Subaru Forester 2.0i-L: Dává pozor za vás

Poslední modernizace Foresteru se nesla v duchu aktivní bezpečnosti. Pokročilý systém EyeSight pomáhá sledovat dění před vozidlem.

Subaru Forester je na trhu už dlouhé roky a mezi zákazníky se řadí k oblíbeným modelům. Ačkoliv je současná generace v showroomech už šestým rokem, Subaru se řadí k těm japonským značkám, které svá auta modernizují s každým modelovým rokem. Výjimkou není ani Forester.

Na první pohled se může zdát modernizovaný Forester stejný, ale nejdůležitější z provedených změn je jednoznačně sofistikovaný systém EyeSight, s nímž jsme se mohli setkat už dříve představených modelech Subaru, například v Levorgu. Bezpečnostní systém využívá dvojice kamer umístěných pod horním okrajem čelního skla a nepřetržitě sleduje prostor před vozidlem. Takto nasbíraná data pak dále vyhodnocuje. Takzvané řidičovy druhé oči mají hned několik funkcí.

V první řadě je zde hlavně kvůli aktivní bezpečnosti. Systém rozpoznává překážky před vozidlem a následně i reaguje. Například, když auto před vámi zabrzdí příliš prudce, EyeSight takovou situaci samozřejmě zaznamená a vyhodnotí ji jako nebezpečnou. Následně vyšle pokyn pro nouzové brzdění příslušným řídicím jednotkám. Ne vždy to však funguje se stoprocentní přesností. Čas od času se může stát, že se jinak chytrá elektronika „lekne“ odbočujícího vozu vpředu a zbrkle zareaguje brzděním.

Druhou důležitou funkcí systému EyeSight je adaptivní tempomat s funkcí Lane Keep Asist udržující vůz ve zvoleném pruhu v rychlostech nad 50 km/h. Činnost adaptivního tempomatu lze nastavit několika stisknutími tlačítek na pravé straně volantu a Forester s převodovkou CVT následně jede zcela sám, přičemž umí popojíždět v kolonách. Velké SUV je však posledním modelem z celé nabídky Subaru, který stále využívá klasickou pákou ovládanou ruční brzdu. Z tohoto důvodu řidiče při zastavení pípnutím vyzývá, aby stojící vůz zabrzdil a poté následně uvolnil, aby mohl pokračovat v jízdě.

A jaký je modernizovaný Forester, který se nám do redakčního testu dostal ve specifikaci 2.0i-L Executive Lineatronic ES? Nejvyšší paket výbavy pro danou motorizaci obsahuje tmavý kožený interiér, navigační systém se zobrazením couvací kamery, bezklíčový přístup, elektrické ovládání dveří zavazadlového prostoru a šikovnou boční parkovací kameru. Ta je umístěna na spodní straně pravého vnějšího zrcátka a na menším displeji na vrchu palubní desky lze její pomocí sledovat prostor okolo pravého předního kola. Dny odřených ráfků o obrubníky jsou minulostí. Bezvadný výhled z vozidla byl důležitým cílem japonských inženýrů a napomáhají mu i rozměrná boční okna s nízko umístěnou spodní hranou, díky čemuž lze bez problému spatřit děti nebezpečně blízko jedoucímu vozidlu.

O pohon se stará pro Subaru typický čtyřválcový boxer, který je v tomto případě vybavený atmosférickým plněním a dosahuje nejvyššího výkonu 150 koní. Po vzoru moderních trendů je spojený s převodovkou s plynule proměnitelným převodem (CVT), jež při běžné klidné jízdě nedává posádce vědět o své přítomnosti, a pohonem všech kol SymmetricalAWD.

Přestože motor neoplývá dech beroucím tabulkovým výkonem, v běžných rychlostech nabízí slušnou dynamiku. Její úpadek nastává v rychlostech nad 100 km/h, což je způsobeno hlavně zvoleným převodovým ústrojím, které v automatickém režimu nedovolí atmosférickému motoru dosáhnout vyšších otáček, při nichž dokáže vyvinout maximální udávaný výkon. Pro mimoměstské předjíždění je tedy vhodné přepnout převodovku do manuálního režimu s virtuálními převodovými stupni a dovolit motoru vyvinout větší hnací sílu.

Forester ale není závodník. Místo toho exceluje při normální poklidné jízdě. Vlivem houpavého naladění podvozku je komfortní a svého řidiče si hýčká. Podvozek je výborně nastavený a ovládání je charakteristické příjemnou lehkostí. Rozměry se spolu s hmotností vozu výrazně neprojevují ani na klikatějších okreskách, protože snadno ovladatelné Subaru projíždí zatáčky jistě a stabilně, což platí i ve vyšších rychlostech.

Otázka na závěr zní: Je modernizované Subaru Forester s atmosférickým dvoulitrem dobré auto? Když opomenu slabší dynamické vlastnosti ve vyšších rychlostech, za což může použitý typ převodového ústrojí, vlastně mu nemám co vytknout. Uvnitř karoserie s přitažlivými tvary se ukrývá bohatá komfortní a bezpečnostní výbava, která z moderního „lesníka“ dělá dobré auto pro život, jež se nezastaví ani před nezpevněnými cestami a terénem.

Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Číst celé

Zemědělská katastrofa od začátku do konce

První zemědělský článek o tom, jak jsme se i my na jihu rozhodli sklidit naše pole, a jak se to všechno zkomplikovalo. Ale mohlo být i hůř…

Číst celé

50 let smůly. Koupila si Tesla prokletou továrnu?

Když v roce 2010 mladá elektro-automobilka Tesla hledala své první pořádné výrobní prostory, dohodla se na odkoupení kalifornské továrny Toyoty. Jenže tato fabrika za svých dnes již 56 let existence zažila tolik nešťastných okamžiků, až si svět začal říkat, jestli není prostě prokletá.

Číst celé

Alfa Romeo Tipo 33 Stradale byla nejkrásnějším supersportem své doby

Asi přesně nevím jak správně by měl tento magazínový příspěvek začít. Nevím, jak se má správně psát úvod k takové automobilové modle, jakou 33 Stradale bezesporu je. Asi jen slovo „ohromující“ může dobře popsat ty jemné a nádherné linie. Elegantní složitostí své techniky mě pak přivádí k dalšímu slovu – „dokonalost“.

Číst celé

Mini Cooper: Legenda z Rallye Monte Carlo

Mini se stalo závodní legendou již při svém testování, ale až nasazení na Rallye Monte Carlo dokázalo, že velké divadlo lze zahrát i s malým kašpárkem.

Číst celé

Aston Martin Lagonda Taraf: Krásný a vzácný, ale neúspěšný

Méně než 150 vyrobených kusů dělá z Astonu Martin Lagonda Taraf jednu z nejvzácnějších luxusních limuzín na světě.

Číst celé