Toyota 2000 GT Convertible: Japonská kráska z bondovky

Toyota 2000GT se ukázala jako skvělé auto pro pátou bondovku, ale vysoký vzrůst Seana Conneryho si vyžádal vývoj otevřené verze Convertible.

You Only Live Twice (Žiješ jenom dvakrát) byl pátý film o tajném agentovi britských tajných služeb Jamesovi Bondovi, který byl natočený převážně v Japonsku. James Bond, ztvárněný skotským hercem Seanem Connerym, v tomto dobrodružství bojoval s teroristickou organizací SPECTE, která ukradla americké a sovětské vesmírné moduly ve snaze zahájit 3. světovou válku.

James Bond ve filmu You Only Live Twice příliš nejezdí, ale to neznamená, že by se v něm nemohl ukázat se speciálním autem. Filmový producent Albert „Cubby“ Broccoli v říjnu 1965 navštívil autosalon v Tokiu, kde Toyota vystavovala prototyp nového modelu Toyota 2000 GT. Okamžitě si uvědomil, že by to mohl být ideální vůz pro Bond girl Aki, kterou si zahrála japonská herečka Akiko Wakabayashi.

Sportovní kupé Toyota 2000 GT bylo vyvinuto specializovanou japonskou společností Yamaha. Dvoumístný vůz s dvoulitrovým řadovým šestiválcem o 150 koních a pětistupňovou manuální převodovkou dosahoval nejvyšší rychlosti 225 km/h a zvládl sprint z 0 na 100 km/h za přibližně 8 sekund. Toyota 2000 GT byla vybavena třemi karburátory Solex, kotoučovými brzdami Dunlop, samosvorným diferenciálem a nezávislým zavěšením všech kol.

Na začátku roku 1966 Broccoli zavolal do Toyoty s nabídkou obsazení 2000 GT v připravované bondovce You Only Live Twice. Byl tu však problém, protože se Connery se svým vysokým vzrůstem nedokázal pohodlně usadit do interiéru. Scénář obsahoval několik scén z interiéru vozu a Brocoli nakonec rozhodl, že pokud Toyota chce vidět svůj vůz v novém filmu, bude muset odstranit střechu z 2000 GT a vyrobit otevřený roadster.

Toyota se tehdy připravovala na zahájení sériové výroby od května 1967, ale manažeři automobilky byly z nového nápadu nadšení a dokázali dokončit objednávku na dvojici vozů během několika náročných týdnů. Dva nádherné roadstery vznikly ve speciálním servisním středisku Toyopet v Tsunashimě. Oba byly bílé s černým čalouněním interiéru a drátěnými koly a neměly boční okna ani stahovací střechu.

Jeden z roadsterů se používal pro natáčení a druhý sloužil jako záloha. Když natáčení filmu skončilo, záložní vůz zůstal v Japonsku a byl ponechán Toyotě. Byl vybavený standardním interiérem, zatímco hlavní filmové auto mělo speciální výbavu od Johna Stearsa a jeho proslulého týmu pro speciální efekty z Pinewood Studios. Filmové auto bylo vybaveno hlasem aktivovaným záznamníkem zvuku, FM přijímačem, malou barevnou CCTV obrazovkou, videorekordérem, bezdrátovým telefonem a malými videokamerami, které se ukrývaly za poznávacími značkami.

Toyota 2000 GT Convertible se objevila ve třech scénách filmu You Only Live Twice. Pátá bondovka byla natočena s rozpočtem 9,5 milionu amerických dolarů a odbyla si premiéru v červnu 1967 v kině Leicester Square Odeon v Londýně. Celosvětové tržby filmu byly přibližně 111 milionů dolarů.

Po dokončení filmu bylo auto převezeno do Anglie, kde záhadně zmizelo. Ve starém muzeu „Cars of the Stars“ v Keswicku se později objevil ovládací panel z jeho interiéru. Záložní vůz se standardním vybavením se používal k propagačním účelům a byl vystaven na autosalonu v Ženevě v březnu 1967. Později byl nalakován modrou barvou a ozdoben nálepkami 007. Následovalo další přelakování do šedé barvy a krátce sloužil jako zaváděcí vůz na okruhu Fuji Speedway, než se v roce 1977 objevil na Havaji. Toyota jej koupila zpět, zrenovovala do původního stavu a vystavilo jej ve svém továrním muzeu.

Japonská auta zastíněná legendami. Představujeme 6 z nich

Výběr šestice japonských aut, která byla neprávem zapomenuta, jelikož je zastínily vozy se slavnějšími jmény. Jaké to jsou?

Číst celé

Rosso Corsa: Historie nejslavnější červené barvy v automobilovém průmyslu

Rosso Corsa je nejoblíbenějším odstínem laku u zákazníků Ferrari. Hlavním důvodem je dlouhá tradice v motorsportu.

Číst celé

5 zajímavostí o legendárním Jeepu Willys, který pomohl Spojencům vyhrát válku

Jeep Willys byl skutečným čtyřkolovým hrdinou druhé světové války. Připravili jsme pro vás 5 zajímavostí, které o něm možná nevíte.

Číst celé

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé

Lamborghini Diablo: Zuřivý býk z corridy

Klínovitý design s oblými hranami a surový dvanáctiválec. Legendární Diablo bylo pravověrným supersportem.

Číst celé

Kontroverzní Z3 M Coupe vznikalo tajně. BMW si ho nepřálo

Dnes je BMW Z3 M Coupe považované za vzácnou podivuhodnost, ale chybělo jen málo k tomu, aby vůbec nevzniklo. Za jeho existenci můžeme poděkovat spiknutým inženýrům.

Číst celé