Toyota GR Supra s čtyřválcem konečně přijíždí do Evropy

Toyota GR Supra s dvoulitrovým čtyřválcem má nižší výkon, ale chlubí se ideálním rozložením hmotnosti a lepšími jízdními vlastnostmi.

Toyota GR Supra se na evropském trhu prodává už několik měsíců, ale doposud byla k dispozici pouze nejvýkonnější verze s třílitrovým přeplňovaným šestiválcem. Toyota se konečně rozhodla do Evropy uvést i slabší verzi s přeplňovaným dvoulitrem, která si podle vyjádření evropského zastoupení nalezne „širší skupinu zákazníků“. I když má méně výkonu, neznamená to, že s ní bude nuda, protože kompaktnější motor má svou výhodu.

Slabší Supru pohání turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec spojený s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF. Čtyřválec produkuje 254 koní a 400 newtonmetrů, se kterými Supra zrychluje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a dosahuje elektronicky omezené maximální rychlosti 250 kilometrů v hodině.

Čtyřválcová Toyota GR Supra sice nabízí nižší výkon než plnotučná šestiválcová, ale slibuje lepší jízdní vlastnosti. S menším motorem je o přibližně 100 kilogramů lehčí, čtyřválec je uložený blíže ke středu vozidla a Supra se díky němu může pochlubit ideálním rozložením hmotnosti 50:50, které povede k lepší obratnosti v zatáčkách.

Základní Supra bude nabízena ve výbavě Live s osmnáctipalcovými koly z hliníkových slitin, audiosystémem se čtyřmi reproduktory, 8,8 palcovým displejem infotainmentu a černými alcantarovými sportovními sedadly. Standardem bude detekce chodců a cyklistů s funkcí brzdění, asistent jízdy v pruhu s aktivním řízením, inteligentní adaptivní tempomat a detekce dopravních značek.

Zákazníci si mohou připlatit za doplňující balíčky Connect, Sport a Premium. Balíček Connect přidává navigaci s rozšířenou konektivitou a balíček Sport obsahuje výkonnější brzdy, adaptivní nastavitelný podvozek a aktivní diferenciál. Vrcholný balíček Premium se skládá z audiosystému JBL s dvanácti reproduktory, elektricky nastavitelných sedadel s pamětí a černým koženým čalouněním. Součástí balíčku Premium je rovněž balíček Connect spolu s ambientním osvětlením a úložnými prostory navíc.

Toyota připravila limitovanou edici Fuji Speedway, která je charakteristická metalickou bílou barvou, matně černými devatenáctipalcovými koly a červenými kryty vnějších zpětných zrcátek. Uvnitř se nachází karbonové obložení interiéru a červeno-černé čalounění. Edice Fuji Speedway bude vyrobena v počtu 200 kusů.

Toyota GR Supra s čtyřválcem pod kapotou bude levnější než šestiválcová, ale Toyota zatím nezveřejnila oficiální ceník. Zahájení prodeje je naplánováno na březen letošního roku. Doposud se čtyřválcová Supra prodávala pouze na japonském trhu.

BMW M1 během montáže cestovalo přes půl Evropy

Legendární BMW M1 mělo původně vzniknout za pomoci Lamborghini, ale z finančních důvodů se tomu nakonec nestalo. I přesto byl první supersport BMW úspěšný.

Číst celé

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé

Mercedes-Benz S W126: Luxusní a technologická revoluce

Mercedes-Benz třídy S byl vždycky považovaný za standard luxusu a moderních technologií. Generace W126 toho byla jasným důkazem.

Číst celé

Porsche C88: Levné Porsche pro chudý čínský lid

Porsche vyvinulo experimentální lidový model na žádost čínské vlády, která později smetla celý projekt ze stolu.

Číst celé

BMW M6 jako vrchol jedné éry mnichovské automobilky

Koupit si BMW M6 s motorem V10 se může zdát jako skvělý nápad, vždyť je to tolikrát oceněný skvost. Na druhou stranu, při provozování M6 na vás mohou čekat mnohá nepřijemná překvapení. Zajeli jsme za Petrem z Lanškrouna, který jednu takovou M6 má a jezdí s ní každý den, abychom zjistili, jak to je.

Číst celé

Uhlík, titan, křemík a další materiály spojující sportovní vozy s kosmickým průmyslem

Představujeme 7 nejčastějších materiálů pro výrobu sportovních a závodních vozů, které jsou úzce spojeny s leteckým a kosmickým průmyslem.

Číst celé