Mini John Cooper Works: Rychlá stylovka s náturou chuligána

Rychlá jízda za volantem Mini John Cooper Works probouzí myšlenky na legendární Rally Monte Carlo.

Už od počátku historie značky bylo Mini lidovým autem s velkými ambicemi, ale jeho skrytý potenciál objevil až šikovný konstruktér John Cooper, který na přelomu padesátých a šedesátých let ovládl závody Formule 1 s inovativními monoposty s motorem vzadu. John Cooper byl dobrým přítelem Aleca Issigonise, tvůrce původního Mini, a o sportovním potenciálu brilantního autíčka začal přemýšlet už ve chvíli, kdy si mohl prohlédnout první náčrty vozu.

John Cooper se pustil do ladění Mini už krátce po představení v roce 1959. Mini se v šedesátých letech stalo legendou motoristického sportu, když dokázalo získat tři celková vítězství v Rally Monte Carlo a rovněž vynikat v závodech na okruzích. Závodní úspěchy Mini Cooperu přesvědčily společnost British Motor Corporation, aby zvýšila objem výroby silničních exemplářů a nabídla sportovně laděnou verzi britské veřejnosti. Legenda původního spojení Mini s Johnem Cooperem žije do dnešních dnů.

Nabídka britské značky Mini se v posledních letech rozrostla, ale jádrem zůstává tradiční Cooper, který je k dostání i ve sportovních verzích. Zatímco Cooper S je dílem inženýrů z Mini, za ostřejší verzí John Cooper Works stojí stejnojmenná tuningová společnost založená synem Johna Coopera v roce 2002. Auto vyladěné techniky z dílen John Cooper Works neskrývá inspiraci motorsportem a snaží se zaujmout opravdové fanoušky sportovní jízdy a automobilového závodění.

Mini John Cooper Works zaujme už na první pohled, protože nese spoustu hezkých detailů. Už když jsem si jej vyzvedával do týdenního testu, doslova jsem si zamiloval přídavná dálková světla, která ve mně probouzí touhu po nočních rychlostních zkouškách. Tím ale plejáda hezkých detailů teprve začíná. Návrháři Mini si dali opravdu záležet, protože oko poutající zajímavosti se nachází na celé karoserii. Kapota je ozdobena dvojicí černých rychlých pruhů, na střeše je závodní šachovnice, kryt hrdla nádrže vypadá jako zvětšené šroubovací víčko, dvojitá výfuková koncovka je uprostřed a to nejlepší jsem si nechal na konec – zadní svítilny s grafikou ve tvaru britské vlajky.

Mini s každou novou generací trochu vyroste, což je znát hlavně v interiéru. Když jsem před několika lety řídil Mini minulé generace, úzký interiér byl nepříjemně stísněný, ale aktuální model je mnohem prostornější. Mini je už od počátku tisíciletí součástí BMW Group, ale zachovalo si svéráznost, protože interiér má vlastní design. Páčky, tlačítka a ovladače fungují stejně jako v bavorácích, ale mají odlišný vzhled. Osobité detaily pokračují i v interiéru.

Současná generace Mini upustila od nepraktického velkého rychloměru uprostřed palubní desky, kde jej nahradil displej přepracovaného infotainmentu iDrive. Rychloměr se přesunul na sloupek volantu, kde jej doplňuje malý otáčkoměr a stylový palivoměr. Startovací tlačítko v Mini nehledejte. Britové se na klasické řešení vykašlali a použili červenou startovací páčku, kterou umístili uprostřed spodní části palubní desky. Funguje obousměrně, takže nezáleží na tom, kterým směrem s ní pohybujete při startu i zhasínání motoru. Stejně je řešený i ovladač systému stop-start, vypínání protiprokluzu, přepínač jízdních režimů nebo ovládání stropního osvětlení.

Mini zdárně maskuje příbuznost s BMW, ale veškerá použitá technika pochází ze skladů mnichovské značky. Pod kapotou John Cooper Works se nachází turbodmychadlem přeplňovaný dvoulitrový řadový čtyřválec TwinPower Turbo o 231 koních a 320 newtonmetrech, se kterým umí vyvinout solidní dynamiku. Motor má rychlou odezvu na plyn a dokáže s Worksem pěkně cvičit. Spodní a střední spektrum otáček je opravdu silné, ale motor ochotně táhne až k omezovači v 6 500 otáčkách za minutu. 

Motor má kromě rychlé odezvy na plyn i nádherný zvuk, který má v nízkých otáčkách nenucenou hloubku, ale ve třech tisících se začíná zabarvovat a nabírat na intenzitě, která vrcholí ve vysokých otáčkách odstínem připomínajícím řev moderních přeplňovaných osmiválců od Ferrari. Nevím, do jaké míry je takový zvuk umělý, ale je návykový a poslouchá se skvěle! Zvukovou kulisu dotváří i časté plivání a prskání motoru do výfuku. Přísnější emisní limity ale znamenají, že technici z Mini museli upustit od speciálního výfuku minulé verze Worksu, který tvořilo kultivované tlumené a extrémně hlasité netlumené potrubí, mezi nimiž se přepínalo elektrickou klapkou pomocí tlačítka na klíčku.

