Bugatti slaví výročí rekordní jízdy: Veyron prolomil 400 km/h před 15 lety

Bugatti Veyron 16.4 letos oslavuje 15 let od uvedení na trh a rychlostního rekordu, kterým se navždy zapsalo do historie automobilismu.

Bylo 19. dubna 2005, když se testovací jezdec Uwe Novacki posadil za volant produkčního Bugatti Veyron 16.4 bez náznaku nervozity. Novacki byl zvyklý na testování automobilů při vysokých rychlostech a nejspíše to pro něj byl jen další den v kanceláři. Tehdy byl vedoucím instruktorem bezpečné jízdy a členem technického týmu společnosti Volkswagen, takže často jezdil rychlostmi okolo 300 km/h.

Ale tento den byl jiný než všechny předtím – cílem inženýrů Bugatti a Volskwagenu bylo prolomit magickou bariéru 400 km/h a zjistit skutečnou maximální rychlost nejnovějšího Bugatti, jehož výkony dosud fascinují celý automobilový svět. Bugatti Veyron 16.4 mělo dosáhnout rychlosti, které do toho dne nedosáhlo žádné jiné sériové vyráběné silniční auto.

Cíl byl samozřejmě dosažen, když Veyron dosáhl rychlosti 407 km/h, se kterou se stal nejrychlejším sériově rychlejším autem na světě. Bugatti opět ukázalo, že vyrábí vozy spojující solidní jízdní výkony s nejvyšším dosažitelným komfortem. Veyron nebyl extrémně odlehčeným vozem, ale luxusním hypersportem.

Až neuvěřitelnou rychlost Veyronu lze připsat mnoha věcem, ale největší zásluhu na dosažení rychlostního rekordu má testovací trať Ehra-Lessien a šestnáctiválcové srdce s dvouspojkovou převodovkou DSG. Osmilitrový W16 se čtyřmi turbodmychadly vyvine nejvyšší udávaný výkon 1 001 koní a točivý moment 1 250 newtonmetrů – to jsou působivá čísla i při dnešních standardech.

Nebylo to ale pouze o motoru, protože se na dosažení cíle významně podílela i složitá aktivní aerodynamika Veyronu. Bugatti Veyron po dosažení 220 km/h automaticky upraví vnější aerodynamický tvar snížením podvozku a přenastavením předního difuzoru a zadního spoileru. K tomu dochází prostřednictvím centrální ovládací hydrauliky vozu, aby byla zajištěna vynikající jízdní stabilita při všech rychlostech. Důležitou vlastností je aktivace vysokorychlostního jízdního režimu.

Bugatti později stanovilo několik dalších rychlostních rekordů, ale v těchto dnech si připomíná nejslavnější den Veyronu. Bugatti se díky Veyronu stalo uznávaným výrobcem superrychlých hypersportů a upevnilo svou pozici v historii automobilového průmyslu.

Fiat SB4 Mefistofele: Letecký motor stvořil bestii

Fiat přímo z pekla vznikl spojením závodního podvozku a leteckého motoru. Později se stal držitelem rychlostního rekordu, ale trochu fixloval.

Číst celé

Ferrari Testarossa: Unikátní bylo i obutí

Zářivý červený lak Rosso Corsa, vyklápěcí světla a vidlicový dvanáctiválec uložený uprostřed. V osmdesátých letech byla Testarossa snem puberťáků, dnes se stává ceněným klenotem v automobilových sbírkách po celém světě.

Číst celé

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

Gordini: Rychlé Renaulty z rukou kouzelníka

Amédée Gordini byl nejen závodník původem z Itálie, ale také skvělý konstruktér, díky čemuž si vysloužil svou přezdívku le Sorcier.

Číst celé

BMW 507 málem potopilo celou značku

Původně to měl být jistý úspěch, ale již po krátké době by byli všichni zúčastnění raději, kdyby je to nikdy nenapadlo.

Číst celé

Lotus Europa S: Civilizované Elise, které nikdo nekupoval

Několik let před úspěšnou Evorou se Lotus rozhodl navázat na úspěšný model z minulosti. Ke zklamání všech zúčastněných se však jednalo o naprostý prodejní propadák.

Číst celé