1 000 mil československých: Prohlédněte si fotogalerii z veteránského závodu

Organizátoři veteránského závodu 1 000 mil československých dovolují účast pouze vozům vyrobeným před rokem 1939. Prohlédněte si rozsáhlou galerii.

Českou republikou a Slovenskem se ve dnech 12.8.2020 až 15.8.2020 prohnal veteránský závod 1000 mil československých, který se v současnosti pořádá jako vzpomínka na původní automobilový závod z let 1933, 1934 a 1935. Organizování dálkových závodů se v předválečném motorsportu stalo velmi populární a Čechoslováci se inspirovali slavným italským závodem Mille Miglia.

První dva ročníky závodu startovaly v Praze pokračovala přes Kolín, Havlíčkův Brod (tehdy Německý Brod), Jihlavu, Velké Meziříčí, Brno a Břeclav až do Bratislavy a zpět. Celková délka závodu 1592,8 km odpovídala necelým 1 000 mílím. V roce 1935 byl závod zkrácen na 1540 km, protože byl úsek mezi Brnem a Bratislavou veden přes Pohořelice a Mikulov. O rok později se kvůli zvyšujícímu se politickému napětí v Československu, zejména v otázce Sudet už závod nekonal.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Závod 1 000 mil československých, původně pořádaný za pod záštitou Tomáše Masaryka, byl krátce obnoven v 70. letech a v moderní podobě se pravidelně koná od roku 2015. V ročníku 2020 v něm startovalo více než 100 historických vozů, z nichž většinu si můžete prohlédnout v přiložené galerii. Organizátoři se snaží o maximální autenticitu a kromě několika modernějších vozů do závodu pouští pouze automobily do roku výroby 1939.

Supersporty z Japonska: Tyhle 3 zanikly ve fázi prototypů

Japonští inženýři nenavrhují supersportovní vozy každý den, ale když to zkusí, výsledek jejich snažení stojí za to. Každý z těchto projektů měl slibnou budoucnost, ale všechny zanikly dříve, než dostaly šanci na úspěch.

Číst celé

Začátky cizích značek v Americe: Evropské sportovní vozy

Ferrari, Lamborghini a Porsche v současnosti prodávají největší počet svých vozů na americkém trhu. Jak na něm začínaly?

Číst celé

Omezovače otáček: Jak fungují různá provedení?

Základní funkci omezovače otáček všichni známe, ale víme, jak fungují po stránce techniky? Kromě toho vám zároveň prozradíme, co se stane, když omezovač otáček nestihne zakročit včas.

Číst celé

Volvo Tundra: Vedení se bálo sériové výroby, tak design vykradli Francouzi

Volvo se na konci osmdesátých let pustilo do odvázaných kreací. Za touto stojí studio Bertone vedené Marcellem Ganidinim. Volvo ovšem pak nesebralo odvahu pustit Tundru do sériové výroby. Co naplat, odvahu nakonec sebral někdo jiný.

Číst celé

Moderní motorsport je nuda a já znám řešení problému

Myslím si, že je moderní motorsport jednoduše nudný. Může za to snaha být rychlejší a rychlejší, která si však vybrala daň v podobě úpadku divácké zábavy.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé