Škoda Octavia RS iV: Jsem tu hlavně kvůli tomu, aby svět byl zelenější

Hybridní Škoda Octavia RS iV je novým přírůstkem do rodiny sportovně laděných modelů RS z Mladé Boleslavi, který vznikl zejména kvůli emisním limitům.

Od představení čtvrté generace populární Octavie na podzim 2019 jsme všichni očekávali a sledovali uvedení sportovně laděných verzí RS. Už před debutem standardního modelu se českým internetem šířily spekulace o elektrifikaci nejrychlejších Octavií, avšak až při oficiálním představení nám mladoboleslavská automobilka ukázala kompletní nabídku. Škoda Octavia se představila ve standardních verzích se zážehovým a vznětovým motorem, které poprvé v historii doplnila také plug-in hybridní motorizace RS iV.

Škodovka vstoupila do neprobádaných vod a zkusila spojit elektromotory se sportovním označením RS, které vždy vzbuzovalo spoustu emocí. Hlavním cílem novinky jsou nadšenci do moderních technologií, kterým automobilka nabídla již částečně vyzkoušenou techniku. Plug-in hybridní hnací ústrojí nové Octavie RS iV totiž pochází z přibližně o rok staršího a docela povedeného Superbu iV, a proto RS iV jezdí na výhodnějších EL značkách pro elektrifikovaná auta s nízkými emisemi.

Jelikož je nová Škoda Octavia RS iV stále nová, na českých silnicích přitahuje pozornost jako magnet. Zákazníci si při objednávání vozu samozřejmě mohou vybrat z různých odstínů laků, ale zvláště za agresivním spojením červeného laku Velvet Red s kontrastními černými doplňky se přihlížející na ulicích otáčejí se zaujatými pohledy. Už dlouhá léta je Octavia českým rodinným stříbrem, jehož nejnovější a sportovnější verze zaujmou i lidi, kteří se o auta příliš nezajímají.

Od běžných nových Octavií se sportovní modely RS odlišují dravějším bodykitem, kterým návrháři umocnili vzhled opticky širokého a rozkročeného vozu. Nejzajímavějším prvkem sportovnějších doplňků karoserie je nepochybně výrazný černý spoiler na víku zavazadelníku, na němž se u RS iV nenachází typické modelové označení Octavie. Důvod je jednoduchý, už jej nebylo kam dát. Zklamáním v zadní části jsou bohužel výfukové koncovky po obou stranách nárazníku, z nichž reálně funguje pouze ta na levé straně.

Plug-in hybridní Octavia RS iV se od standardních RS mírně liší zásuvkou pro nabíjení 13 kWh akumulátoru z externího zdroje, která se nachází vpředu vlevo. Interiéry všech motorizací RS jsou až na minimální detaily (ukazatel stavu nabití akumulátoru v RS iV) stejné. Oproti normálním motorizacím jsou ve všech Octaviích RS sportovní sedadla s výbornou ergonomií, tříramenný volant a stylingové doplňky v podobě červeného prošívání a obložení imitujícího uhlíková vlákna.

Octavia RS iV se ze všech nových RS představila jako první a je poháněna plug-in hybridním pohonem, který se skládá z turbodmychadlem přeplňované zážehové čtrnáctistovky o 150 koních a a 250 newtonmetrech. Elektrický doping vytváří elektromotor o 116 koních a 330 newtonmetrech. Celkový systémový výkon RS iV je 245 koňských sil a točivý moment vrcholí 400 newtonmetry. Nejvyšší rychlost plug-in hybridního RS je 225 kilometrů v hodině a sprint na stovku sfoukne za 7,3 sekundy.

Kritici sportovních modelů z Mladé Boleslavi nesouhlasí, ale Octavia RS vždy byla zajímavým kompromisem mezi sportovněji laděným a rodinným autem. Hybridní RS iV pak působí jako kompromis mezi rychlou benzínovou verzí a praktickou naftovou verzí, ale bohužel z ní není cítit sportovnost. Z prvních informací se hybridní RS iV mohla zdát nejlepší verzí nového RS a papírových 245 koní zní lákavě, ale skutečnost je bohužel trochu jiná.

