyrobil

Bentley Continental GT byl první model značky vyvinutý pod vedením Volkswagenu, ale jeho vývoj zkomplikovala úsměvná zničující nehoda.

V devadesátých letech uskutečnil Volkswagen AG obrovské nákupy, které rozšířily jeho portfolio o exkluzivní značky. Společnost pod vedením Ferdinanda Piëcha koupila Bugatti, Lamboghini a Bentley, který se snažila získat spolu se sesterskou společností Rolls-Royce Motor Cars Ltd. V roce 1998 Volkswagen koupil Bentley od britské společnosti Vickers PLC za přibližně 704 milionů amerických dolarů, ale získat Rolls-Royce se mu nepodařilo.

Rolls-Royce získalo konkurenční BMW, které spolu s ním získalo oprávnění na výrobu starších modelů Bentley, jež sdílely techniku s tehdejšími modely Rolls-Royce. Nebyl to stoprocentní úspěch, ale Ferdinand Piëch měl velký plán. Rozhodl se investovat dalších 745 milionů dolarů do modernizace továrny Bentley v Crewe, zatímco BMW muselo postavit novou továrnu Rolls-Royce v Goodwoodu. Tehdy už Volkswagen pracoval na vývoji sametového motoru W12, který byl určený pro pohon prvního masově vyráběného Bentley.

Několik prvních vývojových prototypů Bentley Continental GT vycházelo z Audi S8, ale později se Volkswagen rozhodl postavit historicky první Continental GT. Čtyřicetičlenný tým vedený designérem Dirkem van Braeckelem ručně vyrobil funkční prototyp, který nesl finální design pro sériovou výrobu, ale netrvalo dlouho a rozhodnutí z vyšších pater změnilo jeho osud.

Někteří vedoucí pracovníci Volkswagenu se rozhodli vzít jediný existující prototyp budoucího modelu na projížďku po testovacím okruhu spolu s prototypem Lamborghini Gallardo. Už se nedozvíme, kdo přišel s lákavým nápadem, ale určitě si říkal, že Continental GT má 552 koní a trvalý pohon všech kol, tak co by se mohlo pokazit? Byl to pohon všech kol.

Pohon všech kol založený na Torsenu selhal a prototyp Continentalu GT velmi rychle zpomalil, čehož si nevšiml řidič Gallarda, nestihl zareagovat a ve vysoké rychlosti do něj narazil zezadu. Svědci tvrdí, že náraz byl tak silný, že přivolaní hasiči museli řidiče prototypu Lamborghini vystříhat ze zdemolovaného vozu.

Zničení důležitého prototypu připravilo bezesné noci všem, kteří pracovali na vývoji Continentalu GT. Auto bylo převezeno zpět do dílny, kde se inženýři několik dnů dívali na jeho chybějící zadek, mezitím co manažeři Volkswagenu řešili, jak nejrychleji pokračovat ve vývoji. Inženýři zatím vyjmuli dvakrát přeplňovaný šestilitrový motor W12 z karoserie, na níž prováděli další měření, alespoň tedy na její nezničené přední polovině.

Přemýšlíte, zda může být tato historka opravdu pravdivá? Inženýři, kteří pracovali na vývoji Continentalu GT později odešli z Volkswagenu a po více než deseti letech se rozpovídali o nějakých vtipných příbězích.

Bentley Continental GT se představil na autosalonu v Ženevě v roce 2003 jako nejrychlejší čtyřmístné kupé na světě. Bentley do konce toho měsíce nahromadil více než 3 200 závazných objednávek.

Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Číst celé

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

40 rychlostních rekordů. Tím se pyšní Mazda RX-8

Čtyřiadvacetihodinová rekordní jízda se odehrála v roce 2005 na německém závodním oválu pod dohledem Mezinárodní automobilové federace.

Číst celé

Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Číst celé

Trhači asfaltu od protinožců: 5 australských muscle cars

Okruh Bathurst je v Austrálii něco jako kostel a v minulých desetiletích byl důvodem vzniku velkého počtu místních muscle cars. Pojďte se podívat, co Australané vyráběli v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Číst celé

Rudolf Uhlenhaut: Brilantní inženýr Mercedesu a otec legendárního Gullwingu

Rudolf Uhlenhaut byl šikovný inženýr, který se nebál posadit za volanty závodních vozů, na jejichž vývoji usilovně pracoval.

Číst celé