DeLorean DMC-12 Turbo: Konečně s výkonem pro rychlost 88 mil v hodině

DeLorean DMC-12 vypadal jako rychlé auto, ale opak byl pravdou. Problémy s nízkým výkonem mělo vyřešit přeplňování turbodmychadlem.

Populární filmová série Back To The Future ukazovala legendární DeLorean DMC-12 jako rychlé auto, které ale v reálném světě bylo zoufale pomalé. Kontroverzní kupé s karoserií ze skelných vláken s vrchní krycí vrstvou nerezové oceli trpělo nadváhou a slaboučký motor se nadřel, aby dokázal DeLorean rozjet na alespoň 88 mil v hodině, po jejichž dosažení byl filmový vůz schopný cestovat časem.

Původní návrh DeLoreanu DMC-12 počítal s použitím wankelového motoru Citroën/NSU od společnosti Comotor, ale ta ukončila činnost ještě před uvedením DeLoreanu na trh a hlavní inženýr William T. Collins musel nalézt vhodnou náhradu. Nejprve uvažoval o použití motoru Ford Cologne V6, ale později se rozhodl pro francouzsko-švédský 2,85 litrový vidlicový šestiválec PRV (Peugeot-Renault-Volvo) s přímým vstřikováním paliva o výkonu 130 koní a točivém momentu 207 newtonmetrů. S jiným motorem bylo přepracováno jeho uložení, protože wankel měl být uložený uprostřed, ale V6 se posunul více dozadu.

Když byl DeLorean DMC-12 uveden na trh na začátku 80. let, ve srovnávacích testech se ukázal výrazně slabší než konkurence. Zrychlení z 0 na 100 kilometrů v hodině mu trvalo zhruba 9 sekund a na soupeře ztrácel přibližně 2 sekundy. John DeLorean věděl, že takové výsledky nejsou přijatelné a spojil se se společností Legend Industries, aby společně vyvinuli přeplňovanou verzi s mnohem lepšími výkony. Dokončený prototyp dokázal sprintovat na stovku za pouhých 5,8 sekundy, takže byl rychlejší než Ferrari 308 nebo Porsche 928.

DeLorean chtěl nabízet přeplňování motoru za tučný příplatek, ale krátce na to došlo k údajné přepravě velkého množství kokainu v soukromém letadle a následnému incidentu FBI, kvůli němuž John DeLorean skončil u soudu. Nakonec nebyl shledán vinným, ale i přesto to stačilo k tomu, aby se celá společnost zhroutila. Tovární DeLorean DMC-12 Turbo se nikdy nedostal do sériové výroby. Během přibližně tříleté produkce vzniklo 8 583 standardních vozů.

Nespočet majitelů stále toužilo po vyšším výkonu, takže se několik nezávislých společností pustilo do vývoje vlastního přeplňování. Technici z BAE vyvinuli turbo kit snadný na montáž, který sliboval přibližně 50% nárůst výkonu. Nejvyšší výkon po jeho instalaci vzrostl k 200 koním při dodatečném plnícím tlaku 0,4 baru. Nízký plnící tlak nesnížil životnost motoru a turbodmychadlo mohlo být použito bez nutnosti ochlazení stlačeného vzduchu v mezichladiči.

Problém s nízkým výkonem trápil majitele DeLoreanů dlouhá léta a postupně vyzkoušeli turbodmychadla, kompresory, výměny motorů za výkonnější a dokonce i použití systému Nitrous Oxide System (NOS).

Jediný dochovaný prototyp DeLoreanu DMC-12 Turbo můžete vidět v českém muzeu.

Dělejte světu službu, jezděte zajímavými auty

Vlastnit uživatelsky příjemná auta je parádní komfort, ale i přesto existují lidé, kteří si rádi nechají ubližovat vlastní technikou. Ono to za to totiž celkem stojí.

Číst celé

Stylová reklama na Audi RS2 Avant byla natočena po 25 letech

Audi RS2 Avant slaví 25. výročí od svého vzniku v zábavné televizní reklamě, která byla natočena až dnes.

Číst celé

Audi Quattro Spyder: Nástupce Quattra se nedostal na trh, aby nenarušil rodinné vztahy

Audi Quattro Spyder se představilo jako nástupce legendárního Quattra, ale kvůli hrozícím sporům v rodině Ferdinanda Piëcha se nedostalo do sériové výroby. Zjistěte, jak Audi později využilo nákladný vývoj nového modelu s motorem uprostřed.

Číst celé

Toyota GR Supra je jediné nové sportovní auto, které bych vážně chtěl

Toyota GR Supra se nelíbí většině fanoušků nejslavnější čtvrté generace, ale jinak je jedním z nejlepších sportovních vozů současnosti. Proč po ní toužím?

Číst celé

Seznamte se s dívkou, po níž má Lotus Elise své jméno

Malý sporťák nese jméno vnučky tehdejšího majitele automobilky.

Číst celé

Problémové motory Porsche: Jsou ložiska IMS opravdu nebezpečná?

Ložiska transmisní hřídele (IMS) jsou obávaným problémem motorů Porsche. Zjistili jsme, co je hlavní příčinou jejich selhání a zda se tomu dá předejít.

Číst celé