Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Japonský automobilový průmysl má oproti zbytku světa relativně krátkou historii, při níž bylo dosaženo rychlého technického pokroku. Automobilky ze země vycházejícího slunce zaměstnávaly bývalé vojenské inženýry a nebály se experimentovat s modely, jejichž nástupci se následně představily až po dlouhých desetiletích.

Když se v roce 1966 představila Honda S800, byla nejrychlejším japonským autem s nejvyšší rychlostí lehce přesahující 160 kilometrů v hodině. Zároveň se stala posledním v řadě sportovních vozů řady „S“ až do roku 1999, kdy Honda uvedla na trh populární sportovní roadster S2000.

Honda S800 byla blízkým příbuzným Hondy S600 z roku 1964, která byla nástupcem Hondy S500, prvního sportovního automobilu Honda „S“. Model S500 byl druhým sériově vyráběným vozem Hondy od doby, co společnost začala vyrábět motorizovaná jízdní kola před přesunem k motocyklům a nakonec i k automobilům.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Všechny sportovní Hondy S poháněl od motocyklů převzatý řadový čtyřválec s ventilovým rozvodem DOHC, čtyřmi karburátory a s červeným polem otáček od 8 500 ot./min. Sportovní roadstery od Hondy byly navrženy tak, aby konkurovaly oblíbeným malým roadsterům z Evropy, jako byly MG Midget, Austin-Healey Sprite, Triumph Spitfire nebo Fiat 850 Spider.

Evropské automobilky vyvíjely malé sportovní vozy se záměrem, aby byly levné na nákup a provoz, úsporné, zábavné a schopné přepravovat dva cestující se skromným množstvím zavazadel. Plánem Hondy bylo vstoupit do světa automobilů s malým pick-upem Honda T360, který se začal prodávat v polovině roku 1963, a v témže roce představit i první sportovní vůz Honda S500.

Za účelem zlepšení jména společnosti z výrobce levných motocyklů na uznávaného výrobce automobilů se Honda v roce 1964 rozhodla vstoupit do závodního světa Formule 1. O rok později Honda získala první vítězství při Velké ceně Mexika, které postupem šedesátých let doplnila o další vítězství a umístění na stupních vítězů. Fanoušci továrního týmu, kteří chtěli vlastnit sportovní vůz značky, měli jen jedinou možnost – koupit si Hondu série S.

Čtěte také: Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Ze tří hlavních modelů Honda S-Series byl model S800 zdaleka nejrychlejší a nejvýkonnější. S řadovým čtyřválcem o objemu 791 ccm a nejvyšším výkonem 70 koní při 8 000 otáčkách za minutu se uměl rozjet na nejvyšší rychlost 160 kilometrů v hodině, pokud byli řidič a případný spolujezdec dostatečně lehcí. Hnací síla motoru byla přenášena na zadní kola skrze čtyřstupňovou manuální převodovku. U modelů S500, S600 a prvního z vozů S800 byl použit řetězový rozvod pro přenos výkonu na kola, ale u všech pozdějších aut byl nahrazen tradičnější tuhou nápravou a hnacím hřídelem.

Honda S800 se prodávala od roku 1966 do roku 1970 a celkem bylo vyrobeno 11 536 exemplářů s karoseriemi roadster a kupé. V dobových testech z 60. let si novináři pochvalují dobrou ovladatelnost, obratnost a vysokootáčkové motory DOHC, které se výrazně lišily od jednoduchých motorů ve většině konkurenčních vozů.

Dino Pininfarina Berlinetta Speciale: První Ferrari s motorem uprostřed

Prototyp Dino Pininfarina Berlinetta Speciale, vycházející ze závodního Ferrari 206 P Dino, sehrál důležitou roli při přípravách malého Ferrari s motorem uprostřed, které položilo základy nejúspěšnějším modelům značky.

Číst celé

McLaren MP4-12C obrodil slavnou značku

Návraty kdysi známých automobilek na trh nejsou snadné. O problémech, které na moderním světě číhají, se přesvědčil nespočet investorů. Značce z britského Wokingu se to však povedlo a od roku 2011 vyrobila více než 10 000 aut.

Číst celé

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

De Tomaso Vallelunga: Proč šikovná koncepce neuspěla?

První italské auto s motorem uprostřed utrpělo kvůli podvozku, který jej dělal těžko použitelným.

Číst celé

Ferrari 250 LM: Poslední Ferrari historie, které vyhrálo Le Mans

Ferrari vyrobilo pouze 32 exemplářů typu 250 LM. Záměrem bylo přenést technologie prototypů do automobilových závodů třídy GT.

Číst celé

Šest speciálních edicí Fordu Mustang: Poznejte důvody jejich vzniku

Ford Mustang se prodával opravdu dobře, ale i přesto si vyžádal marketingový tah v podobě výroby speciálních edic. Některé však nebyly natolik úspěšné, jak se od nich očekávalo.

Číst celé