Porsche 754 T7: Důležitý prototyp spojoval vývoj mezi 356 a 911

Porsche 901, později 911, se stalo legendou mezi sportovními auty. Přestože je to dnes nepředstavitelné, německá ikona mohla vypadat úplně jinak. Původně měla nést tvary prototypu, který ji spojoval s předchozím 356.

Když se Porsche rozhodlo nahradit své velmi úspěšné sportovní auto 356, byl to obrovský hazard. Dokonce i obchodní oddělení společnosti požadovalo, aby nové auto nebylo „zásadně nové“ a zachovalo loajalitu k 356. Porsche v roce 1963 odhalilo typ 901, později přejmenovaný na 911, a stvořilo modelovou řadu, která je v současnosti stará více než pět desetiletí. Konstruktéři Porsche však ještě dříve navrhli prototyp, jež je důležitým spojovacím článkem mezi 356 a 911.

Když Ferry Porsche zapisoval poznámky, jaké vlastnosti by měl jeho nový model mít, namaloval náčrt čtyřmístného kupé s pohodlnými zadními sedadly. Auto mělo zachovat sportovní charakter předchozího 356, ale zároveň se do něj muselo lépe nastupovat a mělo být lepší pro každodenní použitelnost.

Porsche v té době nemělo designové studio, což znamenalo, že vzhled aut byl obvykle výsledkem technických požadavků konstruktérů. Několik slavných karosáren předložilo vlastní návrhy, ale Ferry všechny odmítl, protože se až příliš odlišovaly a žádný z nich nenesl známé tvary vozů Porsche. Za první kresby odrážející vizi Ferryho Porsche, jíž se později stal prototyp 754 T7, byl zodpovědný jeho syn Ferdinand Alexander Porsche.

Při pohledu na prototyp Porsche 754 T7 je jasně vidět, že sloužil jako designová studie pro vývoj 901. Z původního prototypu byla použita charakteristická plochá příď, vyčnívající světlomety a záď, která se díky použitému boxerovému mohla postupně snižovat. Jediným velkým rozdílem mezi 754 T7 a 901 je tvar zadní části střechy.

Porsche 754 T7 pomohlo položit základy moderního Porsche 911. Jeho čtyřválcový motor pocházející z modelu 356 Carrera 2 byl značně testován a ve výsledném naladění dokázal vyvinout výkon okolo 130 koňských sil. T7 dokázalo uhánět nejvyšší rychlostí přesahující 190 kilometrů v hodině, ale Porsche se jeho motor nezdál příliš vhodný pro použití v novém silničním autě. Tento závěr vedl inženýry k vývoji šestiválcových boxerů.

Od roku 1962 byl prototyp 754 používán pro testování a zlepšování nového šestiválcového motoru. Pro dosažení plánovaného výkonu bylo potřeba navýšit zdvihový objem na 2,2 litru, což způsobilo problémy s rozvodovým mechanismem, přehříváním a mazáním. Konstruktéři vyřešili problémy použitím ventilového rozvodu OHC s vačkovými hřídeli v hlavách motoru.

Stupňovitá střecha „notchback“ sice zvětšovala prostor pro cestující na zadních sedadlech, ale Ferry Porsche se nakonec rozhodl vzdát praktičnosti, protože nástupce 356 musel mít tvar karoserie kupé. Novou boční siluetu, která proslavila tvar Porsche 911, navrhl opět Ferdinand Alexander Porsche.

Prototyp Porsche 754 T7 sehrál důležitou roli v příběhu vzniku Porsche 901 a 911, což je nejznámější sportovní vůz na světě. Jediný dochovaný exemplář je dnes vystavený v továrním muzeu Porsche ve Stuttgartu.

Honda Civic 4WD Shuttle: Podivný inovátor s pohonem jako v Porsche 959

Honda Civic 4WD Shuttle byla ošklivým praktickým autem, ale byla vybavena technologií, kterou běžně měla pouze výrazně dražší výkonná auta.

Číst celé

Bentley proti Le Train Bleu. Nemožný závod auta s vlakem

Woolf Barnato, člen skupiny závodníků Bentley Boys, se v roce 1930 vsadil, že dokáže porazit slavný luxusní francouzský noční expres Le Train Bleu. Závodil proti němu ve svém Bentley Speed Six.

Číst celé

Duesenberg Model D: Limuzína, která měla být dražší a luxusnější než Cadillac

Limuzína Duesenberg Model D měla oživit zapomenutou americkou značku, ale nedostala se do sériové výroby, protože hlavní investor změnil názor a celý projekt ukončil.

Číst celé

Továrna Packardu: Největší opuštěná automobilka na světě

V detroitské továrně Packardu se v první polovině minulého století vyráběly jedny z nejlepších luxusních vozů. Dnes výrobní prostory chátrají a hrozí jim úplné zřícení.

Číst celé

Historie a typy V8: Automobilový symbol Ameriky pochází z Francie

Vidlicové osmiválce jsou automobilovým symbolem Ameriky, ale stejně jako socha Svobody pochází z Francie.

Číst celé

Český Veyron překonal 400 km/h na dálnici. Sledujte jeho příběh

Bugatti Veyron českého majitele Radima Passera se stal světově prvním exemplářem, který oficiálně dosáhl rychlosti přesahující 400 kilometrů v hodině na veřejné dálnici.

Číst celé