Mercedes-Benz 260 D: Dieselový průkopník mezi osobními auty

Výhody vznětových motorů používaných v nákladních vozech inspirovaly inženýry Mercedesu, aby se pustili do vývoje menšího motoru pro osobní automobily. Nejprve se nedařilo, ale už na druhý pokus přišel úspěch.

Mercedes-Benz se proslavil řadou technických úspěchů, k nimž se řadily i nesmrtelné atmosférické vznětové motory. Historie dieselů z dílen Mercedesu ale sahá až do meziválečného období. V roce 1932 Mercedes-Benz představil typ Lo 2000, který se stal prvním lehkým nákladním vozem s dieselem na světě.

Rychle se ukázalo, že samovznícení paliva při vysoké kompresi nabízí několik klíčových výhod oproti běžným benzínovým motorům dané éry. Inženýři začali studovat způsoby, jak postavit menší motor spalující motorovou naftu a namontovat jej pod kapotu běžného osobního automobilu.

První pokusy nebyly příliš úspěšné. Technici Mercedesu vyvinuli 3,8 litrový vznětový řadový čtyřválec s nepřímým vstřikováním paliva, který vibroval natolik, že způsobil zlomení rámu zkušebního vozu, v němž byl namontován. Konstrukční oddělení se vrátilo k rýsovacím prknům a navrhlo mnohem menší čtyřválec o objemu 2,6 litru, který disponoval výkonem 44 koní při 3 000 otáčkách za minutu. Motor byl připojený ke třístupňové manuální převodovce a poháněl zadní kola.

Mercedes-Benz představil 260 D v roce 1936 na autosalonu v Berlíně jako první sériově vyráběný osobní vůz s dieselovým motorem na světě. Továrna nabízela několika stylů karoserie – sedan, kabriolet a Pullman Landauet. Mercedes-Benz 260 D se stal oblíbeným autem mezi taxikáři, protože byl úsporný, spolehlivý a nabízel prostor až pro šest cestujících.

Prodeje v Německu byly posíleny skutečností, že nafta byla levnější než benzín. Čtyřválcový Mercedes postupem času upevnil svou pozici na trhu s ojetými auty, protože dokázal urazit přes 100 000 kilometrů bez velkých problémů. V období před druhou světovou válkou to byl impozantní výkon. Kromě toho dokázal jet nejvyšší rychlostí až 95 kilometrů v hodině.

V roce 1937 byl model 260 D vybaven větší palivovou nádrží o objemu 50 litrů, čímž se zvýšil už tak velkorysý dojezd. Ve stejném roce začala být nabízena i čtyřrychlostní manuální převodovka. Elektrické žhavící svíčky byly představeny v roce 1939, ale výroba se zastavila už v roce 1940 po 1 967 vyrobených exemplářích. Mercedes-Benz pokračoval s výrobou dieselových osobních aut až po druhé světové válce, kdy v roce 1949 představil model 270 D.

Auto roku podle Honzy

Soudy petrolheada založené na selských datech a referencích ostatních. Hledám hodnotné nabídky z nových aut, která mi nejvíce utkvěly v hlavě. Dal sem si hranici 200 koní, takže na nominaci nedosáhl Duster.

Číst celé

Vzpomínky na Ferrari F40 od tří mužů, kteří jej zkonstruovali

Designér Leonardo Fioravanti, testovací jezdec Dario Benuzzi a šéf speciálních projektů Ferrari Ermanno Bonfiglioli vzpomínají na Ferrari F40.

Číst celé

Cadillac Seville se prodával se zvláštní výbavou pro makléře z Wall Street

Marketingové oddělení Cadillacu si myslelo, že průměrný majitel Seville si potřebuje čas od času něco spočítat. Z toho důvodu mu do výbavy přidalo kalkulačku.

Číst celé

Toyota GR Yaris: 5 zajímavostí o nejlákavějším hot hatchi současnosti

Toyota GR Yaris je nepochybně nejzajímavější sportovní auto roku 2020. Představujeme vám 5 technických zajímavostí, které byste o nové Toyotě měli vědět.

Číst celé

Toyota Supra A80: Těžko překonatelné dílo japonských inženýrů

Pečliví Japonci nadělili světu mnoho povedených aut. Řada z nich byla navržena pro běžné použití, ale fungovala skvěle i při sportovním použití. Jedním z nich je i ikonický grand tourer pocházející z rýsovacích prken Toyoty.

Číst celé

Hvězdy z Paříže roku 1998. Co se představilo před 20 lety?

Nejžhavější novinky autosalonu v Paříži, které se představily veřejnosti před dvaceti lety. Pamatujete si, když byla tato auta nová?

Číst celé