Katovna: Svými rozměry je to superrychlý obchoďák

Třetí Katovna v pořadí hodnotí nejen rychlé varianty běžně dostupných aut, ale i jednu žhavou sportovní novinku.

Škoda Octavia RS

Lukáš:

Sen českého chalupáře, který stojí frontu na úsporné TDI. Možná bych ji za to mohl hanit, ale přiznám se, že bych si TSI klidně koupil jako auto na denní ježdění. Proč? Je praktické a když chce chcete za volantem bavit, opravdu to jde.

Jirka:

Já nikdy ORS neřídil, tak nevím, jestli se na ní mám dívat jako na hot-hatch, nebo jen jako na rychlejší a tvrdší Octavii. Tak jako tak, nevidím důvod, proč ji upřednostnit před lehce jetým BMW 3 s třílitrem, ať už benzínovým, nebo naftovým. Diskrétnost, skromnost? Když někde uděláte myšku, okolní provoz vás bude nenavidět úplně stejně.

Honza:

Ovce sou užitečné a příjemné, ale to, že si ale nejrychlejší z nich myslí, že se může oblíkat jak chce, z ní jen dělá jen komickou potravu. Sedačky ale aspoň vyztuží tělo a benzínová verze zní lépe než A45 AMG.

Tomáš:

Ovce v “eReSu” je v Česku prostě pojem. Jedni ji mají jako svatý grál, druzí ji zatracují. Pro mě osobně je to nejlepší moderní Škodovka od dob první Octavie RS. Sportovní načiní to rozhodně není, avšak pro svižnou jízdu na rozbitých českých silnicích to bohatě stačí.

BMW X5 M

Lukáš:

Nemám rád SUV a nechápu smysl X5 M. Rychlý přepravník manažerů na dálnici? Dost možná, ale tam to končí. Nadupaný motor a těžiště vysoko nad zemí jsou divná kombinace pro BMW M. Svými rozměry je to superrychlý obchoďák. Nemám ho rád.

Jirka:

Já bych to neviděl tak dramaticky. S běžnou X5 jsem najezdil pár tisíc kilometrů a je to neoddiskutovatelně skvělé auto. S motorem M to tedy logicky bude rychlé skvělé auto. Že prý zrada hodnot, znásilnění ///M, zločin proti přírodě? Já říkám – uvažujte nad tím z té druhé strany.

Honza:

Vyšší podvozek, posaz a delší tlumiče mohou být často výhodou. Není to zadokolka, ale pro hovadskou jízdu se hodí. Kromě vysokých provozních nákladů a mega opotřebení by mě ale strašila údajná nespolehlivost honěného motoru.

Tomáš:

“Sportovní SUV.” No, zní to úsměvně, ale tohle přesně dnešní movitější lidé chtějí. Pokud to vezmu z mé strany, takové auto ztrácí smysl. Vysoká hmotnost, vysoké těžiště spolu s vysokým výkonem jsou důkazem úžasných náklonů karoserie a nekonečné nedotáčivosti. Podle mě není cool.

TVR Griffith

Lukáš:

Comeback TVR jsem netrpělivě očekával a bavil mě každý teaser, který vypustili. Přiznám se, že jsem chvíli zapomněl na historii značky a nečekal, že představí takové hardcore náčiní, jakým nový Griffith je. Jestli existuje titul “Nové auto minulého týdne”, tak znám svého vítěze. Doufám, že z toho nebude další zklamání.

Jirka:

TVR fandím a mám radost, že puristické ignorování moderních přístupů je zpátky ve hře. Ovšem, auto nikterak sexy není, výdechy klimatizace působí jako garáž-bastl a na prvních oficiálních fotkách jsou odrazy nějakého skladiště. Přál bych si, aby to na mě dělalo lepší dojem.

Honza:

Na nejnovějších TVR minulé éry bylo spousta detailů, nové nevypadá tak promyšleně. Třeba odstátá červená tlačítka a výdechy klimatizace jak z bagru působí jako uspěchané dílo rádoby emotivního spotřebního designéra. Doufám, že nebude jezdit jako Mustang a že Cosworth udělá z V8 něco jako NASCAR motor.

Tomáš:

Já mám z toho auta strašnou radost. Takových “comebacků” moc není, ještě když je řeč o malé automobilce z Anglie, která vyrábí pouze jeden model. Auto vypadá fantasticky, použitá technika je té pravé “anglické koncepce” a já TVR přeju jen to nejlepší. Jen prosím, ať si ze slovníčku vyškrtnou takové zkratky jako: SUV.

Porsche 911 Carrera 2.7 Turbo: Příběh historicky první silniční 911 s turbem

Porsche 930 Turbo bylo oficiálně první silniční 911 s turbodmychadlem, ale sériovému vozu předcházel prototyp s menším boxerem o objemu 2,7 litru.

Číst celé

Nárazové zkoušky Mercedesů z 60. let. Auta létala vzduchem

Němečtí inženýři si zakládají na bezpečnosti automobilů už více než padesát let. Nové Mercedesy procházely náročnými zkouškami už v polovině šedesátých let.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé

BMW Turbo Concept: Futurismus sedmdesátých let

Ukázka nejmodernějších bezpečnostních prvků sedmdesátých let zaujala svým sportovním tělem a předpověděla technický i legislativní vývoj.

Číst celé

Stříbrné šípy: Jaký je původ přezdívky neporazitelných německých závodních vozů

Stříbrné šípy patří k největším legendám předválečných Grand Prix, protože obvykle vyhrávaly všechny závody, ve kterých startovaly.

Číst celé

Honda S2000 se jako taková už nikdy nevrátí

Mnozí z nás každý den touží po návratu slavných modelů, ale chceme je za každou cenu? Nakonec bychom totiž mohli být zklamaní.

Číst celé