TVR je zpátky na nohou! Nový Griffith slibuje atmosféru, manuál a brutalitu

TVR je výrobce čistokrevných sportovních aut, který se snad přímo vyžívá v odmítaní moderních vymožeností a staví auta pěkně postaru. Tedy, stavěl. Automobilka si prošla další výměnou majitelů a zdá se, že to rozdýchala. Přivítejte TVR Griffith.

Nebylo tajemstvím, že britská značka TVR chystá nové sportovní auto. Postupně uvolňované informace a teasery lákaly na to, že novinka bude opravdovou bombou. Nový model dorazil po dlouhých deseti letech od uvedení posledního vozu. Mezitím proběhl také prodej automobilky ruskému podnikateli Nikolaji Smolenskémi, v jehož rukou TVR zažívalo těžké časy. Až čtyři roky nazpět se konal návrat do Británie, konkrétně do rukou britských podnikatelů Lese Edgara a Johna Chaseyho.

Dnes je všemu čekání konec, novinka je oficiálně na světě. Zcela nové auto nese staré známé jméno Griffith. Sportovní kupé z karbonu a hliníku navrhl Gordon Murray, tvůrce legendárního McLarenu F1. Dlouho očekávané auto přináší do dnešní doby opravdu puristické zaměření.

TVR během vývoje slibovalo, že bude novinka opravdu rychlá. K tomu dopomáhá pětilitrový motor Ford V8, na jehož úpravách se podílel i věhlasný Cosworth. Jednotka s maximálním výkonem okolo 500 koní posílá svůj výkon na zadní kola. Stejně, jako zde není moderní hybridní pohon, tak v Griffithu nenajdeme ani automatickou převodovku s pádly pod volantem. Konstruktéři se vydali cestou standardního šestistupňového manuálu, kterým umocnili brutalitu auta. Drift mode vůz samozřejmě nenabízí – nebo, nabízí, ale nelze jej vypnout, chcete-li. Veškerou trakci přenášejí dvacetipalcová kola s pneumatikami 275/30.

Rozměry nového Griffithu jsou o 170 mm kratší, 75 mm širší a 70 mm nižší oproti konkurenčnímu Jaguaru F-Type a velikostně se tak blíží spíše Porsche 718 Cayman. S pohotovostní hmotností 1 250 kilogramů je také o přibližně 300 kilogramů lehčí. Sporťák s vyvážením 50:50 a přibližně 400 koňmi na tunu by měl dosáhnout stovky za necelé 4 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti až 320 km/h.

Nové TVR Griffith bude vyráběno v továrně v Ebbw Vale Enterprise Zone v Jižním Walesu a první vozy budou dodány začátkem roku 2018. Katalogová cena začíná na 90 000 liber. Na nové TVR tak dál netrpělivě čekáme.

BMW Z3: Splněný sen nejen Jamese Bonda

Petr se rozhodl, že se s námi podělí o zážitky se svým vytouženým BMW Z3. Jaký tedy je možný konkurent Miaty?

Číst celé

Pablo Escobar byl závodník, kterého byste nechtěli předjet

Nejslavnější obchodník s drogami byl nadšeným závodníkem, jehož úspěchy byly kromě jiného dosaženy i zastrašováním.

Číst celé

Připomeňte si, jak Lotus ohromil svět v roce 2010

Malá britská značka v roce 2010 plánovala slibnou budoucnost a cestu na špici. O několik měsíců později však byl přislíbený kapitál zamítnut a pět krásných konceptů upadlo v zapomnění.

Číst celé

Porsche 911 Carrera 3.2 aneb jak roztočit historickou 911?

A pointa je venku – letitého youngtimera, kterého mi svěřil jeho majitel, jsem roztočil do hodin. V minulých dnech jsem totiž měl tu čest řídit Porsche 911 Carrera 3.2 z roku 1986 a trochu jsem to přehnal. Co se vlastně toho dne stalo, když mi do rukou svěřili toho kdysi rychlejšího brouka? A jaký je to pocit, když takové auto řídíte?

Číst celé

Katovna: Design mi připomíná ikonky na androidech, je to taková anti-sexy žába

Temple of Speed zkouší nový formát článku. Čtyři samozvaní znalci hodnotí auta svými subjektivními názory a nepokrytě si u toho připadají jako v Top Gearu. Toť naše Katovna. Pojďme na to, ať víme, jestli to stojí za to.

Číst celé

Targa: Karoserie, která téměř vymřela

Odnímatelný střešní díl, ale přitom silueta kupé? To jsou karoserie typu targa.

Číst celé