Tesla Model 3: Kvalita výroby dosahuje úrovně Kia z 90. let

Cenově dostupný model měl být sázkou na jistotu, jenže ne vždy to jde podle představ.

Vizionář Elon Musk je jedním ze zakladatelů automobilky Tesla Motors, která změnila vývoj elektromobilů tak, jak je známe. Společnost se poprvé dostala do veřejného podvědomí v roce 2008 pomocí sportovního elektromobilu Tesla Roadster, jenž byl později doplněn limuzínou Model S a SUV Model X. Sázkou na jistotu se však měl stát lidový Model 3, který zatím selhává.

Cenově dostupným Modelem 3 se Elon Musk, jenž v současné době působí jako generální ředitel společnosti, chtěl pokusit o zvýšení celkové produkce značky. Do roku 2020 by rád přesáhl hranici 500 000 prodaných elektromobilů, k čemuž by kromě Modelu 3 mohl dopomoci i závratně rychlý modernizovaný Roadster a futuristický tahač Semi. Otázkou však je, zda má nákladní vůz šanci uspět mezi běžnou dieselovou konkurencí? Přece jen, kromě ekologické myšlenky, která je paradoxně vykoupena obrovskou spotřebou elektrické energie, a image nabízí jen šílené zrychlení, které ale dopravcům nijak zvlášť nepomůže. Většina běžných tahačů odvádí svou práci na výbornou a s jistou spolehlivostí.

Vraťme se však k samotnému Modelu 3, jehož úspěch je nyní pro značku klíčový, protože není tajemstvím, že se postupně blíží k bankrotu a dle nedávných odhadů dokáže hospodařit jen do srpna/září letošního roku. Model 3 se poprvé představil světu v březnu 2016 a ke konci roku existovalo až 400 000 rezervací na vůz, který s cenou od 35 000 amerických dolarů stál přibližně polovinu oproti modelům S a X.

Ačkoli se Tesla Model 3 stala hitem dříve, než se dostala do opravdové produkce, stále nedochází ke slíbeným dodávkám obrovskému množství zákazníků. Automobilka pravděpodobně ani nepůjčuje vozidla novinářům, protože nejspíše není hrdá na jejich kvalitu. Se špatnou kvalitou výroby se potýkaly již modely S a X, u nichž byly jednotlivé díly karoserie špatně slícované, technicky nefungovaly nebo povrch jejich laku připomínal tzv. pomeranč.

Expert Sandy Munro má zároveň obavu o bezpečnost Modelu 3, v němž může dojít k problémům s otevřením zadních dveří v případě nehody, pokud dojde k přerušení přívodu elektrické energie do zámků. Pasažéři mohou v případě nehody opustit zadní sedadla jen skrze přední dveře a zavazadlový prostor. Pro takové situace jsou i špatně značená řezná místa, v nichž zasahující záchranáři mohou přerušit elektrické vedení. Možnost odpojení celého elektromobilu od proudu je v případě nárazu klíčová.

Další problémy Modelu 3 se týkají samotného dílenského zpracování, které je prý viditelné například u zadních svítilen. Jedna z nich má natolik těsnou spáru s karoserií, že do ní lze stěží strčit nehet, u druhé se vedle ní naopak vejde celý prst. Taková tolerance je u výrobce, který se honosí luxusními modely, doslova šokující. S podobným případem se Munro setkal naposledy u vozů značky Kia, které opouštěly výrobní linku v devadesátých letech minulého století.

Samotná produkce běžně dostupného elektromobilu Tesla neběží podle původních plánů. V polovině roku 2017 Elon Musk sliboval výrobu 5 000 kusů týdně a v prosinci téhož roku měl výrobní linku opouštět až čtyřnásobek. Jaká byla skutečnost? Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku Tesla vyrobila 2 425 exemplářů Modelu 3, což je 202 kusů týdně.

Vidina velkého úspěchu Tesly Model 3 na světových trzích se tedy zatím nekoná. Přestože je značka důležitým světovým průkopníkem na poli elektromobilů a jejich technologií, a ač bych jí rád popřál úspěch, pravděpodobně se řítí do velkých problémů. Opravdu může vzniknout obrovský zájem o zoufale vyrobené auto? Myslíte si, že se Elonu Muskovi podaří obrátit situaci k dobrému, nebo zavře brány svých továren ještě letos? Napište nám do komentářů váš názor.

Odhalte tajemství a krásu sebevražedných dveří

Jsou krásné a nezvyklé, ale jejich netradiční konstrukce bohužel skrývá hned několik nebezpečí.

Číst celé

Lancia Thema 8.32: Předokolka s motorem Ferrari

Osmiválcová Thema se tvářila jako nenápadné Ferrari pro čtyři, ale více než na závodní tratě byla vhodná pro německý Autobahn.

Číst celé

Mazda RX-8 Roadtrip: S laciným wankelem přes půl Evropy

Přišlo mi to jako zajímavý nápad. Místo letenky jsem koupil ojetou Mazdu RX-8 za cenu staršího iPhonu a vyrazil s ní na dlouhou cestu domů.

Číst celé

K.I.T.T. jako Shelby Mustang. Proč filmaři nahradili Pontiac Fordem?

Uvedení moderního pojetí seriálu Knight Rider na televizní obrazovky v roce 2008 bylo velmi kontroverzní. Zavzpomínejte na novodobý remake a zjistěte, proč nový K.I.T.T. byl Shelby Mustang.

Číst celé

Exkluzivní rozhovor s Filipem Turkem, zakladatelem a prezidentem českého Jaguar klubu

Filip Turek je jednou z nejortodoxnějších postav z kmene petrolheadů. Před 10 lety vyšel náš první rozhovor pro Temple of Speed. Co bylo pak? Stal se ze mě novinář. Zavzpomínejte s námi.

Číst celé

Ferrari Testarossa: Unikátní bylo i obutí

Zářivý červený lak Rosso Corsa, vyklápěcí světla a vidlicový dvanáctiválec uložený uprostřed. V osmdesátých letech byla Testarossa snem puberťáků, dnes se stává ceněným klenotem v automobilových sbírkách po celém světě.

Číst celé