Subaru e-Boxer: Vše, co potřebujete vědět o hybridním boxeru

Subaru e-Boxer je první hybridní pohon automobilky Subaru. Představíme vám jeho konstrukci, funkci a rozdílnost jízdních vlastností oproti běžným modelům.

Subaru následuje trend vývoje automobilů a představuje první elektrifikované modely, které byly představeny na autosalonu v Ženevě 2019. Nejprodávanější modely XV a Forester byly vybaveny zbrusu novým hybridním pohonem e-Boxer, který spojuje elektromotor se dvěma klíčovými technologiemi vozů Subaru: motorem boxer a symetrickým pohonem všech kol. Technika pohonu Subaru e-Boxer je spojena s upravenou převodovkou Lineartronic, do níž je integrován elektromotor napájený vysokonapěťovou lithium-iontovou baterií.

I když Subaru ve Spojených státech amerických nabízí plug-in hybridní pohon, v Evropě začíná s elektrifikací v podobě mild-hybridního systému bez možnosti vnějšího dobíjení. Vozy s pohonem e-Boxer vyžadují pouze benzín, protože s elektřinou hospodaří samy. Elektrický systém se nabíjí při chodu spalovacího motoru nebo rekuperací brzdné energie při jízdě. Smyslem e-Boxeru je zlepšit ekonomiku provozu a odezvu na přidání plynu v nízkých otáčkách.

Funkce pohonu Subaru e-Boxer

Hybridní pohon Subaru e-Boxer spojuje atmosférický dvoulitrový boxer FB20 s přímým vstřikováním paliva a elektromotor integrovaný v bezestupňové převodovce Lineartronic, který je umístěn na ose klikového hřídele vedle primární řemenice variátoru. Inženýři Subaru navrhli e-Boxer tak, aby fungoval stejně, jako funguje pohon běžných neelektrifikovaných Subaru. Hnací síla motoru je přenášena přes variátor a elektronicky ovládanou mezinápravovou spojku, sloužící jako rozvodovka, na všechna kola.

Nově je za variátorem umístěna elektronická spojka umožňující odpojení motoru, elektromotoru a převodovky od pohonu, čímž umožňuje nezávislé nabíjení baterie. Při čistě elektrickém pohonu je spalovací motor odpojen od zbytku ústrojí spojkou u hydrodynamického měniče, která je použita i u standardních modelů. Elektromotor pak přes variátor měnící převod pohání všechny čtyři kola.

Výkonové parametry e-Boxeru

Spalovací motor pohonu e-Boxer disponuje nejvyšším výkonem 110 kW/150 koní, k němuž se přidává elektromotor o síle 12,3 kW/16,7 koní. Maximální točivý moment motoru je 194 newtonmetrů a elektromotor nabízí dalších 66 newtonmetrů. Kombinovaný výkon celého hybridního pohonu e-Boxer se neuvádí, protože oba výkony nelze jednoduše spočítat. Lithium-iontový akumulátor má napětí 118 V a maximální výkon 13,5 kW. Udávaná kombinovaná spotřeba paliva 7,2 l/100 km byla změřena metodikou WLTP.

Ovlivnil hybridní pohon hmotnost a její rozložení?

Elektrické komponenty pohonu e-Boxer zvýšily hmotnost o 110 kilogramů, z nichž 60 kg připadá na přední nápravu a 50 kg na zadní nápravu. Rozložení hmotnosti tak zůstává velmi podobné a Subaru říká, že ačkoli došlo k nárůstu, v zatáčkách je takřka neznatelný. Jízdní vlastnosti crossoveru Subaru XV ve verzích s běžným atmosférickým dvoulitrem a hybridním pohonem e-Boxer jsou velice podobné.

Jízdní vlastnosti a jízda v elektrickém módu

První řidičské dojmy ukazují znatelnou asistenci elektromotoru při rozjezdu a v nízkých otáčkách, kdy je e-Boxer silnější než běžné boxery Subaru. Elektromotor obecně pomáhá zrychlovat reakce motoru na plynový pedál v nižších rychlostech, ale ve středních a vyšších rychlostech už je jeho asistence takřka neznatelná. Řídicí jednotka e-Boxeru sama reguluje sílu rekuperace a způsob použití elektromotoru.

Smyslem pohonu Subaru e-Boxer je pomáhat spalovacímu motoru, ale rovněž umožňuje krátkou jízdu čistě na elektrický pohon. Elektrický dojezd je přibližně 1,6 kilometru a poté se znovu spouští spalovací motor, aby pomohl dobít akumulátor. Činnost systému e-Boxer lze sledovat na centrálním displeji a při čistě elektrické jízdě se rozsvěcí zelená kontrolka EV.

Bezpečnost

Subaru si v posledních letech zakládá hlavně na bezpečnosti. Modely XV a nový Forester stojí na nejnovější platformě SGP (Subaru Global Platform), která se vyznačuje vysokou pasivní bezpečností, kterou doplňuje aktivní bezpečnostní systém EyeSight. Baterie hybridního pohonu je umístěna v bezpečnostním rámu pod podlahou zavazadlového prostoru a je testována proti různým typům nárazu.

BMW 118d: Sportování v naftovém hatchbacku?

Pokud chcete hatchback s pohonem zadních kol, už dlouho vám vyhoví jen BMW. Je to jen výstřelek nebo nebo fungující auto?

Číst celé

Reklamy z minulosti: Takhle se upravovala francouzská auta v 50. letech

V 50. letech minulého století nabízely francouzské společnosti téměř nepřebernou nabídku vylepšení pro běžné automobily. Nechyběl mezi nimi ani lepší karburátor pro legendární Kachnu.

Číst celé

Proč Bugatti Chiron překonalo 300 mil v hodině pouze v jednom směru

Znáte skutečný důvod, proč organizace Guinness World Records neuznala rychlostní rekord Bugatti Chiron Sport?

Číst celé

K.I.T.T. měl být pro Pontiac přítěž. Nakonec mu pomohl s prodejem Firebirdů

Manažer Pontiacu si myslel, že mluvící Firebird poškodí jméno značky. Nakonec jí vytrhl velký trn z paty a výrazně pomohl s odbytem nové generace Firebirdů.

Číst celé

Trhači asfaltu od protinožců: 5 australských muscle cars

Okruh Bathurst je v Austrálii něco jako kostel a v minulých desetiletích byl důvodem vzniku velkého počtu místních muscle cars. Pojďte se podívat, co Australané vyráběli v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Číst celé

Rolls-Royce 10 HP: Počátek historie nejslavnější anglické automobilky

Historicky první Rolls-Royce vznikl přepracováním nekvalitního francouzského automobilu Decauville a představil se v roce 1904.

Číst celé