Subaru Forester 2.0i-L: Dává pozor za vás

Poslední modernizace Foresteru se nesla v duchu aktivní bezpečnosti. Pokročilý systém EyeSight pomáhá sledovat dění před vozidlem.

Subaru Forester je na trhu už dlouhé roky a mezi zákazníky se řadí k oblíbeným modelům. Ačkoliv je současná generace v showroomech už šestým rokem, Subaru se řadí k těm japonským značkám, které svá auta modernizují s každým modelovým rokem. Výjimkou není ani Forester.

Na první pohled se může zdát modernizovaný Forester stejný, ale nejdůležitější z provedených změn je jednoznačně sofistikovaný systém EyeSight, s nímž jsme se mohli setkat už dříve představených modelech Subaru, například v Levorgu. Bezpečnostní systém využívá dvojice kamer umístěných pod horním okrajem čelního skla a nepřetržitě sleduje prostor před vozidlem. Takto nasbíraná data pak dále vyhodnocuje. Takzvané řidičovy druhé oči mají hned několik funkcí.

V první řadě je zde hlavně kvůli aktivní bezpečnosti. Systém rozpoznává překážky před vozidlem a následně i reaguje. Například, když auto před vámi zabrzdí příliš prudce, EyeSight takovou situaci samozřejmě zaznamená a vyhodnotí ji jako nebezpečnou. Následně vyšle pokyn pro nouzové brzdění příslušným řídicím jednotkám. Ne vždy to však funguje se stoprocentní přesností. Čas od času se může stát, že se jinak chytrá elektronika „lekne“ odbočujícího vozu vpředu a zbrkle zareaguje brzděním.

Druhou důležitou funkcí systému EyeSight je adaptivní tempomat s funkcí Lane Keep Asist udržující vůz ve zvoleném pruhu v rychlostech nad 50 km/h. Činnost adaptivního tempomatu lze nastavit několika stisknutími tlačítek na pravé straně volantu a Forester s převodovkou CVT následně jede zcela sám, přičemž umí popojíždět v kolonách. Velké SUV je však posledním modelem z celé nabídky Subaru, který stále využívá klasickou pákou ovládanou ruční brzdu. Z tohoto důvodu řidiče při zastavení pípnutím vyzývá, aby stojící vůz zabrzdil a poté následně uvolnil, aby mohl pokračovat v jízdě.

A jaký je modernizovaný Forester, který se nám do redakčního testu dostal ve specifikaci 2.0i-L Executive Lineatronic ES? Nejvyšší paket výbavy pro danou motorizaci obsahuje tmavý kožený interiér, navigační systém se zobrazením couvací kamery, bezklíčový přístup, elektrické ovládání dveří zavazadlového prostoru a šikovnou boční parkovací kameru. Ta je umístěna na spodní straně pravého vnějšího zrcátka a na menším displeji na vrchu palubní desky lze její pomocí sledovat prostor okolo pravého předního kola. Dny odřených ráfků o obrubníky jsou minulostí. Bezvadný výhled z vozidla byl důležitým cílem japonských inženýrů a napomáhají mu i rozměrná boční okna s nízko umístěnou spodní hranou, díky čemuž lze bez problému spatřit děti nebezpečně blízko jedoucímu vozidlu.

O pohon se stará pro Subaru typický čtyřválcový boxer, který je v tomto případě vybavený atmosférickým plněním a dosahuje nejvyššího výkonu 150 koní. Po vzoru moderních trendů je spojený s převodovkou s plynule proměnitelným převodem (CVT), jež při běžné klidné jízdě nedává posádce vědět o své přítomnosti, a pohonem všech kol SymmetricalAWD.

Přestože motor neoplývá dech beroucím tabulkovým výkonem, v běžných rychlostech nabízí slušnou dynamiku. Její úpadek nastává v rychlostech nad 100 km/h, což je způsobeno hlavně zvoleným převodovým ústrojím, které v automatickém režimu nedovolí atmosférickému motoru dosáhnout vyšších otáček, při nichž dokáže vyvinout maximální udávaný výkon. Pro mimoměstské předjíždění je tedy vhodné přepnout převodovku do manuálního režimu s virtuálními převodovými stupni a dovolit motoru vyvinout větší hnací sílu.

Forester ale není závodník. Místo toho exceluje při normální poklidné jízdě. Vlivem houpavého naladění podvozku je komfortní a svého řidiče si hýčká. Podvozek je výborně nastavený a ovládání je charakteristické příjemnou lehkostí. Rozměry se spolu s hmotností vozu výrazně neprojevují ani na klikatějších okreskách, protože snadno ovladatelné Subaru projíždí zatáčky jistě a stabilně, což platí i ve vyšších rychlostech.

Otázka na závěr zní: Je modernizované Subaru Forester s atmosférickým dvoulitrem dobré auto? Když opomenu slabší dynamické vlastnosti ve vyšších rychlostech, za což může použitý typ převodového ústrojí, vlastně mu nemám co vytknout. Uvnitř karoserie s přitažlivými tvary se ukrývá bohatá komfortní a bezpečnostní výbava, která z moderního „lesníka“ dělá dobré auto pro život, jež se nezastaví ani před nezpevněnými cestami a terénem.

NSU Spider: Počátek snahy o wankelovou revoluci

Rotační motor měl být skutečnou revolucí v automobilovém průmyslu. Historicky prvním autem s wankelem byl skvěle vypadající roadster, který stál stejné peníze jako Porsche 356.

Číst celé

Bizzarrini Manta: „Přistupte blíže! Fascinující dílo nové karosárny je tady!“

Jedinečný prototyp Bizzarrini Manta vznikl, aby Giorgietto Giugiaro mohl prezentovat vlastní designové studio. Postupem let se vůz ztratil, ale nyní už zase získává prestižní ocenění.

Číst celé

Den Země: Nejlepší zelená auta na závodní okruh

Oslavujeme mezinárodní svátek Den Země trojicí nejlepších zelených aut, se kterými se nemusíte bát vyrazit na váš nejbližší závodní okruh. Nebo s nimi můžete vyrazit do Zeleného pekla, když už jsme u té zelené.

Číst celé

Ferrari 348 tb & 348 ts: Evoluce osmiválců s malou revolucí pod slupkou

Ferrari 348 bylo dalším z úspěšné série základních osmiválcových modelů Ferrari a bylo prvním modelem značky s lisovaným ocelovým monokokem.

Číst celé

Miura íránského Šáha: Příběh Lamborghini, které uniklo zničení během revoluce

Lamborghini Miura íránského Šáha uniklo před zničením pobouřenými účastníky revoluce, která usilovala o změnu politického režimu v zemi.

Číst celé

Pohled do motoru 2JZ-GTE: Tímto se proslavila Toyota Supra

Motor 2JZ-GTE vypadá, jako by byl navržený přímo pro tunery toužící po obrovském plnícím tlaku.

Číst celé