Továrna Packardu: Největší opuštěná automobilka na světě

V detroitské továrně Packardu se v první polovině minulého století vyráběly jedny z nejlepších luxusních vozů. Dnes výrobní prostory chátrají a hrozí jim úplné zřícení.

Detroit je už více než sto let domovem amerického automobilového průmyslu, ale v posledních dvou desetiletích se nachází v úplné ekonomické krizi. V kdysi nejbohatším městě Spojených států amerických ještě před několika desetiletími sídlily desítky automobilek, k nimž se řadil i Packard. Společnost založená Jamesem Wardem Packardem se řadila mezi prémiové značky a konkurovala výrobcům jako Duesenberg, Cadillac, Pierce-Arrow a Lincoln.

Packard v roce 1903 otevřel zbrusu novou továrnu, v lokalitě známé jako East Grand Boulevard, která byla okamžitě prohlášena za nejmodernější výrobní komplex, jaký v té době existoval. Továrna navržená architektem Albertem Kahnem se skládala ze 47 budov s vnitřními prostory o celkové ploše 325 160 m2.  Práci zde našlo až 40 000 zručných dělníků.

Poslední vyrobený detroitský Packard vznikl v roce 1956 a společnost, tehdy už spojená se značkou Studebaker, velkou továrnu opustila a o několik let později zbankrotovala. Velký nevyužitý komplex si poté vyhlédla společnost Chemical Processing Company, která v něm sídlila od roku 1958 a obsadila pouhé jedno procento všech dostupných prostor. Společnost vyvíjející chemickou ochranu kovů zde sídlila až do roku 2007, kdy svět zasáhla silná ekonomická krize.

Přestože se od té doby o slavný průmyslový areál zajímala řada různých investorů, žádný z nich se však jeho záchrany neujal. Nechráněné chátrající budovy se tak staly útočištěm vandalů a bezdomovců. Jak žalostný stav budov skutečně je, se ukázalo 23. ledna 2019, kdy se zřítil slavný most nad ulicí Grand Boulevard, který byl součástí hlavního vjezdu do komplexu. Je tedy jen otázkou času, kdy bude velká továrna zdemolována nebo se sama zřítí. I takto bohužel může vypadat konec místa, které mělo důležitý vliv na automobilový průmysl.

Ayrton Senna se v roce 1992 zachoval jako hrdina a zachránil život soupeře

V roce 1992 měl Erik Comas během kvalifikace v belgickém Spa hrozivou havárii. Ayrton Senna zastavil, aby mu pomohl z nebezpečí.

Číst celé

Zpětné kamery místo zrcátek: Jak se jezdí s revoluční technologií?

Audi e-tron zaujalo revolučním systémem zpětných kamer místo klasických zrcátek. Vyzkoušeli jsme, jak se s revoluční technologií jezdí.

Číst celé

Dvojice Aventadorů se prohání v italských kopcích

I Lamborghini natáčí reklamní spoty svých supersportů.

Číst celé

Ze závodních tratí přímo na silnice. Zrození modelů Porsche Rennsport

Motorsport patří do historie Porsche odjakživa. Modely, které nám tento fakt připomínají nejvíce nesou bájné označení RS. Zajímali jste se někdy o to, jak šly za sebou?

Číst celé

Giorgetto Giugiaro: Automobilový návrhář 20. století

Giorgetto Giugiaro v době svého působení v automobilovém designu navrhl mnoho aut, z nichž ty nejznámější kousky vytvořil pod křídly svého studia Italdesign. Připravili jsme pro vás nejen jeho příběh, ale i galerii nejhezčích a nejzajímavějších vozů z jeho pera.

Číst celé

Bentley proti Le Train Bleu. Nemožný závod auta s vlakem

Woolf Barnato, člen skupiny závodníků Bentley Boys, se v roce 1930 vsadil, že dokáže porazit slavný luxusní francouzský noční expres Le Train Bleu. Závodil proti němu ve svém Bentley Speed Six.

Číst celé