Seznamte se s dívkou, po níž má Lotus Elise své jméno

Malý sporťák nese jméno vnučky tehdejšího majitele automobilky.

Automobilky jsou při pojmenovávání nových modelů inspirovány různými důvody. Když však auto nese jméno skutečné osoby, získává poněkud hlubší auru. To je případ malého sportovního Lotusu Elise, který v devadesátých letech dostal jméno podle vnučky tehdejšího majitele značky.

Vývoj Lotusu Elise začal krátce poté, co italský podnikatel Romano Artioli v roce 1993 zakoupil slavnou značku od tehdejšího majitele, jímž byl americký koncern General Motors. Nad vhodným pojmenováním zbrusu nového modelu si v Lotusu lámali hlavu do okamžiku, kdy Artioli rozhodl, že vůz na své zádi ponese jméno jeho vnučky Elisy.

Krátce po uvedení první generace Lotusu Elise na trh musel Artioli svou značku prodat, jelikož pocítil těžkou finanční ztrátu při úpadku automobilky Bugatti, kterou taktéž vlastnil. Lotus se v roce 1996 stal majetkem malajského výrobce Proton, Bugatti bylo prodáno do vlastnictví Volkswagen Group o dva roky později.

Elisa Artioli nedávno zavítala do města Hethel ve Velké Británii, kde Lotus v současné době vyrábí svá auta, aby oslavila důležité výročí. Letos je tomu 70 let od doby, kdy zakladatel značky Colin Chapman vyrobil své první závodní auto. Značku Lotus pak založil v roce 1952.

Přečtěte si také devadesátkový příběh o tom, jak Romano Artioli na zelené louce znovuzaložil (a zase pohřbil) automobilku Bugatti: Píše se rok 1991 a my vám představujeme nejlepší auto na světě

Formule Renault 2.0: Juniorský monopost je brutální řidičský zážitek

Usednout do kokpitu závodní formule je dětským snem nejednoho kluka, kterému koluje benzin v žilách. Teď se konečně vyplnil i mně!

Číst celé

Audi 4000: Když Audi stálo polovinu konkurenčního Mercedesu-Benz

V osmdesátých letech se Audi předvedlo na americkém trhu s velkým sedanem, který byl podobně dobrý jako konkurenční BMW a Mercedes, ale byl výrazně levnější.

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Ferrari 250 LM: Poslední Ferrari historie, které vyhrálo Le Mans

Ferrari vyrobilo pouze 32 exemplářů typu 250 LM. Záměrem bylo přenést technologie prototypů do automobilových závodů třídy GT.

Číst celé

Mercedes-Benz W123 Plug-in Hybrid: Akumulátory vážily 600 kilogramů

Mercedes-Benz v osmdesátých letech hledal řešení, jak se odloučit od konvenčních pohonů. Experimentální plug-in hybridní W123 se však ukázal jako slepá ulička.

Číst celé

Proč vznikl projekt Temple of Speed a kde je jeho místo dnes?

Tlak na motoristy se spalovacími agregáty k výměně za vozy na baterie a masáž EU směrem k vývoji v automobilkách jsou pro nás bytostně odporné a nesmyslné fragmenty dnešní doby. Už při vzniku Temple of Speed více jak deset let zpět jsme se jasně zařadili do proudu společností, organizací a institucí, které tyto jednostranné škatulkovací praktiky striktně odmítají. My jsme tu ale ve skutečnosti od počátku z jiného důvodu. A tím je čistá láska automobilismu a její šíření. 

Číst celé