Tafheet: Tvrdě postihované arabské driftování

Saúdští hazardéři se snaží vyhrát závod se smrtí, ale často riskují životy svého okolí. Ochránci zákona se s nimi pochopitelně nemažou. Tresty mohou dosáhnout i tisíce ran bičem.

Driftování se po svém oficiálním kategorizování ve světě motorsportu stalo opravdovým fenoménem, který je však starý jako motorismus sám. Jízda řízeným smykem je oblíbeným adrenalinem automobilových nadšenců, který se však někomu může zdát nudně bezpečný. Důkazem tohoto tvrzení může být arabská disciplína Tafheet, jejíž riziko podstupují jen ti nejodváženější.

Tafheet, známý také jako Hajwalah nebo arabské driftování, se v Saúdské Arábii řadí k oblíbeným disciplínám ilegálního pouličního závodění. Tato extrémně nebezpečná zábava se poprvé objevila v pozdních sedmdesátých letech, kdy místní blázni jezdili se továrními auty z autopůjčoven po nově postavených širokých silnicích, nejvíce v okolí hlavního města Rijádu, a snažili se vůz přehazovat od jedné krajnice ke druhé v nepřetržitém smyku.

Vskutku originální driftování se stalo arabským automobilovým kultem, který přežil až do současnosti. Oproti minulým časům se však jezdí s výrazně výkonnějšími auty. Rychlost jízdy se při nebezpečném smykování mnohdy pohybuje i v hodnotách přesahujících 200 kilometrů v hodině. Větším překvapením je, že Arabové dokonce vymysleli několik pevně specifikovaných manévrů.

Jedním z nejnebezpečnějších kousků je Harakat Almawt, který lze přeložit do češtiny jako „pohyb smrti“. Principem tohoto triku je dosažení vysoké rychlosti, při níž je vůz následně vyslán do powerslidu, v němž musí být řízen v co nejvíce přímém směru, dokud sám nezastaví. Dalším rizikovým trikem je Tatweef, při němž se řidiči jedoucí vysokými rychlostmi snaží předjíždět okolní vozidla v řízeném smyku, aniž by se příliš ohlíželi na okolní provoz a jeho hustotu.

Používaná auta jsou přitom ve většině případů sériová a stále vypůjčená z autopůjčoven. Odvážní řidiči se totiž snaží minimalizovat náklady na svou zábavu, takže nejčastěji volí snadno dostupné středně velké sedany s pohonem předních kol. Neobvyklá nejsou ani ukradená auta.

Driftování, krádeží aut a častých fatálních nehod si pochopitelně všimla saúdská policie, která jde nebezpečným pouličním závodníkům tvrdě po krku. Vysokorychlostní driftování přitom často hlásí i samotní obyvatelé měst a okolní řidiči, jež požadují okamžité zatčení zúčastněných kvůli riziku veřejné bezpečnosti.

Arabští drifteři se snaží ochránit svůj koníček před zákonem za pomoci pozorovatelů, kteří za použití mobilních telefonů okamžitě hlásí blížící se policii. Nezákonná sešlost je následně rozpuštěna dříve, než stihnou ochránci zákona dorazit na místo dění. Přestože je policejní reakce rychlá, vyšetřování je často neúspěšné. Jako důkazní materiály však slouží i videozáznamy pořízené při událostech tafheet, jež diváci často zveřejňují na internetu.

Když už se ale policii podaří dopadnout někoho ze zúčastněných závodníků, následné tresty jsou obrovské. V roce 2014 byl zatčen a odsouzen třiadvacetiletý řidič známý jako „The King of Nazeem Neighborhood“. Za hazardování na dálnicích v Rijádu a provincii Al-Qassim mu byl udělen trest v podobě deseti let vězení, tisíce ran bičem a doživotního zákazu řízení.

Den Země: Nejlepší zelená auta na závodní okruh

Oslavujeme mezinárodní svátek Den Země trojicí nejlepších zelených aut, se kterými se nemusíte bát vyrazit na váš nejbližší závodní okruh. Nebo s nimi můžete vyrazit do Zeleného pekla, když už jsme u té zelené.

Číst celé

Porsche 911 GT2 (993): Nekompromisní ovdovovač

Legendární Porsche 911 GT2 (993) je vyhledávaným autem nadšenci i sběrateli vozů značky Porsche. Vzniklo jako závodní speciál, ale úspěšná homologace si vyžádala výrobu silniční verze.

Číst celé

Exkluzivní rozhovor s Filipem Turkem, zakladatelem a prezidentem českého Jaguar klubu

Filip Turek je jednou z nejortodoxnějších postav z kmene petrolheadů. Před 10 lety vyšel náš první rozhovor pro Temple of Speed. Co bylo pak? Stal se ze mě novinář. Zavzpomínejte s námi.

Číst celé

BMW M3 GTR Straßenversion: Závodní M3 pro každý den nikdy nevyjela

Coupe Sport Leichtbau nebylo nejlepší silniční verzí BMW M3 E46. BMW v roce 2002 vyrobilo několik kusů GTR Straßenversion, které se i přes homologaci pro běžný provoz nikdy nedostaly na silnici.

Číst celé

Brzdy letošních F1 představují technickou magii

Oproti předchozím ročníkům jsou brzdy účinnější, lépe se chladí a dokonce i méně váží.

Číst celé

Odhalte tajemství a krásu sebevražedných dveří

Jsou krásné a nezvyklé, ale jejich netradiční konstrukce bohužel skrývá hned několik nebezpečí.

Číst celé