Duesenberg Model D: Limuzína, která měla být dražší a luxusnější než Cadillac

Limuzína Duesenberg Model D měla oživit zapomenutou americkou značku, ale nedostala se do sériové výroby, protože hlavní investor změnil názor a celý projekt ukončil.

Americký automobilový průmysl v současnosti tvoří jen několik největších automobilek, ale v minulosti existovalo mnoho výrobců se slavnými jmény, kteří bohužel neuspěli a upadli v zapomnění. Patří k nim i Duesenberg, který v dobách před druhou světovou válkou vyráběl závodní a luxusní vozy. Duesenberg ukončil svou činnost v roce 1937 poté, co v období Velké hospodářské krize klesl zájem o drahá luxusní auta.

Koncept Duesenberg Model D byl vyvinut na počátku 60. let Fredem „Fritzem“ Duesenbergem, synem původního spoluzakladatele značky Augusta Duesenberga, s finanční podporou texaského realitního magnáta Freda J. McManise Jr. Ve druhé polovině 20. století došlo k různým pokusům o oživení kultovních značek z prvních desetiletí století. Různí podnikatelé se kromě Duesenbergu pokusili znovuzrodit legendární automobilky jako Bugatti, Maybach, Cord a další. Některé pokusy byly úspěšné, ale jiné bohužel ne.

Vzkříšení Duesenbergu bylo velmi blízko úspěchu. Továrna byla postavena na 88 akrech půdy v Indianapolis a na palubu byli přibráni Dale Cropser, bývalý technik Auburnu, Cordu a Duesenbergu, a bývalý technik Chrysleru Paul Farago, aby pracovali na podvozku a pohonu nového automobilů. O nezaměnitelný design se postarali návrháři Virgil Exner a Virgil Exner Jr.

Design konceptu Duesenberg Model D měl obrovský vliv na zbytek amerických automobilek a byl předním předchůdcem neoklasického/broughamského designového trendu, kterým se inspirovala většina amerických výrobců na konci šedesátých letech a v celých sedmdesátých letech.

Jakmile byl design hotový, Virgil Exner využil své kontakty s Chryslerem, aby získal podvozek luxusního Chrysleru Imperial vybavený vylepšeným 7,2 litrovým vidlicovým osmiválcem o výkonu 425 koní a automatickou převodovkou. Podvozek byl prodloužen o 3,5 metru a poté byl poslán do Ghie v Itálii, aby jej oblékla do ručně vyrobené celokovové karoserie. Po dokončení byl vůz odeslán zpět do Spojených států amerických.

Duesenberg Model D se sebevražednými dveřmi patřil k nejvíce luxusním a ohromujícím autům éry. Byl vybaven klimatizací, kotoučovými brzdami, plyšovým čalouněním, tlustými koberci, dřevěným obložením, skládacími stolky vzadu, rádiem AM/FM, výškoměrem, dvěma palivovými nádržemi a ukazateli na palubní desce vzadu, aby cestující mohli sledovat rychlost jízdy. Volitelné doplňky zahrnovaly vestavěnou televizi, bar, stereo Motorola a hořčíková kola.

V roce 1965 začala znovuzrozená společnost Duesenberg představovat koncept potenciálním zákazníkům, motoristickým novinářům a vysoce postaveným osobnostem amerického automobilového průmyslu. Základní prodejní cena byla stanovena na 20 000 amerických dolarů, což byl přibližně dvojnásobek ceny nového Cadillacu. To ale neodradilo potenciální kupce a více než 50 lidí zaplatilo požadovanou zálohu ve výši 5 000 dolarů. Nový Duesenberg Model D chtěli vlastnit například zpěvák Elvis Presley a komik Jerry Lewis.

Navzdory přeplněné knize závazných objednávek se investor J. McManis Jr. rozhodl zrušit financování, aniž by uvedl důvod. Projekt byl ukončen přes noc a způsobil další uzavření Duesenbergu, druhé za 30 let. Jediné vyrobené auto byl koncept, který vidíte na fotografiích, a od konce šedesátých let se vyskytuje v muzeích a soukromých sbírkách. Během více než 50 let najel pouhých 800 kilometrů.

Dauer 962 Le Mans: Extrémní Porsche s průkazkou do silničního provozu

Dauer 962 Le Mans byl konverzí závodního Porsche 962 na silniční supersport. Inženýři pod vedením závodníka vyvinuli rychlejší auto než byl McLaren F1.

Číst celé

UAZ 3962 Buchanka: Srdečné pozdravy ze Sovětského svazu

Řídil jsem přes padesát let starou sanitku roku výroby 2018. Staronový UAZ 3962 je nezastavitelný dříč ukrývající spoustu řidičských zážitků.

Číst celé

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním “jsme tady!”. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Ze závodních tratí přímo na silnice. Zrození modelů Porsche Rennsport

Motorsport patří do historie Porsche odjakživa. Modely, které nám tento fakt připomínají nejvíce nesou bájné označení RS. Zajímali jste se někdy o to, jak šly za sebou?

Číst celé

Nissan Skyline GT-R R34: Kult stvořený filmem a virtuální realitou

Málokteré auto se do srdce benzínových nadšenců zarylo takovou silou, jako Skyline GT-R R34. V České republice jsme jej poznali hlavně díky počítačovým hrám a filmové sérii Rychle a zběsile. Někdo jej zatracuje právě z těchto důvodů, ale dělá ho to špatným? Rozhodně ne.

Číst celé