Proč Koenigsegg Jesko nepoužívá dvouspojkovou převodovku

Devítirychlostní převodovka se sedmi spojkami v novém Koenigseggu Jesko je úžasným dílem talentovaných švédských inženýrů. Jak nový výkřik technického vývoje Koenigseggu funguje?

Převodovka Light Speed Transmission je s největší jistotou nejzajímavějším komponentem nového hypersportu Koenigsegg Jesko, jehož maximální výkon dosahuje 1 600 koní. Inženýři Koenigseggu navrhli a vyrobili supermoderní devítirychlostní skříň vlastními silami ve vlastní továrně. Výsledkem jejich snažení je převodovka, která je lehčí, rychlejší a schopnější než jakákoliv jiná automatická převodovka na trhu.

Proč se však Koenigsegg nerozhodl v novém Jesko použít již vyvinutou, a tím i levnější, běžně dostupnou dvouspojkovou převodovku? Švédský výrobce hyperaut použil dvouspojkovou převodovku v letech 2011 až 2018, kdy byla součástí hnacího ústrojí modelu Agera. Podle slov zakladatele značky Christiana von Koenigsegga byla dvouspojková převodovka v případě Agery dostačující, protože její točivý moment nedosahoval takových hodnot, jakých dosahuje pětilitrový osmiválec hypersportu Jesko.

Christian von Koenigsegg dodává, že by dvouspojková převodovka s odolností pro přenos více než 1 500 newtonmetrů vážila přibližně 200 kilogramů, což se jeho inženýrům zdá až příliš. Ferrari a McLaren používají ve svých osmiválcových superautech sedmistupňové dvouspojkové převodovky, jejichž hmotnosti se pohybují okolo 125 kilogramů.

Koenigseggu se povedlo mistrovské technické dílo. Jejich nová převodovka vybavená devíti rychlostmi, sedmi spojkami, setrvačníkem a startérem totiž váží pouhých devadesát kilogramů! Skříň schopná převést točivý moment hypersportu Jesko o hodnotě 1 573 newtonmetrů je navíc překvapivě kompaktní. Koenigseggu se zároveň líbí vlastnost, s níž je převodovka plná spojek schopná přeřadit z jakékoliv zařazeného převodu na jakýkoliv chtěný převod. A to snadno a rychle.

Setrvačník motoru spolu se spojkou není viditelný zvnějšku, protože je spolu s ostatními komponenty umístěný v obalu z hliníkové slitiny. Koenigsegg tím dosáhl šíleně nízké setrvačnosti motoru, čemuž napomáhá i velmi lehká kliková hřídel, ojnice a písty. Motor hypersportu Jesko se tedy vytáčí podobně snadno, jako pohonná jednotka monopostu Formule 1. Zároveň prý zní naprosto bláznivě.

V řadě věcí je ale nová převodovka „jednoduchá“. V jejích útrobách se nachází osm ovládacích ventilů s osmi snímači tlaku oleje, spojka pro ovládání elektronického diferenciálu a sedm spojek určených pro ovládání převodů. Jedna spojka ovládá zpátečku a dalších šest spojek je určených převodům pro jízdu vpřed. Oněch šest spojek je rozmístěných na trojici hřídelů, jimiž Koenigsegg získal schopnost zařadit tři převody naráz. Ve skutečnosti ji ale používá k tomu, aby hypersport mohl mít při jízdě připravený nižší i vyšší převodový stupeň, aby byl schopný přeřadit okamžitě a kdykoliv.

Koenigsegg tedy opět ukazuje, kdo je opravdovým králem v kategorii hypersportovních vozů. Jejich nová převodovka je s naprostou jistotou nejzajímavější převodovkou v moderním automobilovém průmyslu.

Poradna: Líbí se mi X6, co mám dělat?

Coming out je tu. Už to muselo ven. Jen nevím, jestli v tom jsem sám, nebo mi dá někdo za pravdu.

Číst celé

Ayrton Senna se v roce 1992 zachoval jako hrdina a zachránil život soupeře

V roce 1992 měl Erik Comas během kvalifikace v belgickém Spa hrozivou havárii. Ayrton Senna zastavil, aby mu pomohl z nebezpečí.

Číst celé

James Dean: Život herce z Hollywoodu skončil v Porsche, které si užil jen pár dnů

James Dean miloval rychlost a vzrušení za volantem. Když si kupoval nové Porsche 550 Spyder, ještě netušil, že se mu brzo stane osudným.

Číst celé

Audi Avus Quattro: Duchovní předchůdce Veyronu oslavoval úspěchy na okruhu AVUS

Audi na začátku 90. let vzdalo hold svým historickým úspěchům na legendárním okruhu AVUS. Koncept Audi Avus Quattro byl duchovní předchůdce Bugatti Veyron 16.4.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Olej je život, život je olej

Dlouho jsem nechápal, proč je tolik RX-8 zanedbaných a zničených. Trvalo mi necelých 24 hodin, abych pochopil.

Číst celé

Cizeta V16T byla prvním šestnáctiválcovým supersportem

Z možné podoby připravovaného Lamborghini Diablo se stal malosériový supersport nesoucí design z pera Marcella Gandiniho a složitý motor, ale díru do světa neudělal.

Číst celé