Ferrari FZ93: Stylingové cvičení Zagata bylo inspirací pro Ferrari Enzo

Ferrari FZ93 vzniklo jako oslava návratu slavného inženýra do vedení společnosti Zagato a inspirovalo budoucí modely Ferrari.

Italský automobilový návrhář Ercole Spada se v prosinci 1992 po více než dvou desetiletích znovu ujal pozice vedoucího designéra karosárny Zagato. Během svého prvního působení v milánské společnosti v letech 1960 až 1969 byl zodpovědný za vznik nádherných vozů jako Aston Martin DB4 GT Zagato nebo Alfa Romeo TZ. Na oslavu návratu legendárního návrháře se Zagato pustilo do ambiciózního projektu, kterým bylo přepracování designu uznávaného Ferrari Testarossa od Pininfariny.

Nový projekt Formula Zagato 1993 (FZ93) založený na Ferrari 512 TR sloužil jako stylingové cvičení a ukázka nejnovějších technologií. Jak už název vypovídá, hlavní inspirací byl moderní design monopostů Formule 1. Nejvýraznějším prvkem převzatým z královské disciplíny motorsportu byl nos mezi vyklápěcími předními světlomety. Zbarvení FZ93 se inspirovalo Ferrari 643 F1 z roku 1991 a vytvářelo kontrast mezi červeným lakem a uhlíkovými vlákny.

Křivky přední části a boků převzaté z Formule 1 byly začleněny do odváženého designu s mnoha ostrými úhly. Projekt FZ93 trochu připomínal Spadovu předchozí práci pro Zagato, kterou byla Alfa Romeo Junior Zagato. Na FZ93 ale bylo více, než jen dramatický design. Sofistikovaný přední nárazník tvořil přední část podběhu kola, takže dokázal zmírnit škody při případném čelním nárazu. Na střeše projektu FZ93 nemohla chybět dvojice bublin, typický podpis karosárny Zagato.

Futuristický design FZ93 byl během představení na Ženevském autosalonu v roce 1993 ohodnocen smíšenými reakcemi. Částečně to bylo způsobeno tím, že Spada zbytečně spěchal, aby dokončil vůz včas. V následujících měsících auto přepracoval, navrhl nový přední nárazník a upravil koncová světla. Design byl podstatně jednodušší a některé dříve viditelné karbonové části karoserie byly nalakovány na červeno. Upravené auto bylo na počest tvůrce znovu představeno a pojmenováno jako Ferrari ES1.

Odvážný prototyp se později proslavil jako Ferrari FZ93, a přestože se nezapsal do historie jako klasika designu, významně inspiroval designéry Ferrari pro nadcházející roky. Nosem ve stylu Formule 1 se inspirovali designéři Pininfariny při navrhování Ferrari Enzo a různé prvky si vypůjčili i návrháři jiných supersportů. Ercole Spada dokázal upravit velkou Testarossu tak, aby vypadala relativně malá a úzká. Po představení FZ93 následovalo několik dalších Ferrari s karoserií od Zagata a spolupráce obou společností nakonec vyvrcholila omezenou produkcí Ferrari 575 GTZ.

Po výstavách v letech 1993 a 1994 bylo Ferrari FZ93/ES1 vystaveno v muzeu společnosti Zagato. V průběhu let bylo ukázáno na veřejných výstavách jako Concorso d’Eleganza Villa d’Este a Goodwood Festival of Speed. Krátce poté, co bylo vystaveno v Goodwoodu, bylo nabízeno německým prodejcem za přibližně 1 milion euro, ale v současnosti se opět nachází v muzeu Zagata.

Porsche 918 Spyder: Druhý svatý

Ještě před několika lety byla myšlenka hybridních superaut pasé. Svatá trojice, jíž vytvořilo Ferrari, McLaren a Porsche později ukázala, že tím může vzniknout skvělá technologie. Představujeme vám druhého člena, jímž je Porsche 918 Spyder.

Číst celé

Temple of Speed je konečně online!

Slibovali jsme až na půdu a celé nám to trvalo strašně dlouho. Temple of Speed se po více jak sedmi letech na Facebooku přesouvá na vlny opravdového internetu. Dočkali jste se!

Číst celé

NSU Spider: Počátek snahy o wankelovou revoluci

Rotační motor měl být skutečnou revolucí v automobilovém průmyslu. Historicky prvním autem s wankelem byl skvěle vypadající roadster, který stál stejné peníze jako Porsche 356.

Číst celé

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé

Ferrari 250 GTO: Hledal se způsob, jak obejít pravidla FIA

Ferrari, jenž je v dnešních dnech na samotném vrcholu trhu s klasickými auty. V době jeho vzniku se jednalo o velmi úspěšné závodní auto.

Číst celé

Budoucnost Porsche 911 zachránil nadšený inženýr, který naštvaně maloval na zeď

Porsche 911 mělo na začátku 80. let definitivně skončit, ale naštvaný inženýr Peter Schutz dal vedení jasně najevo, že ikonické kupé prostě nesmí zemřít.

Číst celé