Subaru Justy II: Jak se žije s nejlevnější čtyřkolkou na trhu?

Tohle auto jsme si nepůjčili, ale koupili. Jaký byl rok se Subaru Justy 2. generace?

Bydlel jsem na Orlicku, auto je zde (stejně jako všude jinde) nutnost, navíc se blížila zima. Mělo stát maximálně jeden průměrný plat. Justy společně se sesterským Swiftem nabízí pohon všech kol, proto je atraktivní volbou segmentu mikro aut. První generace sice nabízí karburátor a možnost uzamknout pohon pro jízdu v terénu, ale druhá generace je novější a logicky tedy i bezpečnější, dospělejší a rozšířenější. Když mi ji náš čtenář a kamarád Sonny nabídl za 10 tisíc, bylo rozhodnuto.

Auto má horší lak, protože dřívější majitelka ho využívala jako auto do lesa. Největší problém na Rusty ale byla koroze podlahy, kterou mi vyvařil kamarád. Díly jsou opravdu levné (i proto, že se vyrábělo v Maďarsku) a tak dostalo nové kotouče, desky, pakny, prasátka, ramena, prachovky, filtry, oleje a další. A také sportovní sedačky ze Swifta. A novou STK. Justy v cajku tedy stále nepřišlo ani na 20 tisíc. A jak jezdí?

Je to slabší 1.3, 50 kW verze (silnější má 63 kW, ale není tak levná, ani spolehlivá), proto člověk nečeká zázraky. Ale první sešlápnutí plynu na dvojku v ostrém vracáku do kopce je přesto zklamáním. Auto téměř nereaguje. Časem si ale na Justy zvykám a není to vůbec zlé. Ostré vracáky chtějí prostě jedničku, respektive víc otáček, ale zase ne příliš, protože před červeným polem už výkonu znatelně ubývá. Nad polovinou otáčkoměru ovšem auto jede docela hutně a zvuk je peprný.

Hlavně je potřeba pracovat s hybností, tedy nebrzdit víc než to je nutné a přidávat co nejdřív. Pak člověk nemusí zbytečně podřazovat a dostane porci zasloužené zábavy a rychlosti. A oproti třeba základnímu Swiftu s litrovým motorem to je jistě i rychlé. Rozpohyboval jsem ho na tachometrových 165 km/h, i když jednou a naposled, v této rychlosti to už samozřejmě šlágr stability není. Řízení je přesné a poskytuje zpětnou vazbu, není beznadějně gumové, jako tomu u hatchbacků často bývá.

Justy je nejen skvělé lítadlo okolo baráku. Vypadá malinké i vedle Citigo, ale prostor a posaz mě nijak neomezoval. Je vidět, že auto není dělané primárně pro malé Asiaty (na stejné platformě je kromě Swiftu i Geo Metro, Pontiac Firefly, Chevrolet Sprint a Holden Barina). Podvozek je komfortní ale netrpí na přehnané náklony a stíhá i delší nerovnosti.

Najezdil jsem 10 tisíc kilometrů v pohodlí a jistotě, bez poruchy, se spotřebou asi od 4,5 do 6 litrů. Navíc základní výbava obsahuje vše zásadní – rádio, centrál, okna v elektrice a posilovač řízení. Měl jsem Ibizu 1.4 ze stejného roku a neměla nic z toho, navíc byla i línější.

Rozum říká, že pohon všech kol s 50 kilowatty je, pokud se o to zrovna neklouže, jen zbytečná zátěž, spotřeba navíc a menší kufr. Justy je ale díky 4×4 vyváženější. Netrpí syndromem malého hatchbacku, kdy se lehký zadek na brzdách odlepí a proškolí řidiče. Justy je stabilní i na ostrých brzdách z dálniční rychlosti. Standardně posílá 10% výkonu na zadní kola a až při prokluzu předních pošle až 50% dozadu. Na suchu to je super třeba v případě, když je druhá polovina zatáčky pod štěrkem. Předokolka by začnula rychle hrnout po tečně ven, ale Justy si rychle a plynule pomůže zadními a není ani třeba ubírat plyn.

