Aston Martin DB4 GT Bertone Jet: Unikátní GT představené ve stínu Jaguaru E-Type

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet se představil na autosalonu v Ženevě v roce 1961, ale i se zakázkovým designem nezaujal více než Jaguar E-Type.

Aston Martin v padesátých a šedesátých letech vyráběl luxusní modely s nádhernými svršky od italských mistrů karosářů. Slavné modely DB4, DB5 a DB6 byly vybaveny karoseriemi od návrhářů z Carrozzeria Touring v Miláně, ale britská automobilka nabízela i možnost prodeje obnaženého podvozku s motorem, aby si nároční zákazníci mohli objednat skutečně individuální design od libovolné karosárny.

Americký průmyslník a obchodník Stanley „Wacky“ Arnolt mezi lety 1953 a 1954 pověřil svou oblíbenou společnost Carrozerria Bertone, aby vyvinula a postavila malou sérii unikátních Aston Martinů DB2/4. Britové dodali podvozky do Itálie a Bertone navrhl celou řadu nezapomenutelných a odlišných spiderů, kabrioletů a jedinečnou Bertlinettu.

Aston Martin na londýnském autosalonu v říjnu 1960 představil odlehčenou verzi své vlajkové lodi DB4 GT se stylovými sportovnějšími tvary od milánské karosárny Zagato. Nové továrně schválené berlinetty vznikly pro automobilové závody a byly vybaveny ještě výkonnějšími motory než standardní DB4 GT.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Dva měsíce po odhalení verze Zagato automobilka poslala poslední standardní podvozek DB4 GT do Itálie. Finální podvozek DB4GT/0201/L určený pro zakázkovou přestavbu však nemířil do Milána, ale do Turína, kde ho Bertone přeměnil na unikátní dvoumístný grand tourer. Na rozdíl od dřívějších Aston Martinů od Bertoneho, které navrhl Franco Scaglione, byla nejnovější tvorba dílem mladého Giorgetta Giugiara.

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet byl dokončený v krátkém čase a oficiálně se představil veřejnosti na autosalonu v Ženevě v roce 1961. Bertone Jet s původním světle zeleným lakem a šedým interiérem ale bohužel zanikl, protože byl poněkud zastíněn novým Jaguarem E-Type, který Enzo Ferrari tehdy nazval nejkrásnějším autem na světě.

Na rozdíl od sériově vyráběných Aston Martinů DB4 GT byl vůz na podvozku 0201 vybavený odkrytými světlomety po obou stranách široké masky chladiče s šestihrannou mřížkou. Rozdělený chromový nárazník byl namontovaný nad nízko umístěnými otvory pro chlazení brzd a motorového oleje. Střechu nesly tenoučké sloupky a výrazně skloněné zadní sklo pozvolna přecházelo ve svažující se zakulacenou záď. Standardně se vozy DB4 GT vyráběly z hliníku, ale karoserie Bertone Jet byla z oceli.

Palubní deska interiéru s černým koženým a vinylovým čalouněním nesla otáčkoměr s cejchováním do 10 000 ot./min. a rychloměr s maximem na 160 mílích v hodině (250 km/h). Šest menších přístrojů bylo umístěno uprostřed palubní desky nad ovládáním ventilace a rádia. Elektrické stahování oken bylo standardní výbavou Aston Martinů z šedesátých let.

Po slavnostním představení v Ženevě byl Aston Martin DB4 GT Bertone Jet vystavený na turínském autosalonu, kvůli kterému byl přelakován do modré barvy. Když byla jeho výstavní kariéra u konce, strávil nějaký čas v Bejrútu a USA, než jej v pozdních osmdesátých letech získal Victor Gauntlett, předseda společnosti Aston Martin.

Aston Martin DB5 byl dvakrát dražší oproti konkurenčnímu E-Type

Nelze mu odepřít image luxusního GT pro agenta britské tajné služby. Aston Martin DB5 však byl velmi exkluzivní i mimo filmová plátna.

Číst celé

Honda CRX ED9: Lehoučká dávka euforie

Původně tunerská modla se dnes stává oblíbenou klasikou, se kterou je radost jezdit na hraně. Tenhle konkrétní kus se svým vzhledem možná přiklání k prvnímu zmíněnému, ale opak je pravdou. Blikající neony a hlasitou hudbu tady nečekejte. Tenhle exemplář vznikl, aby svého řidiče naplňoval požitkem z jízdy.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé

Výrobu Jaguaru XK120 zdržel poválečný nedostatek

První sportovní vůz Jaguaru, který vznikl po druhé světové válce, byl mimořádným úspěchem. Těšil se velkému zájmu ze strany zákazníků, dařilo se mu na závodních tratích a dokonce se zařadil mezi nejrychlejší auta své doby.

Číst celé

Pohled do motoru 2JZ-GTE: Tímto se proslavila Toyota Supra

Motor 2JZ-GTE vypadá, jako by byl navržený přímo pro tunery toužící po obrovském plnícím tlaku.

Číst celé

Splňte si sny hned teď! Tyhle supersporty jsou jako nové a čekají na vás

Myslíte si, že jste dospělí a umíte se chovat zodpovědně? Chyba! Prohlídka těchto šesti téměř nových supersportů vrátí vaší úroveň chování zpět do dětských let. Nevěříte? Budete je chtít!

Číst celé