Servis McLarenu F1 stále vyžaduje zastaralé počítače Compaq z 90. let

Zastaralý notebook Compaq LTE 5280 se při servisu McLarenu F1 používá kvůli speciální kartě CA, která vytváří komunikaci mezi počítačem a autem.

McLaren F1 byl nejrychlejším sériově vyráběným autem na světě a dodnes je považován za jeden z nejlepších supersportů všech dob. Gordon Murray se při jeho vývoji inspiroval Colinem Chapmanem a chtěl přenést technologie závodních speciálů do světa silničních vozů. Vývoj McLarenu F1 byl nekompromisní a výsledkem byl supersport s dvanáctiválcem od BMW, manuální převodovkou a centrálním sedadlem řidiče, protože umístění uprostřed třímístného interiéru bylo nejlepší možnou polohou pro řízení.

McLaren F1 pochází z analogových devadesátých let, takže se oproti moderním supersportům může zdát snazší na údržbu. Pokud ale čekáte, že mechanikům stačí pouze sada základního nářadí, jste na omylu. Technici McLarenu jsou závislí na vybavení, které je oproti nejnovějším diagnostickým nástrojům velmi zastaralé.

Mechanici McLarenu pro údržbu McLarenu F1 potřebují zastaralý notebook Compaq LTE 5280 ze začátku 90. let, který pracuje se speciální kartou CA. McLaren patří k technologicky vyspělým automobilovým společnostem, ale kvůli údržbě svého nejslavnějšího modelu používá software na bázi operačního systému DOS, takže může servisovat přibližně stovku vozů s hodnotou až 25 milionů amerických dolarů.

McLaren nemůže používat nejmodernější diagnostická zařízení a potřebuje specifické notebooky Compaq, protože speciální karta CA slouží jako rozhraní pro komunikaci mezi laptopem a autem. Oddělení McLaren Special Operations, které provádí servis starších modelů, v současnosti pracuje na vývoji nového systému pro moderní počítače, který bude schopen nahradit zastaralé notebooky Compaq.

Chrysler koupil Lamborghini v dubnu 1987, aby pomohlo s vývojem Viperu

Lamborghini se za 7 let pod křídly Chrysleru začalo stavět na vlastní nohy a pomohlo Američanům s vývojem legendárního Dodge Viper.

Číst celé

Porsche Cayman S: Řekneme vám, kolik stojí provoz a servis

Zjistili jsme, kolik stojí provoz, údržba a velký servis sportovního kupé Porsche s motorem uprostřed z minulého desetiletí.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vstup do neznámých vod

Moji praktičtí přátelé si myslí, že je Mazda RX-8 nepraktický krám s nespolehlivým motorem. Když jsem přemýšlel, jakým autem nahradit svou Hondu Civic, rozhodl jsem se vykročit do neznámých vod. Říkali mi, abych to nedělal.

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Duesenberg Model D: Limuzína, která měla být dražší a luxusnější než Cadillac

Limuzína Duesenberg Model D měla oživit zapomenutou americkou značku, ale nedostala se do sériové výroby, protože hlavní investor změnil názor a celý projekt ukončil.

Číst celé

Honda Civic 1.4 iS: Slabý hatchback, který naučí základy sportovní jízdy

První auta jsou něčím, co v nás benzínových šílencích zanechá vzpomínky na celý život. To moje bylo kompromisem mezi nízkými provozními náklady a zábavou. První zkušenosti se sportovní jízdou jsem nabyl ve svém stříbrném hatchbacku z Japonska, na který dodnes vzpomínám.

Číst celé