Teď se dostáváme k tomu, co většinu mladých kupců Justýny zajímá nejvíc, sníh. Auto není primárně drift car, pokud v zatáčce přidáte plyn, pohon se snaží o neutrální, spíše nedotáčivý výjezd. Jde o to pohon překvapit. Rozhoupat, ruční brzdou, nebo malým kopnutím přes spojku. Potom viskospojka pošle porci na zadek a umožní zbytek zatáčky projet bokem s menším kontra, je sepnutá dokud neuberete plyn. Je to zábavné i předvídatelné, ale stálý pohon 50:50 by byl na tuto kratochvíli přeci jen lepší.

Co se týče schopností v terénu, můžu pouze říct, že jsou určitě lepší, než ty moje. Pro info, gumy byly zánovní Barumky. Po vyjetí strmé zasněžené louky a projetí několika kilometrů hlubokým sněhem po poli, kdy se sníh valil přes kapotu a Justy se neohroženě brodilo kupředu táhlými drifty, jsem nabyl pocitu neohroženosti. Následovalo i brodění, kdy si trošku loklo vody a nechtělo startovat, nicméně stačilo chvíli počkat na vyschnutí a zase jelo.

Jednou v noci po sněhové vánici jsem se vydal spojovačkou přes pole. V úseku dlouhé rovinky do kopce, kdy jsem jel na trojku, začnulo být sněhu moc a já jel příliš pomalu. Měl jsem málo otáček a sníh začal být silnější. Tak jsem rychle přeřadil na dvojku, ale během řazení auto vlivem sněhu rychle ztratilo zbytek rychlosti a dvojka už stěnu neprorazila, natož jednička. Stále jsem byl však v klidu, mám přeci pohon všech kol a zánovní zimáky. Řešením se zdálo zcouvat kopec a nabrat vyšší rychlost, jenže v nepozornosti jsem zajel kolem do brázdy a byl konec. Následovala dlouhá procházka mrazem a na další den tahání traktorem. Přitom kamarád posléze projel stejný úsek s Mitsubishi Spacestar. Někdy více než auto pomůže rychlost a zkušenosti.

Celkově můžu Justy jen doporučit. Kombinace miniaturních rozměrů a pohonu všech kol nabídne zážitky a široké možnosti. K tomu vysoká spolehlivost, nízké provozní náklady, dobře řešený interiér a fajn podvozek. Ať už jako první auto, další auto do rodiny nebo zimní stroj, Justy poslouží a zabaví.

Opel GT: Historie menšího evropského sourozence Corvette

I když jsou Opel GT a Chevrolet Corvette rozdílnými sportovními vozy, oba vznikly pod dohledem amerického koncernu. Znáte jejich hlavní podobnosti?

Číst celé

Toyota GR Supra je jediné nové sportovní auto, které bych vážně chtěl

Toyota GR Supra se nelíbí většině fanoušků nejslavnější čtvrté generace, ale jinak je jedním z nejlepších sportovních vozů současnosti. Proč po ní toužím?

Číst celé

Auta pro puristy dnes dělá jen Amerika. A dělá je výborně

Vidlicové osmiválce s hrubou silou pod kapotou a konečně už i skvělé jízdní vlastnosti. Američané v posledních letech dělají auta, která by se měla líbit hlavně opravdovým srdcařům. A dělají je sakra dobře!

Číst celé

Kontroverzní BMW navržená Chrisem Banglem. Jsou krásná, nebo ošklivá?

Chris Bangle patří k nejkontroverznějším automobilovým designérům posledních desetiletí. V letech 1992 až 2009 působil v BMW Group a podílel se na vývoji nejvýraznějších bavoráků moderní historie.

Číst celé

Život a doba legendární Tatry 603

Historie legendárního automobilu Tatra 603 je značně rozsáhlá a podrobná a není tedy úplně snadné vytvořit o této československé automobilové ikoně stručnější, ale zároveň atraktivní článek, aniž by člověk vynechal něco důležitého z opravdu pestré genealogie.

Číst celé

Ford Mustang GT-R Concept: Pojízdný katalog Ford Racing

Katalog závodních doplňků lze připravit různými způsoby. Můžete jej vytisknout, udělat digitálně či jej rovnou vyrobit.

Číst celé