Aston Martin DB4 GT Bertone Jet: Unikátní GT představené ve stínu Jaguaru E-Type

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet se představil na autosalonu v Ženevě v roce 1961, ale i se zakázkovým designem nezaujal více než Jaguar E-Type.

Aston Martin v padesátých a šedesátých letech vyráběl luxusní modely s nádhernými svršky od italských mistrů karosářů. Slavné modely DB4, DB5 a DB6 byly vybaveny karoseriemi od návrhářů z Carrozzeria Touring v Miláně, ale britská automobilka nabízela i možnost prodeje obnaženého podvozku s motorem, aby si nároční zákazníci mohli objednat skutečně individuální design od libovolné karosárny.

Americký průmyslník a obchodník Stanley „Wacky“ Arnolt mezi lety 1953 a 1954 pověřil svou oblíbenou společnost Carrozerria Bertone, aby vyvinula a postavila malou sérii unikátních Aston Martinů DB2/4. Britové dodali podvozky do Itálie a Bertone navrhl celou řadu nezapomenutelných a odlišných spiderů, kabrioletů a jedinečnou Bertlinettu.

Aston Martin na londýnském autosalonu v říjnu 1960 představil odlehčenou verzi své vlajkové lodi DB4 GT se stylovými sportovnějšími tvary od milánské karosárny Zagato. Nové továrně schválené berlinetty vznikly pro automobilové závody a byly vybaveny ještě výkonnějšími motory než standardní DB4 GT.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Dva měsíce po odhalení verze Zagato automobilka poslala poslední standardní podvozek DB4 GT do Itálie. Finální podvozek DB4GT/0201/L určený pro zakázkovou přestavbu však nemířil do Milána, ale do Turína, kde ho Bertone přeměnil na unikátní dvoumístný grand tourer. Na rozdíl od dřívějších Aston Martinů od Bertoneho, které navrhl Franco Scaglione, byla nejnovější tvorba dílem mladého Giorgetta Giugiara.

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet byl dokončený v krátkém čase a oficiálně se představil veřejnosti na autosalonu v Ženevě v roce 1961. Bertone Jet s původním světle zeleným lakem a šedým interiérem ale bohužel zanikl, protože byl poněkud zastíněn novým Jaguarem E-Type, který Enzo Ferrari tehdy nazval nejkrásnějším autem na světě.

Na rozdíl od sériově vyráběných Aston Martinů DB4 GT byl vůz na podvozku 0201 vybavený odkrytými světlomety po obou stranách široké masky chladiče s šestihrannou mřížkou. Rozdělený chromový nárazník byl namontovaný nad nízko umístěnými otvory pro chlazení brzd a motorového oleje. Střechu nesly tenoučké sloupky a výrazně skloněné zadní sklo pozvolna přecházelo ve svažující se zakulacenou záď. Standardně se vozy DB4 GT vyráběly z hliníku, ale karoserie Bertone Jet byla z oceli.

Palubní deska interiéru s černým koženým a vinylovým čalouněním nesla otáčkoměr s cejchováním do 10 000 ot./min. a rychloměr s maximem na 160 mílích v hodině (250 km/h). Šest menších přístrojů bylo umístěno uprostřed palubní desky nad ovládáním ventilace a rádia. Elektrické stahování oken bylo standardní výbavou Aston Martinů z šedesátých let.

Po slavnostním představení v Ženevě byl Aston Martin DB4 GT Bertone Jet vystavený na turínském autosalonu, kvůli kterému byl přelakován do modré barvy. Když byla jeho výstavní kariéra u konce, strávil nějaký čas v Bejrútu a USA, než jej v pozdních osmdesátých letech získal Victor Gauntlett, předseda společnosti Aston Martin.

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé

Znáte zapomenutou inovaci Henryho Forda, kterou zlepšil životy zaměstnanců?

Americký průmyslník Henry Ford ovlivnil vývoj automobilového průmyslu a zavedl revoluční inovace, ke kterým patřilo zkrácení pracovní doby.

Číst celé

13B-MSP Renesis: Znáte poslední sériový wankel?

Atmosférický dvourotorový wankel nabízel vysoký litrový výkon a nechal se točit k 9 500 otáčkám za minutu. Spolehlivost nepatří k jeho kladným stránkám, ale charakter naopak ano.

Číst celé

Eclipse Cross se řídí dobře, ale vadí mi jako auto. Proč?

Pro běžné lidi opravdu je Eclipse Cross vážně dobré auto, ale benzínový šílenci jej už z principu nenávidí. Mně se při osobním vyzkoušení nové Mitsubishi opravdu líbilo, jenže je tady velké ale.

Číst celé

Lamborghini Diablo GT se prodávalo s nejstylovějším zavazadlem na světě

Originální kufřík pro Lamborghini Diablo GT byl vyrobený z uhlíkových vláken a nesl sériové číslo svého vozu.

Číst celé

Apollo 3500 GT: Tři Američané chtěli konkurovat oblíbeným evropským GT

Apollo 3500 GT je dílem odhodlaného Milta Browna, který toužil po vytvoření konkurence pro slavné evropské výrobce luxusních sportovních vozů.

Číst celé

Teď nás můžeš číst i nosit. Máme merch!

Zavřít • Do obchodu →