5+1 důvodů, proč mám rád Mazdu MX-5 RF

Lukáš opět strávil několik dnů s zeleno-oranžovým RF a rozhodl se na něj podívat více subjektivním dojmem. Jak se mu líbí?

Mazdu MX-5 RF jsme testovali již na podzim a stejně jako roadster se nám velmi líbila. Nedávno jsem však opět dostal příležitost usednout na pár dnů za volant téhož exempláře, což mě dovedlo k myšlence, že se na něj zaměřím více subjektivním dojmem benzínového nadšence.

Představení RF (Retractable Fastback) rozdělilo fanoušky Miaty na dva tábory, jedné skupině se líbí, druhé naopak ne. Veškeré dohady jsou vyvolané elektricky ovládanou pevnou skládací střechou, jenž z MX-5 ND dělá jednu z mála karoserií targa na současném trhu. Ač jsem byl dříve k RF poněkud skeptický a stále tvrdím, že bych si raději koupil čistokrevný roadster, opravdu se mi začalo líbit. Tudíž jsem se rozhodl uvést několik důvodů, proč si myslím, že je čtvrtá generace Miaty (spolu s RF) jedno z mých nejoblíbenějších aut současnosti.

Fantastický motor

Pod krátkou kapotou je uložený dvoulitrový atmosférický benzínový motor SkyActiv, který kvůli vysokému kompresnímu poměru 14:1 disponuje dostatkem síly i v malých otáčkách. MX-5 tak nepřipomíná staré atmosféry, jimž řidič musel stát na krku, aby podávaly nějaký slušný výkon. A pak je tady zvuk – typický dvouvačkový řev, s nímž se MX-5 snaží vypadat dravější, než jaká doopravdy je. Jednoduše řečeno, dvoulitrový SkyActiv je dost možná vrcholem nepřeplňovaných čtyřválcových benzínových motorů.

Lehkonohá baletka

MX-5 totiž vůbec dravá není. Skvěle vyladěný podvozek obou specifikací dovolí zábavu i méně zkušeným řidičům. Rychlé průjezdy zatáčkami nepůsobí nikterak děsivě, čemuž napomáhá i na dnešní poměry dobře nastavené strmé řízení. Jakmile se Miata rozhodne zahodit zadek, nejdříve svého řidiče zatahá za rukáv a zeptá se: „Můžu?“ Jasně, že může. Vždyť jí to jde tak snadno.

Revolution TOP

Jako každé jiné auto se i Mazda MX-5 prodává v několika stupních výbavy a balíček Revolution TOP z ní dělá poněkud jiné auto. Měl jsem příležitost vyzkoušet roadster ve výbavě Revolution se standardním podvozkem a interiérem, který byl příjemnější na městské popojíždění, ale petrolheadská nirvána se ukrývá až v balíčku Revolution TOP. Se sportovními sedadly Recaro a tužším nastavením podvozku, ovlivněným tlumiči Bilstein, z MX-5 vznikne čitelnější a agilnější auto.

Je použitelná 12 měsíců v roce

Osobně si myslím, že je Mazda MX-5 použitelná na denní ježdění v okamžiku, kdy její majitel touží po radosti z jízdy. Mazda pravděpodobně představila karosářskou variantu RF, aby vyhověla zákazníkům toužícím po pevné střeše. Na rozdíl od předchozích generací totiž na seznamu příplatkové výbavy roadsteru není nasazovací pevná střecha. Přestože skládací střecha RF na velkých nerovnostech skřípe, dělá MX-5 více použitelnou v zimních měsících.

Pod slupkou je stará škola

Současná generace se může tvářit moderně jak chce, ale pod její slupkou je stále roadster ze staré školy. Mizerně odhlučněný sporťák, který neumí nic jiného, než bavit. Kufr dovolí jen malý nákup, příruční zavazadla se do interiéru nevejdou a obálku s doklady vozím hozenou pod sedačkou. To je jen několik věcí, jimiž MX-5 odradí milovníky prostorných aut s téměř nekonečnými odkládacími schránkami. Jenže Miata nevznikla kvůli tomuto druhu použití. Po vyměklé třetí generaci se ta čtvrtá vrací k receptu původního NA. To vzniklo z jediného důvodu: mělo být fantastické na silnici. A bylo. A ND? To vyžaduje stejný přístup. Je nuda se s ním projíždět pomalu, protože s rostoucím tempem je lepší a lepší. Jak jsem již napsal ve svých testech: Mazda MX-5 ND je jedním z těch aut, v nichž zjistíte, že k zábavě za volantem opravdu nepotřebujete výkon stovek koní.

BONUS: 787B Tribute

Vítězství Mazdy ve vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans v roce 1991 bylo velkým dnem pro japonská auta. Prototyp 787B získal první vítězství v historii jak pro vozy ze země vycházejícího slunce, tak pro auta poháněná Wankelovým motorem. Mnou testované RF tomuto úspěchu vzdává hold, ale názory na něj jsou rozporuplné. Má na to, aby neslo slavné barvy, nebo ne? Podle mě ano, současná nabídka Mazdy nedisponuje autem, které by mělo větší privilegium nést válečné zbarvení. Je skvělé, že jej takto udělali. Na velké úspěchy by se zapomínat nemělo.

Za zapůjčení vozu děkujeme společnosti Car Star Praha.

BMW M1 během montáže cestovalo přes půl Evropy

Legendární BMW M1 mělo původně vzniknout za pomoci Lamborghini, ale z finančních důvodů se tomu nakonec nestalo. I přesto byl první supersport BMW úspěšný.

Číst celé

Aston Martin Ulster: Zvítězit v neděli, prodat v pondělí

Předválečný závoďák, který vznikl jako oslava vítězství továrního týmu v náročném závodě.

Číst celé

Temple of Speed vyhraje Le Mans!

Před pár hodinami se jel vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans, což nás donutilo k přemýšlení, jak bychom se mohli zúčastnit. A levně.

Číst celé

Toyota 2000 GT: Nissanu nebyla dost dobrá, Toyotě ano

Celý svět Toyotu vnímal jako nudnou značku, která vyráběla praktická auta. V roce 1965 se to však změnilo a Toyota všem vytřela zrak fantastickým sportovním kupé.

Číst celé

Zábava za skvělou cenu. Hot hatche do 200 000 korun

Sedm rychlých hatchbacků, které pořídíte za rozumný peníz a při každodenním používání se budete královsky bavit. Nechybí turbodmychadla, kompresor, ani pětiválec.

Číst celé

Eunos Cosmo: 3 rotory v diskrétním luxusním balení

Luxusní kupé s wankelovým motorem bylo ukázkou schopností a umění Mazdy. Stalo se historicky prvním autem na světě, které mělo zabudovaný systém GPS.

Číst celé