Mercedes-AMG Project One je novým hráčem nejvyšší ligy

Je možné přenést jízdní vlastnosti monopostu Formule 1 na běžné silnice? Několik značek se o to již pokusilo a nyní se k nim připojuje i Mercedes-AMG. Nový počin sportovní divize Mercedesu by mohl být pocitu z řízení F1 blíže než ostatní supersporty kdykoli dříve.

Mercedes-AMG svůj dlouho vyvíjený hypersport představil v pondělí večer na právě probíhajícím autosalonu ve Frankfurtu. Project One, jak se novinka oficiálně jmenuje, vznikl ve spolupráci s týmem F1 Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Díky této kooperaci se podařilo dostat techniku královny motorsportu na veřejné komunikace.

Pohonné ústrojí tvoří plug-in hybridní systém, jehož základním prvkem je 1,6-litrový vidlicový šestiválec s turbodmychadlem, kterému k roztočení pomáhá elektromotor. Druhý elektromotor je umístěn přímo na klikové hřídeli a pomáhá snazšímu nárůstu otáček při akceleraci. Dle oficiálních informací spalovací motor dosahuje maximálního výkonu 680 koní, které jsou posílány skrz osmistupňovou převodovku AMG SpeedShift (s možnosti manuálního řazení) na zadní kola. Další hnací síla je tvořena dvěma elektromotory pro přední kola, z nichž každý dosahuje výkonu 160 koní. Ve výsledném součtu je Project One poháněn výkonem 1000 koní.

S takovou silou je Mercedes-AMG Project One schopen akcelerovat z 0 na 200 km/h za méně než 6 sekund a jeho maximální rychlost přesáhne 350 kilometrů v hodině. Zároveň je schopen ujet 25 kilometrů na čistě elektrický pohon.

Netradiční řešení lze najít i mimo hnací soustavu. Podvozek hypersportu je po vzoru F1 tvořen zavěšením typu push-rod. K němu jsou připevněna kovaná desetipaprsková kola s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 o rozměrech 285/35 ZR19 vpředu a 335/30 ZR20 vzadu.

Karoserie, se zcela novým designovým jazykem, je výsledkem dlouhého pečlivého vývoje. Cílem bylo dosáhnout nejen nízkého odporu vzduchu, ale i zajištění nejúčinnějšího chlazení hnací soustavy. Interiér je dle automobilky kokpitem F1 pro dva. Důkazem může být i tvar použitého volantu.

Dvorní tuner Mercedesu, společnost AMG, letos slaví 50. výročí od svého založení. Firma založená Hansem Wernerem Aufrechtem a Erhardem Melcherem má své počátky už v roce 1965, kdy společně připravili závodní motor pro Mercedes-Benz 300 SE. Postupem let si společnost vybudovala pověst nejuznávanějšího úpravce vozů Mercedes-Benz a součástí koncernu Daimler AG se stala v prvním desetiletí 21. století.

Dělal jsem řidiče byznysmenům. Tohle je můj příběh

Životní příběh Emila Remače, který se v minulosti živil jako soukromý řidič vlivných osobností. To mu dalo bohaté zkušenosti za volantem a také řídil mnoho aut snů.

Číst celé

Chrysler koupil Lamborghini v dubnu 1987, aby pomohlo s vývojem Viperu

Lamborghini se za 7 let pod křídly Chrysleru začalo stavět na vlastní nohy a pomohlo Američanům s vývojem legendárního Dodge Viper.

Číst celé

Sbarro Super Eight: Brutální hot hatch s osmiválcem z Ferrari 308

Šílené Sbarro Super Eight se vyrobilo v jediném exempláři, který je poháněný uprostřed uloženým vidlicovým osmiválcem Ferrari 308 GTB o 260 koních.

Číst celé

Proč se neumím zbavit své Mazdy RX-8 a Alfy Romeo 166? Dnešní nabídka mi připomíná školní jídelnu

Na dnešním trhu nových i ojetých aut nemohu najít nic, co bych opravdu chtěl. Současně tu ale jsou důvody, proč bych to měl řešit.

Číst celé

BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

Číst celé

Trhači asfaltu od protinožců: 5 australských muscle cars

Okruh Bathurst je v Austrálii něco jako kostel a v minulých desetiletích byl důvodem vzniku velkého počtu místních muscle cars. Pojďte se podívat, co Australané vyráběli v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Číst celé