Ford GTX1: Víte, že se GT vyrábělo i bez střechy?

Ford GTX1 byl představený na tuningové výstavě SEMA v roce 2005, aby se stal otevřenou verzí amerického supersportu. Vyrobilo se jej přibližně 100 exemplářů, což z něj dělá nevšední auto.

Zrození Fordu GT v minulém desetiletí patří k vzácným okamžikům, kdy se automobilka rozhodne oživit automobilovou ikonu a nezapomíná na její původ. Ford si ke svým stým narozeninám nadělil dárek v podobě supersportu s motorem uprostřed, který se stal nástupcem úspěšného Fordu GT40. Předposlední Ford GT dnes zná skoro každý, ale kdo z vás si vzpomene na roadster GTX1? Otevřené GT ztracené v chodbách času.

Každoroční tuningová výstava SEMA v Las Vegas oslavuje upravená auta, z nichž často vznikají až absurdní stroje jako rodinný hatchback s výkonem 1 000 koní. Velké společnosti i malé soukromé firmy dávají nezávislým návrhářům volnou ruku, aby předvedli své umění a oslavili unikátnost. V roce 2005 se na výstavě SEMA představilo superauto pojmenované Ford GTX1. Auto, které bylo něčím důležitějším, než pouhým Fordem GT s uříznutou střechou.

Roadster Ford GTX1 vyhotovený v nepřehlédnutelném oranžovém odstínu dostal nový tvar zadní části, jež byla více propracovaná a nesla skleněný kryt motoru. I se sundanými střešními panely si však GTX1 udrželo původní siluetu, čemuž přispěla ochranná vyboulení karoserie za sedadly posádky. Střešní panely umožňující přetransformování GT na targu si však vzaly za oběť původní netradiční dveře zasahující do konstrukce střechy.

Kip Ewing, inženýr sportovní divize Ford SVT, navrhl GTX1 ve svém volném čase a úspěšně přesvědčil šéfy, aby mu pomohli vyrobit otevřený supersport jako exponát na výstavu v Las Vegas. Byl to neobvyklý, ale účinný způsob, jak zvýraznit Ford jako značku, která je ochotná poskytnout detailní CAD výkresy svých vozidel soukromým společnostem, aby se jimi vyráběné doplňky staly více kompatibilní.

Ford GTX1 se stal natolik populární, že Ford prozkoumal možnost poskytnutí vozu do rukou běžných zákazníků. V souladu s vlastní výrobou byla společnost Genaddi Design Group oficiálně schválena, aby mohla přeměňovat již vyrobená GT do podoby roadsteru. Za příplatek bylo k dispozici i přeprogramování řídicí jednotky 5,4 litrového vidlicového osmiválce s kompresorem či dodatečné vyztužení podvozku.

Původním záměrem bylo vyrobení malého množství exemplářů, ale kvůli nečekanému zájmu bylo zhotoveno přibližně 100 konverzí. I přesto je otevřený Ford GTX1 od Grenaddi Design v dnešních dnech vzácným čtyřkolovým jednorožcem.

Isdera Imperator 108i: Supersport, který Mercedesu nebyl dost dobrý

Eberhard Schulz byl neobyčejným studentem techniky, jehož práce zaujala i samotné Porsche, ale Mercedes-Benz naopak ne.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé

Maserati Tipo V4: S motorem V16 dosáhlo světového rekordu na okresce v Itálii

Mario Umberto „Baconìn“ Borzacchini stanovil s Maserati Tipo V4 světový rekord při časové zkoušce na uzavřené silnici v severní Itálii.

Číst celé

BMW 700: Malý model zachránil BMW před bankrotem a odstartoval novou éru

BMW se v druhé polovině padesátých let ocitlo na pokraji bankrotu, z něhož mu už na začátku šedesátých let pomohl lidově zacílený dvoudveřový model s motorem umístěným vzadu. BMW 700 stálo na začátku nové úspěšné budoucnosti značky.

Číst celé

Výrobu Jaguaru XK120 zdržel poválečný nedostatek

První sportovní vůz Jaguaru, který vznikl po druhé světové válce, byl mimořádným úspěchem. Těšil se velkému zájmu ze strany zákazníků, dařilo se mu na závodních tratích a dokonce se zařadil mezi nejrychlejší auta své doby.

Číst celé

Rudolf Uhlenhaut: Brilantní inženýr Mercedesu a otec legendárního Gullwingu

Rudolf Uhlenhaut byl šikovný inženýr, který se nebál posadit za volanty závodních vozů, na jejichž vývoji usilovně pracoval.

Číst celé