Lamborghini Athon: Zapomenuté gesto od Bertone spasilo automobilku

V Bertone si všimli nepříznivé situace Lamborghini a na vlastní náklady vyvinuli prototyp, který slavnou automobilku zviditelnil. Netrvalo dlouho a Lamborghini získalo nové investory.

Od sedmdesátých let se Lamborghini potýkalo s finančními problémy a nebylo pravděpodobné, že by si mohlo dovolit navrhnout a vyvinout nový model. V Bertone se rozhodli podpořit svého dlouholetého obchodního partnera vytvořením obzvláště nápadného konceptu pro 58. turínský autosalon. Lamborghini Athon bylo prototypem sportovního roadsteru, který dostal jméno po egyptském bohu slunce.

Futuristický design Athonu navrhl Marc Deschamps, který převzal funkci hlavního designéra Bertone od slavného Marcella Gandiniho. Geometrické linie klínovitého profilu otevřeného Lamborghini vypadaly, jako by se inspirovaly kosmickou lodí ze sci-fi filmu. Ostrá příď ukrývala výklopné světlomety, jimiž byl zachován klínovitý tvar. Hnědý kožený byl stejně futuristický a obsahoval shluk digitálních přístrojů a dokonce i telefon.

Plně funkční prototyp Athonu byl postaven na podvozku Lamborghini Silhouette, protože to byl první roadster Lamborghini vyráběný ve větším počtu. Použitý exemplář byl jednou z mnoha testovacích mul, protože než byl odeslán k přepracování do podoby Athonu, urazil několik desítek tisíc kilometrů. Athon byl stylingové cvičení karosárny Bertone, takže vidlicový osmiválec o výkonu 260 koní a podvozek zůstaly beze změn.

Zástupci Bertone se chystali na slavnostní představení prototypu na turínském autosalonu v dubnu 1980 a v tiskové zprávě uvedli, že Athon vznikl na podporu Lamborghini. Automobilce se opravdu nedařilo, protože v roce 1980 vyrobila pouze 64 „rozzuřených býků“. Lamborghini bylo krátce poté zachráněno investory a Bertoneho loajalita byla odměněna prací na návrhu modelu Jalpa s motorem V8, který nahradil Silhouette a Urraco.

Ačkoli Lamborghini Athon vzniklo jako výstavní exponát, některými jeho křivkami se inspirovala pozdější produkční Jalpa. Klínovitý tvar a geometrické linie se ve střízlivějších osmdesátých letech staly minulostí.

Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Rok bez osobního bankrotu

Červená Mazda RX-8 je ozdobou naší redakční garáže už dvanáct měsíců. Jaký byl uplynulý rok za jejím volantem a jak funguje v reálném světě?

Číst celé

Mercedes-Benz 600: Majestátní limuzína sloužící dobru i zlu

Majestátní Mercedes-Benz 600 byl oblíbenou limuzínou nejvýznamnějších osobností po celém světě. Milovali jej celebrity, legitimní státníci i diktátoři.

Číst celé

Pět aut, která bych chtěl řídit o chvíli déle

Pravděpodobně všechny z nás baví neustále poznávat další a další auta. Občas se ale objeví kousky, v nichž bychom chtěli strávit více času, než bylo možné.

Číst celé