Mercedes-AMG Project One je novým hráčem nejvyšší ligy

Je možné přenést jízdní vlastnosti monopostu Formule 1 na běžné silnice? Několik značek se o to již pokusilo a nyní se k nim připojuje i Mercedes-AMG. Nový počin sportovní divize Mercedesu by mohl být pocitu z řízení F1 blíže než ostatní supersporty kdykoli dříve.

Mercedes-AMG svůj dlouho vyvíjený hypersport představil v pondělí večer na právě probíhajícím autosalonu ve Frankfurtu. Project One, jak se novinka oficiálně jmenuje, vznikl ve spolupráci s týmem F1 Mercedes-AMG Petronas Motorsport. Díky této kooperaci se podařilo dostat techniku královny motorsportu na veřejné komunikace.

Pohonné ústrojí tvoří plug-in hybridní systém, jehož základním prvkem je 1,6-litrový vidlicový šestiválec s turbodmychadlem, kterému k roztočení pomáhá elektromotor. Druhý elektromotor je umístěn přímo na klikové hřídeli a pomáhá snazšímu nárůstu otáček při akceleraci. Dle oficiálních informací spalovací motor dosahuje maximálního výkonu 680 koní, které jsou posílány skrz osmistupňovou převodovku AMG SpeedShift (s možnosti manuálního řazení) na zadní kola. Další hnací síla je tvořena dvěma elektromotory pro přední kola, z nichž každý dosahuje výkonu 160 koní. Ve výsledném součtu je Project One poháněn výkonem 1000 koní.

S takovou silou je Mercedes-AMG Project One schopen akcelerovat z 0 na 200 km/h za méně než 6 sekund a jeho maximální rychlost přesáhne 350 kilometrů v hodině. Zároveň je schopen ujet 25 kilometrů na čistě elektrický pohon.

Netradiční řešení lze najít i mimo hnací soustavu. Podvozek hypersportu je po vzoru F1 tvořen zavěšením typu push-rod. K němu jsou připevněna kovaná desetipaprsková kola s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 o rozměrech 285/35 ZR19 vpředu a 335/30 ZR20 vzadu.

Karoserie, se zcela novým designovým jazykem, je výsledkem dlouhého pečlivého vývoje. Cílem bylo dosáhnout nejen nízkého odporu vzduchu, ale i zajištění nejúčinnějšího chlazení hnací soustavy. Interiér je dle automobilky kokpitem F1 pro dva. Důkazem může být i tvar použitého volantu.

Dvorní tuner Mercedesu, společnost AMG, letos slaví 50. výročí od svého založení. Firma založená Hansem Wernerem Aufrechtem a Erhardem Melcherem má své počátky už v roce 1965, kdy společně připravili závodní motor pro Mercedes-Benz 300 SE. Postupem let si společnost vybudovala pověst nejuznávanějšího úpravce vozů Mercedes-Benz a součástí koncernu Daimler AG se stala v prvním desetiletí 21. století.

Ford Mustang GT-R Concept: Pojízdný katalog Ford Racing

Katalog závodních doplňků lze připravit různými způsoby. Můžete jej vytisknout, udělat digitálně či jej rovnou vyrobit.

Číst celé

Chrysler navrhl sedm turbín pro pohon aut

Určitě jste slyšeli o Chrysleru Turbine Car, který byl poháněný turbínou, jak už jeho název vypovídá. Americká značka ale do vývoje technologie investovala daleko více času a peněz, než by se na první pohled mohlo zdát.

Číst celé

Kontroverzní BMW navržená Chrisem Banglem. Jsou krásná, nebo ošklivá?

Chris Bangle patří k nejkontroverznějším automobilovým designérům posledních desetiletí. V letech 1992 až 2009 působil v BMW Group a podílel se na vývoji nejvýraznějších bavoráků moderní historie.

Číst celé

Skrytá hrozba v motoru Jaguaru XK8. V čem je problém?

V motorovém prostoru Jaguaru XK8/XKR vyrobeného před rokem 2000 se ukrývá nebezpečné tajemství. Nikasilem ošetřené stěny válců totiž mohou znamenat problém.

Číst celé

3 sportovní vozy jako skryté investice. Nevypadají, ale budou vzácné

Poslední Mazda s wankelovým motorem, sportovní roadster od Porsche a stařičká Toyota s motorem uprostřed. Trojice sportovních aut, které fanoušci rychlých kol přehlíží, ale v budoucnu budou hodně cenná.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Nemilé překvapení

Každá projížďka v mé RX-8 přináší mnoho skvělých momentů a zážitků, ale vypilované nezvyklé kupé umí občas i pěkně potrápit. Naštěstí všechno dobře dopadlo.

Číst celé