Proč Koenigsegg Jesko nepoužívá dvouspojkovou převodovku

Devítirychlostní převodovka se sedmi spojkami v novém Koenigseggu Jesko je úžasným dílem talentovaných švédských inženýrů. Jak nový výkřik technického vývoje Koenigseggu funguje?

Převodovka Light Speed Transmission je s největší jistotou nejzajímavějším komponentem nového hypersportu Koenigsegg Jesko, jehož maximální výkon dosahuje 1 600 koní. Inženýři Koenigseggu navrhli a vyrobili supermoderní devítirychlostní skříň vlastními silami ve vlastní továrně. Výsledkem jejich snažení je převodovka, která je lehčí, rychlejší a schopnější než jakákoliv jiná automatická převodovka na trhu.

Proč se však Koenigsegg nerozhodl v novém Jesko použít již vyvinutou, a tím i levnější, běžně dostupnou dvouspojkovou převodovku? Švédský výrobce hyperaut použil dvouspojkovou převodovku v letech 2011 až 2018, kdy byla součástí hnacího ústrojí modelu Agera. Podle slov zakladatele značky Christiana von Koenigsegga byla dvouspojková převodovka v případě Agery dostačující, protože její točivý moment nedosahoval takových hodnot, jakých dosahuje pětilitrový osmiválec hypersportu Jesko.

Christian von Koenigsegg dodává, že by dvouspojková převodovka s odolností pro přenos více než 1 500 newtonmetrů vážila přibližně 200 kilogramů, což se jeho inženýrům zdá až příliš. Ferrari a McLaren používají ve svých osmiválcových superautech sedmistupňové dvouspojkové převodovky, jejichž hmotnosti se pohybují okolo 125 kilogramů.

Koenigseggu se povedlo mistrovské technické dílo. Jejich nová převodovka vybavená devíti rychlostmi, sedmi spojkami, setrvačníkem a startérem totiž váží pouhých devadesát kilogramů! Skříň schopná převést točivý moment hypersportu Jesko o hodnotě 1 573 newtonmetrů je navíc překvapivě kompaktní. Koenigseggu se zároveň líbí vlastnost, s níž je převodovka plná spojek schopná přeřadit z jakékoliv zařazeného převodu na jakýkoliv chtěný převod. A to snadno a rychle.

Setrvačník motoru spolu se spojkou není viditelný zvnějšku, protože je spolu s ostatními komponenty umístěný v obalu z hliníkové slitiny. Koenigsegg tím dosáhl šíleně nízké setrvačnosti motoru, čemuž napomáhá i velmi lehká kliková hřídel, ojnice a písty. Motor hypersportu Jesko se tedy vytáčí podobně snadno, jako pohonná jednotka monopostu Formule 1. Zároveň prý zní naprosto bláznivě.

V řadě věcí je ale nová převodovka „jednoduchá“. V jejích útrobách se nachází osm ovládacích ventilů s osmi snímači tlaku oleje, spojka pro ovládání elektronického diferenciálu a sedm spojek určených pro ovládání převodů. Jedna spojka ovládá zpátečku a dalších šest spojek je určených převodům pro jízdu vpřed. Oněch šest spojek je rozmístěných na trojici hřídelů, jimiž Koenigsegg získal schopnost zařadit tři převody naráz. Ve skutečnosti ji ale používá k tomu, aby hypersport mohl mít při jízdě připravený nižší i vyšší převodový stupeň, aby byl schopný přeřadit okamžitě a kdykoliv.

Koenigsegg tedy opět ukazuje, kdo je opravdovým králem v kategorii hypersportovních vozů. Jejich nová převodovka je s naprostou jistotou nejzajímavější převodovkou v moderním automobilovém průmyslu.

Petrolheadi z Nigérie ukazují, jak vypadá skutečná láska k autům

Jejich auta nemají řadu potřebných dílů, ale i přesto jezdí každým dnem. Automobilová kultura v Africe ukazuje, jak vypadá láska k autům.

Číst celé

Mercedes-Benz 260 D: Dieselový průkopník mezi osobními auty

Výhody vznětových motorů používaných v nákladních vozech inspirovaly inženýry Mercedesu, aby se pustili do vývoje menšího motoru pro osobní automobily. Nejprve se nedařilo, ale už na druhý pokus přišel úspěch.

Číst celé

Bandama Rally 1972: Závod, který nikdo nedokončil

Ačkoli má téměř každá rally svého vítěze, v historii motorsportu se objevil jeden podnik, v němž neuspěl žádný z účastníků.

Číst celé

Aston Martin DB6: Následovník DB5 z Newport Pagnell

Ikonický Aston Martin DB5 byl zdařilým luxusním grand tourerem. Vedení značky se tedy rozhodlo, že by měl být následovník jen jeho vylepšenou verzí.

Číst celé

Sedm povedených aut, která vznikla ve správný čas

Vybrali jsme sedm skvělých aut, která byla uvedena na trh v nejlepší možný čas. Vzhledem k jejich vlastnostem není divu, že se staly okamžitými prodejními trháky.

Číst celé

Mercedes-Benz T80: Hitlerův Černý pták měl dosáhnout až 750 km/h

Mercedes-Benz T80 vznikl, aby stanovil nový světový rychlostní rekord a pomohl propagandě Třetí říše, ale jeho ambiciózní projekt ukončil začátek 2. světové války.

Číst celé