Katovna: Jak vnímáme Lamborghini Urus?

Lamborghini založilo královskou kategorii vozů SUV. Jak tento krok vnímá naše redakce?

Před několika měsíci Lamborghini oficiálně představilo Urus, prvního zástupce nově vzniklé kategorie SuperSUV. O jeho pohon se stará dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec a je schopné překonat nejvyšší rychlost 300 km/h. Když se však podíváme do historie, není prvním SUV značky. Jaký na něj máme názor?

Lukáš:

Osobně si myslím, že Urus není v nabídce Lamborghini špatně. Na nástupce přerostlého monstra LM002 se čekalo dlouhá desetiletí a stále se o něm spekulovalo. Když značka poprvé představila jeho studii, bylo jasné, že se v podobě čtyřmístného vozu nedočkáme fantastického konceptu Estoque. Takové auto bych v sériové výrobě viděl raději, ale zpátky k Urusu. Ačkoliv nejsem fanouškem módy SUV, stále si myslím, že vypadá jako opravdové Lamborghini. Velmi často na něj budou lidi reagovat jednoduchým „wow“ a fotit si jej ze všech možných úhlů. Bohužel mi vadí po stránce motoru, protože se pod jeho kapotou usídlil dvakrát přeplňovaný osmiválec, jehož obdobu lze nalézt i v obyčejnějším Audi RS6. A to je ten důvod, proč se ve mně probouzí pocit, že to není opravdové Lamborghini. Že je to SUV bych mu ještě odpustil, jak již padlo na začátku, ale nelíbí se mi, že mu nedali vlastní originální pohonné ústrojí.

Jirka:

Zajímavé je, že Urus na LM002 navazuje i v tom, jak je ošklivý. Problém Urusu podle mě nastal asi takto: Urus už byl prakticky hotový, jen se všem ve fabrice zdálo, že to vypadá málo jako Lamborghini. „Ještě přidej křivku sem, támhle dej díru, tady foukni 3 lamely nad sebe a nakonec to ještě vytiskni, zmačkej, znova rozbal a zlomy papíru obtáhni do návrhu.“

Honza:

Pokud bych neuvažoval v souvislostech, Urus bude jedno z nejlepších SUV na trhu. Ale mně to nedá. Musím myslet na to, jak mi Lamborghini lhalo o jejich názoru na turba, SUV a osmiválce. Na lambo je levné a na Audi moc drahé. Jediné z čeho tady cítím Itálii je ten ovladač s názvy druhů těstovin, které stejně nerozeznám. Lamborghini má pobuřovat vzhledem a zvukem, ale s proporcemi Urusu na mě lambo design nefunguje a zvuk dvanáctiválce je pryč také. Hezčí a hodnotnější masírka je pro mě Bentley Bentayga. Lamborghini Urus se tváří sportovně, ale bude obratnější než běžná X5?

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Trhači asfaltu od protinožců: 5 australských muscle cars

Okruh Bathurst je v Austrálii něco jako kostel a v minulých desetiletích byl důvodem vzniku velkého počtu místních muscle cars. Pojďte se podívat, co Australané vyráběli v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Číst celé

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé

Mercedes-Benz 300 SL: Na přání Američana

Ikonický „Gullwing“ původně vznikl jako závodní auto, ale jeho úspěchy byly předzvěstí dobrých prodejů produkční verze.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Volvo Tundra: Vedení se bálo sériové výroby, tak design vykradli Francouzi

Volvo se na konci osmdesátých let pustilo do odvázaných kreací. Za touto stojí studio Bertone vedené Marcellem Ganidinim. Volvo ovšem pak nesebralo odvahu pustit Tundru do sériové výroby. Co naplat, odvahu nakonec sebral někdo jiný.

Číst celé