Továrna Packardu: Největší opuštěná automobilka na světě

V detroitské továrně Packardu se v první polovině minulého století vyráběly jedny z nejlepších luxusních vozů. Dnes výrobní prostory chátrají a hrozí jim úplné zřícení.

Detroit je už více než sto let domovem amerického automobilového průmyslu, ale v posledních dvou desetiletích se nachází v úplné ekonomické krizi. V kdysi nejbohatším městě Spojených států amerických ještě před několika desetiletími sídlily desítky automobilek, k nimž se řadil i Packard. Společnost založená Jamesem Wardem Packardem se řadila mezi prémiové značky a konkurovala výrobcům jako Duesenberg, Cadillac, Pierce-Arrow a Lincoln.

Packard v roce 1903 otevřel zbrusu novou továrnu, v lokalitě známé jako East Grand Boulevard, která byla okamžitě prohlášena za nejmodernější výrobní komplex, jaký v té době existoval. Továrna navržená architektem Albertem Kahnem se skládala ze 47 budov s vnitřními prostory o celkové ploše 325 160 m2.  Práci zde našlo až 40 000 zručných dělníků.

Poslední vyrobený detroitský Packard vznikl v roce 1956 a společnost, tehdy už spojená se značkou Studebaker, velkou továrnu opustila a o několik let později zbankrotovala. Velký nevyužitý komplex si poté vyhlédla společnost Chemical Processing Company, která v něm sídlila od roku 1958 a obsadila pouhé jedno procento všech dostupných prostor. Společnost vyvíjející chemickou ochranu kovů zde sídlila až do roku 2007, kdy svět zasáhla silná ekonomická krize.

Přestože se od té doby o slavný průmyslový areál zajímala řada různých investorů, žádný z nich se však jeho záchrany neujal. Nechráněné chátrající budovy se tak staly útočištěm vandalů a bezdomovců. Jak žalostný stav budov skutečně je, se ukázalo 23. ledna 2019, kdy se zřítil slavný most nad ulicí Grand Boulevard, který byl součástí hlavního vjezdu do komplexu. Je tedy jen otázkou času, kdy bude velká továrna zdemolována nebo se sama zřítí. I takto bohužel může vypadat konec místa, které mělo důležitý vliv na automobilový průmysl.

Servis McLarenu F1 stále vyžaduje zastaralé počítače Compaq z 90. let

Zastaralý notebook Compaq LTE 5280 se při servisu McLarenu F1 používá kvůli speciální kartě CA, která vytváří komunikaci mezi počítačem a autem.

Číst celé

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé

Vývoj Bugatti Veyron odstartoval skicou motoru W18 na obálce

Ferdinand Piëch toužil po exkluzivním osmnáctiválci, ale neměl pro něj vhodné auto. Přání jeho syna jej inspirovalo ke koupi Bugatti a vývoji Veyronu.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé

Mazda RX-7 SA/FB: S malým wankelem unikla regulacím

Světová ekonomika nepřála úspěchu wankelova motoru, ale Mazdě se podařil opak. RX-7 se prodávala velmi dobře a dokázala se vyhnout přísným japonským regulacím.

Číst celé

40 rychlostních rekordů. Tím se pyšní Mazda RX-8

Čtyřiadvacetihodinová rekordní jízda se odehrála v roce 2005 na německém závodním oválu pod dohledem Mezinárodní automobilové federace.

Číst celé