Guinnessova kniha rekordů: Pět nevšedních nejlepších výkonů

Nejrychlejší drift nebo nejrychlejší akcelerace v elektrickém autě. To a další zajímavosti můžete najít v Guinessově knize rekordů.

Zdolávání rekordů je staré jako motorismus sám a tak jsme zabrousili do slavné Guinnessovy knihy rekordů, abychom vytáhli pět z nejrychlejších záznamů. Tři byly dokonce dosaženy s pohonem budoucnosti.

Nejrychlejší čtvrtmílový sprint v elektrickém autě

Tesla Model S je chloubou společnosti vizionáře Elona Muska. Již před několika lety internet zaplavila videa s variantou P90 Ludicrous Mode, která svou brutální akcelerací porážela supersporty jako Lamborghini Aventador LP700-4. V lednu 2017 dosáhla modernizovaná verze P100 Ludicrous+ Mode světového rekordu ve sprintu na čtvrt míle, během něhož na Palm Beach International Raceway na Floridě dosáhla cílového času 10,72 sekundy. Video zde.

Nejrychlejší drift

Rychlost je v profesionálním driftování důležitým faktorem bodování, ale málokdy jezdci dosáhnou takové hodnoty, jakou atakoval japonský závodník Masato Kawabata s Nissanem GT-R Nismo za podpory Nissan Middle East. Japonec stanovil světový rekord v rychlosti driftu 3. března 2016 na mezinárodním letišti Fujairah ve Spojených arabských emirátech. Během svých pokusů zlomil světový rekord hned třikrát. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo při druhém pokusu s rychlostí 304,96 km/h s úhlem driftu 33,56°. První pokus se nesl ve znamení 273,39 km/h a 55,21°, další pak s hodnotou 296,79 km/h a 34,42°. Video zde.

Nejrychlejší akcelerace 0-100 km/h v elektrickém autě

Nejrychlejší akcelerace na stovku dosáhl švýcarský závodní tým AMZ Racing 22. června 2016 na staré vojenské ranveji ve švýcarském městě Dübendorf. Ke zlomení světového rekordu posloužila studentská formule Grimsel, jenž byla navržená a zkonstruovaná týmem AMZ Racing pro rok 2014. A kolik času si sprint na stovku vyžádal? Pouhých 1,513 sekundy! Video zde.

Nejrychlejší míle s pevným startem

Ve Spojených státech je závodní disciplína Standing Mile velmi oblíbená a účastní se jí mnoho místních tuningových společností. Smyslem je zajet co nejrychlejší čas na vzdálenosti 1,6 kilometru s pevným startem. V současné době je nejrychlejším produkčním autem Ford GT o výkonu 1 600 koní, s nímž Johnny Bohmer 16. října 2012 prolomil světový rekord na dráze Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Silně upravené „BADDGT“ dosáhlo na jedné míli rychlosti 292,9 mil v hodině, tedy 470 km/h. Video zde.

Nejrychlejší míle s pevným startem v elektrickém autě

V závěru článku zůstaneme u disciplíny Standing Mile, ale tentokrát s autem na čistě elektrický pohon. Johnny Bohmer, držitel rekordu s Fordem GT, je králem Standing Mile i v případě elektromobilů. Americká společnost Genovation Cars si jej najala, aby dosáhl světového rekordu s jejich vozem Genovation GXE, neboli Chevroletem Corvette Z06 přestavěným do podoby elektroauta. Bohmer dosáhl světového rekordu 28. června 2016, opět na dráze Kennedyho vesmírného centra, kde GXE na jedné míli rozjel na 304,94 km/h. Video zde.

Uplynuly dva roky s wankelem. Redakční Mazda RX-8 slaví výročí

Shrnutí prvních dvou let vlastnictví sportovního kupé, o kterém se dozvíte více špatných pověstí než těch dobrých. Zajímá vás, jak to bylo s jeho nákupem, přemýšlením o prodeji a jak to s ním doopravdy je a bude?

Číst celé

Na kolik vyjde údržba Ferrari F430? Známe ceny

Máte zálusk na Ferrari F430, které se vyrábělo na samotném konci analogově smýšlející doby? Pravděpodobně vás bude zajímat, kolik peněz si musíte připravit.

Číst celé

Pět předválečných závoďáků, které pravděpodobně neznáte

Pětice závodních aut, v nichž jezdili jen ti nejbláznivější muži na planetě. Kolik z nich znáte?

Číst celé

Ženeva 1998: Jaká auta za chvíli oslaví dvacetiny?

Vzpomínáte si, jaká auta se představila v Ženevě před dvaceti lety?

Číst celé

Maserati 5000 GT: Spojení přání Šáha z Persie a snu konstruktéra

Maserati 3500 GT změnilo filosofii automobilky, ale některým zákazníkům nestačilo. Italská továrna kvůli nim vyvinula vytříbené kupé, o které ale nebyl velký zájem.

Číst celé

25 zajímavostí o Corvette, které byste měli znát

Chevrolet vyrábí Corvette od roku 1953 a za tu dobu vzniklo více než jeden a půl milionu exemplářů. To dělá z Corvette jeden z nejpopulárnějších sportovních vozů všech dob.

Číst celé