Padá jeden rekord za druhým

Říká se, že automobilové závody vznikly jen pár minut poté, co bylo vyrobeno druhé auto. Podobné je to i s různými rekordy. V posledních dnech se s nimi roztrhl pytel.

Pokud zavzpomínáte několik týdnů zpátky, určitě si vzpomenete na úctyhodný výkon, jenž se povedl francouzské továrně Bugatti. Juan Pablo Montoya, bývalý pilot Formule 1, se posadil do Chironu a poté s ním zajel nový světový rekord. Nejnovější model značky zvládl akcelerovat z 0 na 400 km/h a následně zastavit do klidu za 42 sekund.

To však nedalo spát hlavnímu konkurentovi, jímž je Koenigsegg. Automobilka poslala svého testovacího řidiče, Niklase Lilju, aby s Agerou RS porazil Bugatti. Akcelerace na 400 km/h si vyžádala 1 958 metrů a byla uskutečněna za 26,88 sekundy. Následné zastavení proběhlo na 483 metrech a trvalo 9,56 vteřiny. Stopky se při disciplíně 0-400-0 zastavily na neuvěřitelné hodnotě 36,44 sekundy, čímž mezi Chironem a Agerou RS vznikl propastný rozdíl a samozřejmě padl nový rekord.

Koenigsegg Agera RS použitý pro zdolání rekordu nyní poputuje ke svému majiteli do Spojených států. Dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec specifikace 1MW a dosahuje 1 360 koní spolu s točivým momentem 1 371 Nm. Hypersport je vybaven volitelnou bezpečnostní klecí, jíž značka doporučuje pro okruhové ježdění.

Významné rekordní časy v posledních týdnech padly i na německém okruhu Nordschleife. Porsche s novou 911 GT2 objelo legendární okruh za 6 minut a 47,3 sekundy, čímž porazilo Lamborghini Huracán Performante, který držel titul s časem 6:52. Druhý rekord padl v kategorii SUV a stojí za ním tým Alfy Romeo. Stelvio QV, jenž je poháněno dvakrát foukaným motorem V6 o výkonu 510 koní, stihlo ostré kolo za 7 minut a 51,7 sekundy. Pro italskou značku je to již druhý rekord, jenž v současné době drží na Nürburgringu. Giulia QV, která je poháněna stejným motorem jako rychlé Stelvio, je s časem 7:32 nejrychlejším čtyřdveřovým sedanem současnosti.

Na titul nejrychlejšího SUV si ale v současné době brousí zuby Lamborghini. Údajně by jeho chystané super SUV Urus mělo snadno překonat Stelvio QV a převzít tak korunu kategorie.

Maserati MC12: Horší, ale lepší Enzo

Supersport vycházející ze slavného Ferrari Enzo byl oproti svému dárci dílů výkonově slabší, ale ve výsledku i lepší, rychlejší i sběratelsky cennější.

Číst celé

Hachi-Roku pro Drift Kinga: Kompletní specifikace Toyoty AE86 Keiichiho Tsuchiyy

Keiichi Tsuchiya, Toyota Sprinter Trueno AE86 a driftování společně vytváří jeden z vrcholů japonské automobilové scény.

Číst celé

Tajemství 10 muscle cars. Co jste o nich nevěděli?

Deset skvělých sportovních vozů podle amerických měřítek a zajímavosti, které se skrývají v jejich příbězích.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RS 2.7: Drahý homologační speciál s ducktailem

První nositel ikonického zadního spoileru byl vysoce žádaný již při svém představení. Porsche využilo situace a napakovalo si kapsy.

Číst celé

Lamborghini Zagato Raptor: Nástupce Diabla měl nabídnout 3 auta v 1

Unikátní supersport Lamborghini Zagato Raptor měl být nástupcem populárního Diabla. Speciální karoserie kombinovala tři různá auta v jednom.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé