Do výroby BMW M3 Touring chyběl jen kousek

Inženýři BMW o em-trojku s velkým kufrem zabojovali poctivě, ale nestačilo to.

Mercedes C63 AMG Estate? Trhač pneumatik pro otce od rodin s punkem v krvi. Audi RS4 Avant? Kombi je samozřejmostí ve všech generacích, naopak sedan se vyráběl jen jednou, v generaci B7. V Německé trojici se vyjímá jen BMW, které své M3 nikdy jako kombi nepostavilo. Tedy, skoro nikdy.

Jednou to zkusilo. BMW u generace E46 koketovalo s výrobou M3 Touring, do jisté míry mu dalo zelenou a byl vyroben prototyp, ale pak byl celý projekt utnut.

Jediný exemplář byl postaven realisticky – nešlo o planý koncept, ale o vůz připravený do sériové výroby. Do podobné fáze se o několik let dříve dostal i M3 Compact generace E36, ten byl ale půjčován novinářům k otestování, aby BMW zaznamenalo reakce veřejnosti a teprve podle nich se rozhodlo, zda ho pustí do výroby – což se nakonec také nestalo. Připomíná nám to, že doba, kdy BMW naslouchalo reakcím odborné veřejnosti už je asi dávno pryč. No nic, nostalgický brek necháme někomu jinému.

U M3 Touring se to každopádně nestalo. Nejen, že automobilka nepůjčila auto novinářům, ona o něm pomlčela a nechala ho na dlouhá léta uložené v archivu. Až teprve minulý rok, kdy BMW slavilo 30. výročí modelu, značka na oslavu ukázala některé nerealizované verze M3, mezi kterými bylo i toto kombi.

Pro inženýry z BMW nebylo tak těžké vytvořit funkční vůz, jako spíš byl oříšek vytvořit ho tak, aby šlo M3 Touring vyrábět na běžné výrobní lince s ostatními kombi trojkové řady. I přes to se ale nakonec přenesli, přestože bylo v tomto ohledu složité například vymyslet zadní dveře tak, aby fungovaly s nafouklými zadními blatníky. Když by M3 Touring prošlo linkou, stačilo by jen málo ručních dokončovacích prací. Jejich množství se dá přirovnat třeba k příplatkovým doplňkům M paketu nebo řady Individual. To je rozhodně dobré skóre pro mnichovské inženýry, ale nestačilo to.

Přes všechnu úspěšnou snahu, BMW M3 Touring se do výroby nikdy nedostalo. Nejpravděpodobněji proto, že odhadovaná prodejní čísla nebyla tak růžová, aby si na sebe superkombi vydělalo. Někteří říkají, že by tím vzniklo jedno z nejlepších BMW historie. Jiní namítají, že by se tím z M3 stalo všední auto, které by přišlo o jistou dávku exkluzivity danou karosérií kupé. No a my? Smutníme za každé potenciálně skvělé auto, které z výrobní linky nesjelo.

Naštěstí je mezi fanoušky BMW dostatek nadšenců, kteří si M3 Touring postavili sami – známé jsou kousky v Holandsku nebo v Kalifornii. Tak sláva rychlým kombi!

Mercedes-Benz W123 Plug-in Hybrid: Akumulátory vážily 600 kilogramů

Mercedes-Benz v osmdesátých letech hledal řešení, jak se odloučit od konvenčních pohonů. Experimentální plug-in hybridní W123 se však ukázal jako slepá ulička.

Číst celé

Ferrari F40 Valeo s automatem. Jedinečný vůz vznikl pro šéfa Fiatu

Jediné Ferrari F40 s automatickou převodovkou Valeo vzniklo ve spolupráci se společností Valeo pro šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho. Stále mělo dvakrát přeplňovaný motor V8, jezdilo přes 320 km/h, ale mělo elektronicky ovládanou spojku.

Číst celé

BMW Z18: Překvapivě zásadní koncept

BMW Z18 bylo kombinací motorky a auta. Nikdy se nevyrobilo a vlastně jsme ho málem ani neznali, ale poměrně významně ovlivnil trend automobilového průmyslu po další desetiletí.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Poprvé na krajnici

Aneb jak se občas říká: oranžová vesta, taky cesta.

Číst celé

Nissan GT-R, část třetí: ATTESA a převodovka

V našem pětidílném seriálu se věnujeme konstrukci Nissanu GT-R R35. Kolem tohoto vozu koluje spousta mýtů a polopravd. Podrobných informací v českém jazyce také příliš nenajdete. Tak jen do toho!

Číst celé

Paul Rosche: Motorářský génius z BMW a konstruktér motoru McLarenu F1

Paul Rosche se jako talentovaný inženýr s citem pro vačkové hřídele podílel na vývoji nejslavnějších motorů v historii BMW.

Číst celé