Aston Martin Lagonda Taraf: Krásný a vzácný, ale neúspěšný

Méně než 150 vyrobených kusů dělá z Astonu Martin Lagonda Taraf jednu z nejvzácnějších luxusních limuzín na světě.

Aston Martin se proslavil výrobou nádherných luxusních vozů GT, které vídáme na filmových plátnech, zaparkované před nejlepšími restauracemi po celém světě a otištěné na seznam přání téměř každého automobilového nadšence. Nicméně existuje Aston Martin, který je natolik exkluzivní, že velmi málo lidí skutečně ví, že vznikl. Majitelé raritního Aston Martinu Lagonda Taraf z roku 2015 jsou uzavřeným klubem.

Určitě znáte jména jako DB11, Vanquish a Vantage, ale co vlastně znamená Taraf? Jméno unikátního Aston Martinu lze přeložit z arabštiny jako „nejvyšší luxus“, čímž má odrážet důvod jeho vzniku a cílovou skupinu zákazníků. Aston Martin Lagonda Taraf byl přímo zaměřený na trhy Blízkého východu a pokoušel se nabídnout vlastnictví exkluzivnějšího vozu, než byl Rolls-Royce nebo Maybach. Zpočátku bylo auto určeno k výhradnímu prodeji v arabském regionu, ale nedostatečné prodeje vedly k tomu, že Taraf našel domovy po celém světě. Pro velký americký trh ale zůstalo zakázaným ovocem.

Luxusní jméno Lagonda se po desetiletí vnáší do vědomí a následně se z něj zase vypouští, protože ačkoli jej získal David Brown ze společnosti Aston Martin už v roce 1947, moc vozů této značky nevzniklo. Nejznámějším oživením prestižní značky byl proslulý klínovitý Aston Martin Lagonda z roku 1974. I dnes je klasická limuzína Lagonda pozoruhodnou věcí a moderní Taraf pokračuje ve stopách svého slavného předchůdce.

Stejně jako stará Lagonda, i Lagonda Taraf byla navržena jako nejlepší luxusní sedan na světě. Dlouhá karoserie je navržena z odvážných tvarů a vyvolává dojem, že designový prototyp byl vysekán ze žuly, na rozdíl od běžně používaného ořezávaného jílu. Velký C-sloupek poskytuje cestujícím na zadních sedadlech soukromí, zatímco nízký boční profil naznačuje sportovní zdatnost pod kůží.

Taraf je založený na stejné platformě jako Aston Martin Rapide S, ale ani zdaleka není pouhým cvičením při předělávání původního vozu. Inženýři z Astonu Martin se rozhodli prodloužit rozvor náprav o 200 milimetrů, přičemž zachovali dobrou ovladatelnost. Hmotnost byla udržována pod kontrolou a zabudování panelů z uhlíkových vláken dopomohlo k pohotovostní hmotnosti nižší než 2 000 kilogramů.

Aston Martin Lagonda Taraf pohání atmosférický šestilitrový vidlicový dvanáctiválec o výkonu 540 koňských sil. To znamená, že tato luxusní limuzína je schopna akcelerovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za pouhých 4,4 sekundy a dokáže dosáhnout nejvyšší rychlosti přesahující 312 kilometrů v hodině.

I přestože je Taraf navržen, aby byl rychlý a obratný, většina majitelů si jej užívá ze zadních sedadel. Prostoru na nohy je mnohem více než v Astonu Martin Rapide a světlá výška podvozku je vyšší. Protože se jedná o vůz s pohonem zadních kol, byl hrb tunelu hnacího hřídele v podlaze přeměněn na středovou konzolu. Zadní sedadla jsou navržena pouze pro dvojici pasažérů, kteří si mohou užívat odděleného prostoru a mají k dispozici další úložný prostor.

Taraf byl oceňovaný za agilní jízdní vlastnosti a krásný zvuk vycházející z výfuků, ale ve srovnání s konkurencí byl kritizován za nedostatek luxusní výbavy. Automobilky Bentley, Maybach a Rolls-Royce nabízely zábavní obrazovky a sklápěcí sedadla, ale Aston Martin neposkytl pasažérům na zadních sedadlech nic více než samostatné ovládání klimatizace.

Aston Martin původně chtěl postavit 250 aut za cenu 900 tisíc amerických dolarů, ale kvůli obtíženému prodeji byl výrobní plán snížen na 200 vozů. Když v roce 2016 skončila sériová výroba nejluxusnější limuzíny v moderní historii značky, bylo vyrobeno méně než 150 exemplářů. Pokud jde o byznys, tak Aston Martin Lagonda Taraf určitě selhal. Když se na něj podíváme z pohledu automobilového sběratele, čeká jej slibná budoucnost exkluzivní klasiky.

Budoucí klasiky: Tato auta by mohla vydělat

Čtveřice aut, která dokáží přinášet radost a zároveň vám pomohou vydělat v budoucnu.

Číst celé

Peugeot 205 Rallye měl motor vyvinutý pro závody

Peugeot 205 GTi je v dnešních dnech respektovanou legendou, ale pro milovníky lehkých rychlých hatchbacků měli Francouzi i další možnost.

Číst celé

Subaru e-Boxer: Vše, co potřebujete vědět o hybridním boxeru

Subaru e-Boxer je první hybridní pohon automobilky Subaru. Představíme vám jeho konstrukci, funkci a rozdílnost jízdních vlastností oproti běžným modelům.

Číst celé

Odhalte historii Fordu GT40 Mk.II, který ovládl Le Mans 1966

Ford GT40 Mk.II týmu Shelby American rozdrtil Ferrari ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Le Mans ročníku 1966.

Číst celé

13B-MSP Renesis: Znáte poslední sériový wankel?

Atmosférický dvourotorový wankel nabízel vysoký litrový výkon a nechal se točit k 9 500 otáčkám za minutu. Spolehlivost nepatří k jeho kladným stránkám, ale charakter naopak ano.

Číst celé

Porsche 356/01: Počátek historie Porsche vznikl ve skromných poválečných podmínkách

Porsche se zapsalo do automobilové historie jako jeden nejslavnějších výrobců sportovních vozů. První vyrobený vůz značky vznikl v těžkých poválečných podmínkách poraženého Německa, ale byl okamžitým úspěchem.

Číst celé