O kolik koní přišlo Ferrari Testarossa po více než 30 letech provozu?

Plochý vidlicový dvanáctiválec Ferrari Testarossa po více než 32 letech příliš nezeslábl.

Ferrari Testarossa je mnohými považováno za jeden z nejzajímavějších italských supersportů na světě. O tomto tvrzení hovoří několik faktorů a jedním z nich je skutečnost, že během 12 let výroby vzniklo téměř 10 000 kusů. Klínovité Ferrari bylo u zákazníků opravdu oblíbené. Dalším působivým faktorem je fascinující motor, kterým je 4,9 litrový plochý dvanáctiválec.

Youtuber známý jako Normal Guy Supercar se rozhodl zrenovovat svou Testarossu, ale před vymontováním motoru z vozu jej vyzkoušel na válcové zkušebně. Zajímalo ho, kolik výkonu je motor stále schopný vyvinout a výsledek je docela překvapující.

Teoretická ztráta výkonu mezi klikovou hřídelí motoru a hnacími koly je přibližně 15 – 18 %. Nové exempláře americké verze Ferrari Testarossa měly udávaný nejvyšší výkon motoru 385 koňských sil, ale na kola se povedlo převést zhruba 315 až 330 koní. Jaký maximální výkon dokáže vyvinout motor 32 let starého vozu?

Čísla jsou působivá. Na válcové zkušebně bylo naměřeno, že testované Ferrari vyvinulo výkon 321 koní na kolech. Po odečtení ztrát v převodech lze snadno spočítat, že motor produkuje přibližně 369 koní. To je opravdu dobrý výsledek po více než třech desetiletích!

Život s Mazdou RX-8: Vyvážená zábava

Náš seriál se konečně dostává k dlouho slibované a očekávané části. Jaká je tedy Mazda RX-8 z pohledu nadšence, který si jí pořídil jako svou první zadokolku?

Číst celé

Ford GT: Vzpomínka na Le Mans

Americký Ford se v novém tisíciletí rozhodl připomenout historii svých nejslavnějších modelů. Kromě jmen Mustang a Thunderbird značka oživila i jméno legendárního vítěze nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě.

Číst celé

Na cestě: Silniční provoz v Palermu je boj, ale hraje se fair-play

Italský provoz je boj i o ten volný kus asfaltu přímo před vámi. Co ovšem dokáže překvapit, je ochota uhnout tomu, kdo spěchá. To bychom se mohli naučit i my. Nejsem ale naivka.

Číst celé

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Zimmer Quicksilver: Zhmotněná touha po luxusním kupé s motorem uprostřed

Zimmer Quicksilver byl splněným snem odvážného podnikatele Paula Zimmera, jehož automobilka později zkrachovala, a proto vyrobila jen malý počet kusů.

Číst celé

Japonská auta zastíněná legendami. Představujeme 6 z nich

Výběr šestice japonských aut, která byla neprávem zapomenuta, jelikož je zastínily vozy se slavnějšími jmény. Jaké to jsou?

Číst celé