Elektromotor se v RS iV neobjevil kvůli rychlejším jízdním vlastnostem, ale pro zvýšení celkové účinnosti pohonné jednotky a snížení emisí a provozních nákladů. Slibuje stejný výkon jako benzínová verze s dvoulitrovým TSI, ale s vysokým nárůstem hmotnosti nedosahuje podobných jízdních výkonů. Výkony motorů jsou zcela stejné, ale hybridní iV jezdí pomaleji. Naopak ale umí nabídnout příznivější provoz, protože v čistě elektrickém režimu ujede až 55 kilometrů a v hybridním režimu se zapojeným spalovacím motorem se celkový dojezd pohybuje okolo 650 kilometrů podle stylu jízdy. Bez pravidelného nabíjení se spotřeba paliva pohybuje okolo 6,1 litrů na 100 kilometrů.

V hybridním režimu oba pohony chytře spolupracují. Octavia RS iV se rozjíždí na elektřinu, ale rychlost udržuje pomocí spalovacího motoru, čímž výrazně klesají nároky na potřebnou hnací sílu. Systém pochopitelně mění chování podle různých proměnných, ale včetně šestistupňové automatické převodovky DSG funguje hladce a přirozeně.

Naladění adaptivního podvozku DCC je u Octavie RS iV tužší než u normálních Octavií, ale s osmnáctipalcovými koly je příjemně pohodlný. Mezi komfortním houpavým a sportovním tvrdým nastavením je skutečně obrovský. Sportovní jízdní vlastnosti RS iV ale bohužel sráží vysoká pohotovostní hmotnost 1 695 kilogramů, která je o přibližně 200 kilogramů vyšší než u zážehové verze.

Škoda Octavia RS iV není dokonalým autem, ale umí a zvládá všechno, co by auto pro každodenní život mělo umět. Když nepotřebujete lepší jízdní vlastnosti sportovnější benzínové verze, máte kde nabíjet a hledáte prostorné a dobře vypadající auto, se kterým budete jezdit hlavně ve městech, může být Octavia RS iV zajímavou volbou. Plug-in hybridní verze si určitě nezaslouží zatracování, protože se po jejím boku stále prodávají obě tradiční verze RS. Pokud ale hledáte více vzrušení, za stejnou cenu od 939 900 Kč můžete mít plnotučný dvoulitr s dvouspojkovou převodovkou DSG.

La Voiture Noire: Je čtvrtý Atlantic nenávratně ztracen?

Bugatti vyrobilo pouze čtyři exempláře Type 57 SC Atlantic, kvůli čemuž se dnes jedná o extrémně vzácná auta. Jeden z nich, známý jako La Voiture Noire, však stále chybí.

Číst celé

Subaru SVX: Příběh luxusního kupé, které se narodilo do špatné doby

Subaru SVX zaujalo elegantním aerodynamickým designem, silným šestiválcovým boxerem pod kapotou a skvělým komfortem. V současnosti má duchovního nástupce, který vsadil na odlišnou filozofii a uspěl.

Číst celé

Jablka, která dopadla daleko od automobilového průmyslu

Překrásné stylové výrobky počítačového giganta Apple jsou skvělé. Ovšem jen do okamžiku, kdy po nich začnete chtít opravdovou práci.

Číst celé

Jak se žije s olympiádou na operák

I když jste tento článek našli v kategorii Svezli jsme se vaším autem, nenechte se klamat. Tahle Audi A7 je leasingovky. Je o to lepším autem? A je vůbec dobrým autem?

Číst celé

Dělejte světu službu, jezděte zajímavými auty

Vlastnit uživatelsky příjemná auta je parádní komfort, ale i přesto existují lidé, kteří si rádi nechají ubližovat vlastní technikou. Ono to za to totiž celkem stojí.

Číst celé

Zrození, život a smrt Lamborghini Countach

Klínovitý idol mládeže sedmdesátých a osmdesátých let měl mnoho porodních bolestí, ale nakonec se mu úspěšně podařilo nahradit nezapomenutelnou Miuru.

Číst celé