Továrna Packardu: Největší opuštěná automobilka na světě

V detroitské továrně Packardu se v první polovině minulého století vyráběly jedny z nejlepších luxusních vozů. Dnes výrobní prostory chátrají a hrozí jim úplné zřícení.

Detroit je už více než sto let domovem amerického automobilového průmyslu, ale v posledních dvou desetiletích se nachází v úplné ekonomické krizi. V kdysi nejbohatším městě Spojených států amerických ještě před několika desetiletími sídlily desítky automobilek, k nimž se řadil i Packard. Společnost založená Jamesem Wardem Packardem se řadila mezi prémiové značky a konkurovala výrobcům jako Duesenberg, Cadillac, Pierce-Arrow a Lincoln.

Packard v roce 1903 otevřel zbrusu novou továrnu, v lokalitě známé jako East Grand Boulevard, která byla okamžitě prohlášena za nejmodernější výrobní komplex, jaký v té době existoval. Továrna navržená architektem Albertem Kahnem se skládala ze 47 budov s vnitřními prostory o celkové ploše 325 160 m2.  Práci zde našlo až 40 000 zručných dělníků.

Poslední vyrobený detroitský Packard vznikl v roce 1956 a společnost, tehdy už spojená se značkou Studebaker, velkou továrnu opustila a o několik let později zbankrotovala. Velký nevyužitý komplex si poté vyhlédla společnost Chemical Processing Company, která v něm sídlila od roku 1958 a obsadila pouhé jedno procento všech dostupných prostor. Společnost vyvíjející chemickou ochranu kovů zde sídlila až do roku 2007, kdy svět zasáhla silná ekonomická krize.

Přestože se od té doby o slavný průmyslový areál zajímala řada různých investorů, žádný z nich se však jeho záchrany neujal. Nechráněné chátrající budovy se tak staly útočištěm vandalů a bezdomovců. Jak žalostný stav budov skutečně je, se ukázalo 23. ledna 2019, kdy se zřítil slavný most nad ulicí Grand Boulevard, který byl součástí hlavního vjezdu do komplexu. Je tedy jen otázkou času, kdy bude velká továrna zdemolována nebo se sama zřítí. I takto bohužel může vypadat konec místa, které mělo důležitý vliv na automobilový průmysl.

Technologie: Letectví inspiruje autonomní auta

Technologický vývoj v oboru letectví a černé skříňky budou nezbytné pro úspěch aut bez řidiče.

Číst celé

Dokonalý svět Marcella Gandiniho

Pokud milujete auta a čtete Temple of Speed, určitě už jste v článcích narazili na řadu zmínek o geniálním italském vizionáři, který pracoval pro Bertoneho a asi každé auto, které kdy nakreslil, bylo a stále je ikonou. Jste si ale jisti, že znáte celý rozsah práce Marcella Gandiniho? Pokud ne, čtěte dále a hlavně si prohlédněte naši galerii.

Číst celé

Jablka, která dopadla daleko od automobilového průmyslu

Překrásné stylové výrobky počítačového giganta Apple jsou skvělé. Ovšem jen do okamžiku, kdy po nich začnete chtít opravdovou práci.

Číst celé

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé

Japonská auta zastíněná legendami. Představujeme 6 z nich

Výběr šestice japonských aut, která byla neprávem zapomenuta, jelikož je zastínily vozy se slavnějšími jmény. Jaké to jsou?

Číst celé

Ford Mustang GT-R Concept: Pojízdný katalog Ford Racing

Katalog závodních doplňků lze připravit různými způsoby. Můžete jej vytisknout, udělat digitálně či jej rovnou vyrobit.

Číst celé