Mini John Cooper Works nepochybně patří k nejrychlejším hot hatchům s pohonem předních kol, protože dokáže sprintovat na stovku za 6,1 sekundy. Tomu napomáhá i sedmistupňová dvouspojková převodovka Steptronic, jejíž lineární odstupňování je nastavené pro sportovní jízdu. Ačkoli je v komfortním jízdním režimu MID docela hladká, nedokáže se ubránit občasnému cukání. Ve sportovním režimu je výrazně rychlejší, ostřejší a při přeřazení ve vysokých otáčkách kope do zad.

Víte, čím vás ale Mini John Cooper Works opravdu dostane? Jízdními vlastnostmi, s nimiž se blíží motokáře. Krátký rozvor kol, minimální převisy a kola v rozích znamenají, že je hravé, mrštné, obratné a plné elánu. Mini navíc výborně sedí v zatáčkách, protože jeho nezávisle zavěšená kola nesou vzpěry MacPherson vpředu a víceprvkové zavěšení vzadu. Nastavení odpružení, tlumení a nápravových stabilizátorů je hodně tuhé, takže je na špatném povrchu až nepříjemně tvrdé a Mini má tendence poskakovat. Důležitý vliv na to mají i příplatková osmnáctipalcová kola John Cooper Works Cup.

Jízdní vlastnosti jsou návykově zábavné. Ačkoli Works není standardně dodávaný s mechanickým samosvorným diferenciálem, naladění elektronické náhražky se mu velmi přiblížilo. Mini John Cooper Works má trochu genů zlé bestie. Pod plným plynem tahá za ruce a výbušný příval točivého momentu vyžaduje při rychlé jízdě na mokru citlivější zacházení. Stačí razantnější přidání plynu v zatáčce a prokluzující přední pneumatiky tápou, zda mají dříve zrychlovat, nebo zatáčet, a to i se zapnutou stabilizací.

S aktivací sportovního režimu celé auto výrazně přiostří. Reakce motoru je ještě živější, z tuhého podvozku se definitivně stává tvrdý, převodovka je hrubá a nebere si servítky a z tuhého precizního řízení se stává ještě tužší a přesnější. Works je při jízdě na okreskách rychlý a nekompromisní, protože při opravdu rychlém tempu jízdy vyžaduje zkušenosti. Rychlé auto musí mít adekvátní brzdy a John Cooper Works umí vyvinout značnou zastavovací sílu. Brzdy jsou progresivní, nevadnou a jejich kotouče jsou vskutku velké. Podívejte se, jak vyplňují kola!

Mini John Cooper Works je rozdováděný hot hatch, který vyčnívá dokonalým stylovým designem. Spolu s novým BMW M135i xDrive stojí na vrcholu sportovních hatchbacků nabídky BMW Group, ale obě auta jsou rozdílná. Zatímco sportovní jednička je rychlejší, komfortnější a praktičtější, Mini John Cooper Works je jasnou volbou pro pravé nadšence. Není možné jeho chuligánský hravý charakter nemilovat.

Porsche 911 GT2 (993): Nekompromisní ovdovovač

Legendární Porsche 911 GT2 (993) je vyhledávaným autem nadšenci i sběrateli vozů značky Porsche. Vzniklo jako závodní speciál, ale úspěšná homologace si vyžádala výrobu silniční verze.

Číst celé

Ferrari 250 Europa: Příběh prvního sériového Ferrari od Pininfariny

Spojení automobilky Ferrari s karosárnou Pininfarina trvalo dlouhá desetiletí. Prvním společně vyvinutým vozem byl luxusní model 250 Europa.

Číst celé

SOSNOVÁ CLASSIC 2023

Sosnová Classic 2023 letos oslaví nádherných 120 let od vůbec prvního závodu v oblasti Českolipska.

Číst celé

Aston Martin Lagonda Taraf: Krásný a vzácný, ale neúspěšný

Méně než 150 vyrobených kusů dělá z Astonu Martin Lagonda Taraf jednu z nejvzácnějších luxusních limuzín na světě.

Číst celé

Mazda Parkway 26 Rotary: Vzácný wankelový autobus pro 26 lidí

Autobus pro 26 cestujících, který poháněl legendární dvourotorový wankel 13B. Dnes je extrémně vzácný.

Číst celé

Maserati 5000 GT: Spojení přání Šáha z Persie a snu konstruktéra

Maserati 3500 GT změnilo filosofii automobilky, ale některým zákazníkům nestačilo. Italská továrna kvůli nim vyvinula vytříbené kupé, o které ale nebyl velký zájem.

Číst celé