Pierre Veyron: Nejslavnější moderní Bugatti vzdává hold hrdinovi z odboje

Válečný hrdina a odbojář Pierre Veyron se nechal přemluvit k závodění Albertem Divem a byl jedním z nejdůležitějších jezdců Bugatti.

Bugatti v roce 2005 představilo netrpělivě očekávanou produkční verzi vozu Bugatti Veyron 16.4. V témže roce byl oživen legendární status značky, když nový luxusní hypersport zvládl prolomit 400 km/h a s nejvyšší rychlostí 407 km/h se stal nejrychlejším sériově vyráběným silničním vozem na světě. Veyron znají všichni, ale odkud pochází ono modelové označení vozu, který dodnes fascinuje svými jízdními výkony?

Automobilka Bugatti má od 90. let tradici v pojmenovávání nových modelů podle nejslavnějších závodníků z historie značky. „Veyron“ není zajímavě znějící cizí slovo, které znamená luxus nebo rychlost. Slovo „Veyron“ bylo příjmení automobilového závodníka, který si zaslouží stejné uznání jako hypersport, který nese jeho jméno.

Pierre Veyron byl francouzský student strojírenství, který odstartoval svou kariéru poté, co jej přítel a závodník Albert Divo přesvědčil, aby ve volném čase také zkusil závodit. Pierre Veyron se do motoristického sportu okamžitě zamiloval a poté, co jej Divo seznámil s bohatým průmyslníkem André Vagniezem, už pro mladého Francouze nebylo cesty zpět.

André Vagniez mu nabídl finanční podporu a koupil závodní Bugatti Type 37A, se kterým Veyron v roce 1930 získal své první vítězství v podniku Geneva Grand Prix. Po přesvědčivém vítězství obdržel Pierre nabídku od Jeana Bugattiho, syna zakladatele Bugatti Ettore Bugattiho, aby se stal testovacím jezdcem a vývojovým inženýrem společnosti. To mu umožnilo pokračovat v závodění a zároveň se přímo podílet na vývoji vozů Bugatti.

Pierre Veyron pokračoval v závodění a pro Bugatti získal vítězství při závodech na německém okruhu AVUS v Berlíně. Úspěšná kariéra Pierre Veyrona vyvrcholila vítězstvím ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans v roce 1939 se spolujezdcem Jean-Pierrem Wimillem. Veyron rovněž významně pomohl při vývoji Bugatti Type 57, jednoho z finančně nejúspěšnějších automobilů v historii značky. Jeho nejvíce hrdinské okamžiky však neměly nic společného s auty.

Pierre Veyron se připojil k francouzskému odbojovému hnutí proti německé okupaci Francie ve druhé světové válce. Za své úsilí byl odměněn medailí Francouzské legie cti – jedním z nejvyšších vojenských vyznamenání ve Francii. Veyron se po válce nevrátil k závodění a místo toho upřednostnil svou rodinu a práci pro malou ropnou společnost. Zemřel v roce 1970 v malém francouzském městečku Eze ve věku 67 let.

Zbytek je, jak se říká, historie. Bugatti nakonec pojmenovalo své první rekordní auto po trochu zapomenutém Pierru Veyronovi – úspěšnému závodníkovi, konstruktérovi a válečnému hrdinovi z francouzského odboje.

Lamborghini Athon: Zapomenuté gesto od Bertone spasilo automobilku

V Bertone si všimli nepříznivé situace Lamborghini a na vlastní náklady vyvinuli prototyp, který slavnou automobilku zviditelnil. Netrvalo dlouho a Lamborghini získalo nové investory.

Číst celé

Youngtimer na obzoru: Audi R8 4.2 s manuálem

Tento článek bychom vlastně vůbec neměli vydat. Jakmile si totiž kultura automobilových nadšenců všimne zajímavého auta a udělá z něj legendu – nebo alespoň kult či youngtimera -, ceny začnou šplhat.

Číst celé

Jak koupit tu nesprávnou Miatu

Vítejte u jednoho z mnoha mých virtuálních nákupů auta. Virtuálního proto, že stejně jako vy hrozně rád procházím inzerci a vybírám auta, na která nemám peníze nebo odvahu. Dnes si musím postěžovat na Mazdu MX-5. Nepřepínejte kanál, vysvětlím.

Číst celé

Bugatti 16C Galibier: Limuzína, která chtěla strčit Rolls-Royce do kapsy

Galibier poháněný šestnáctiválcem s dvojicí kompresorů měl stát po boku rekordního Veyronu jako druhý model nabídky Bugatti.

Číst celé

Nárazové zkoušky Mercedesů z 60. let. Auta létala vzduchem

Němečtí inženýři si zakládají na bezpečnosti automobilů už více než padesát let. Nové Mercedesy procházely náročnými zkouškami už v polovině šedesátých let.

Číst celé

Subaru Forester: Nejvýkonnější a sportovní verze populárního lesníka

Subaru Forester se na dlouhých 20 let stalo nejprodávanějším modelem japonské automobilky. V jakých nejvýkonnějších motorizacích se kdy vyrábělo?

Číst celé