Chevrolet se pokusil rozkazovat sněhu. Tekuté řetězy omezovaly prokluz kol

Vysoký točivý moment a pohon jediné nápravy může ve sněhové nadílce představovat problém. Chevrolet v roce 1969 experimentoval s řešením, jak řidičům usnadnit život za volantem.

Za dlouhá desetiletí vývoje a existence přinesl automobilový nespočet zajímavých nápadů a technických řešení. Stejně jako dnes, i v minulých dobách představovala jízda na sněhu opravdovou výzvu i pro zkušené řidiče. Chevrolet v roce 1969 přispěchal s konstrukčním řešením, které mělo za úkol zlepšit přilnavost zimních pneumatik na sněhové nadílce.

Systém nástřiku „tekutých řetězů“ na hnaná kola se v katalogu příplatkové výbavy nacházel pod objednacím kódem V75 a byl k dispozici pro všechny vozy modelové řady. Mohl být namontován do luxusních full-size modelů, sportovních Chevelle či ekonomického kompaktu Chevy II. Na konci šedesátých let tento užitečný zlepšovák rozšířil nabídku zimních doplňků, mezi něž spadaly například ostřikovače čelních světel, vyhřívání zadního okna či výhřev bloku motoru.

Ovládání systému bylo zajištěno tlačítkem na přístrojové desce, které aktivovalo dvojici aerosolových kanystrů umístěných nad hnanými zadními koly. Uvnitř kanystrů byl uchována kapalina s obchodním jménem Liquid Tire Chain Traction Improver, jež byl vstřikována na pneumatiky, čímž došlo ke zlepšení trakce na sněhu i ledu. Zda takový systém skutečně fungoval a dokázal potlačit nepříznivé klimatické podmínky je však něco, na co bychom se museli zeptat amerických pamětníků.

I přes lákavou reklamu si praktického pomocníka do výbavy svého vozu zvolilo pouze 2 600 zákazníků. Přestože mohl být montován do všech modelů, nejvíce se vyskytl na palubě full-size Chevroletů. Nízká prodejní čísla pravděpodobně zapříčinila skutečnost, že tekuté řetězy vydržely v nabídce pouze jeden jediný rok. Velká část potenciálních zákazníků nejspíše nevěřila, že by podobný systém mohl opravdu usnadnit zimní ježdění.

Ferrari 348 tb & 348 ts: Evoluce osmiválců s malou revolucí pod slupkou

Ferrari 348 bylo dalším z úspěšné série základních osmiválcových modelů Ferrari a bylo prvním modelem značky s lisovaným ocelovým monokokem.

Číst celé

Chrysler Imperial Lamborghini Edition: Sedan bez úcty k tradici italské značky

Chrysler Imperial Lamborghini Edition vznikal, aby Chrysler pomocí Lamborghini vydělal snadné peníze, ale nakonec nepostoupil do sériové výroby.

Číst celé

Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Číst celé

Petrolheadi z Nigérie ukazují, jak vypadá skutečná láska k autům

Jejich auta nemají řadu potřebných dílů, ale i přesto jezdí každým dnem. Automobilová kultura v Africe ukazuje, jak vypadá láska k autům.

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Porsche 911 Carrera Speedster: Jak v Porsche poznali potenciál speciálních modelů

Na konci 80. let se Porsche vydalo ve stopách úspěšného 356 Speedster a navázalo na něj podobnou 911, která přitahovala spoustu pozornosti.

Číst celé