Guinnessova kniha rekordů: Pět nevšedních nejlepších výkonů

Nejrychlejší drift nebo nejrychlejší akcelerace v elektrickém autě. To a další zajímavosti můžete najít v Guinessově knize rekordů.

Zdolávání rekordů je staré jako motorismus sám a tak jsme zabrousili do slavné Guinnessovy knihy rekordů, abychom vytáhli pět z nejrychlejších záznamů. Tři byly dokonce dosaženy s pohonem budoucnosti.

Nejrychlejší čtvrtmílový sprint v elektrickém autě

Tesla Model S je chloubou společnosti vizionáře Elona Muska. Již před několika lety internet zaplavila videa s variantou P90 Ludicrous Mode, která svou brutální akcelerací porážela supersporty jako Lamborghini Aventador LP700-4. V lednu 2017 dosáhla modernizovaná verze P100 Ludicrous+ Mode světového rekordu ve sprintu na čtvrt míle, během něhož na Palm Beach International Raceway na Floridě dosáhla cílového času 10,72 sekundy. Video zde.

Nejrychlejší drift

Rychlost je v profesionálním driftování důležitým faktorem bodování, ale málokdy jezdci dosáhnou takové hodnoty, jakou atakoval japonský závodník Masato Kawabata s Nissanem GT-R Nismo za podpory Nissan Middle East. Japonec stanovil světový rekord v rychlosti driftu 3. března 2016 na mezinárodním letišti Fujairah ve Spojených arabských emirátech. Během svých pokusů zlomil světový rekord hned třikrát. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo při druhém pokusu s rychlostí 304,96 km/h s úhlem driftu 33,56°. První pokus se nesl ve znamení 273,39 km/h a 55,21°, další pak s hodnotou 296,79 km/h a 34,42°. Video zde.

Nejrychlejší akcelerace 0-100 km/h v elektrickém autě

Nejrychlejší akcelerace na stovku dosáhl švýcarský závodní tým AMZ Racing 22. června 2016 na staré vojenské ranveji ve švýcarském městě Dübendorf. Ke zlomení světového rekordu posloužila studentská formule Grimsel, jenž byla navržená a zkonstruovaná týmem AMZ Racing pro rok 2014. A kolik času si sprint na stovku vyžádal? Pouhých 1,513 sekundy! Video zde.

Nejrychlejší míle s pevným startem

Ve Spojených státech je závodní disciplína Standing Mile velmi oblíbená a účastní se jí mnoho místních tuningových společností. Smyslem je zajet co nejrychlejší čas na vzdálenosti 1,6 kilometru s pevným startem. V současné době je nejrychlejším produkčním autem Ford GT o výkonu 1 600 koní, s nímž Johnny Bohmer 16. října 2012 prolomil světový rekord na dráze Kennedyho vesmírného centra na Floridě. Silně upravené „BADDGT“ dosáhlo na jedné míli rychlosti 292,9 mil v hodině, tedy 470 km/h. Video zde.

Nejrychlejší míle s pevným startem v elektrickém autě

V závěru článku zůstaneme u disciplíny Standing Mile, ale tentokrát s autem na čistě elektrický pohon. Johnny Bohmer, držitel rekordu s Fordem GT, je králem Standing Mile i v případě elektromobilů. Americká společnost Genovation Cars si jej najala, aby dosáhl světového rekordu s jejich vozem Genovation GXE, neboli Chevroletem Corvette Z06 přestavěným do podoby elektroauta. Bohmer dosáhl světového rekordu 28. června 2016, opět na dráze Kennedyho vesmírného centra, kde GXE na jedné míli rozjel na 304,94 km/h. Video zde.

Ferrari F50 GT: Nejlepší závodní Ferrari, které nikdy nezávodilo

Ferrari se chtělo zúčastnit závodního seriálu GT1 a vyvinulo špičkové auto. Když však Porsche našlo skulinu v pravidlech a získalo značnou výhodu, Ferrari se rozhodlo svůj nový program ukončit.

Číst celé

Stylová reklama na Audi RS2 Avant byla natočena po 25 letech

Audi RS2 Avant slaví 25. výročí od svého vzniku v zábavné televizní reklamě, která byla natočena až dnes.

Číst celé

Zvláštní auta jsou mi bližší než racionální volba

Zajímavá a nezvyklá auta jsou nákladná na provoz, ale to některé z nás nedonutí, abychom po nich přestali toužit.

Číst celé

Ford Fairlane 500 Skyliner: Střechu ovládala složitá elektronika

Pevná skládací střecha patří k vítaným prvkům konstrukce kabrioletů. Složitý systém je však velmi nákladný na výrobu a prvním autem se skládacím hardtopem, jehož produkce přesáhla 10 000 exemplářů, byl Ford.

Číst celé

Ferrari 360: První sériové celohliníkové Ferrari. Co mělo společného s Enzem?

Příchod Hondy NSX otřásl trhem superaut. Japonci totiž dokázali vyrobit rychlé auto, které bylo vhodné i pro každodenní použití. Ferrari se muselo začít snažit, následkem čehož vyvinulo povedený typ F355, ale až s blížícím se novým miléniem se Italům podařil opravdový úspěch – Ferrari 360.

Číst celé

BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Číst celé