Rolls-Royce Sweptail: Nejdražší britské auto všech dob

Na zakázku vyrobený Rolls-Royce Sweptail má odhadovanou hodnotu přes 13 milionů dolarů. To jej dělá nejdražším autem z Velké Británie.

Navrhování automobilů se během posledních desetiletí výrazně změnilo. Krátce poté, co automobily nahradily kočáry tažené koňmi, výrobci kočárů změnili své podnikání na zakázkovou výrobu unikátních karoserií. Bohatí zákazníci si v továrnách vyrábějící automobily kupovali pouze podvozky s motorem a nechali zručné návrháře, aby pro jejich nové auto vytvořili jedinečnou karoserii na míru. Toto odvětví inženýrství vytvářelo nádherná auta, která dnes uznáváme jako opravdová mistrovská díla.

Automobilový svět je v současnosti velmi odlišný. Masová výroba luxusních a exkluzivních vozidel omezuje potenciální zákazníky, kteří si většinou mohou vybírat pouze z omezeného vzorníku laků a čalounění a obložení interiéru. Stále ale existuje několik výrobců automobilů, jež mají zakázkovou výrobu karoserií ve své DNA a umožňují vytváření speciálních projektů, které následují umělecké vize minulosti. Jedním z takových vozů je Rolls-Royce Sweptail.

Rolls-Royce má se zakázkovou výrobou pro nejbohatší zákazníky na světě velké zkušenosti. Britská továrna umí splnit i nejnáročnější přání zákazníků, k nimž patří použití diamantů, nalakování zlaté barvy při použití skutečného zlata nebo tvorba náročných souhvězdí vyrobených z optických vláken, která jsou součástí čalounění střechy. Neexistuje přání, s nímž by si Rolls-Royce neporadil. Co jiného můžeme čekat od výrobce zaměstnávajícího jediného muže, který maluje ozdobné linky na karoserie.

Čtyři roky před oficiálním představením Rolls-Royce Sweptail ve Villa d’Este na břehu jezera Como britská značka vyslechla myšlenku uznávaného znalce značky. Jeho záměrem bylo navrhnout moderní vůz, který znovuzrodí umění mistrů karosářů. Nevyžádalo si to příliš přesvědčování, aby anonymní kupec podepsal objednávku. Součástí obchodu bylo, že může ovlivnit design vozu, do jehož příprav se v tu chvíli pustili návrháři značky.

Speciální model vznikl na podvozku Rolls-Royce Phantom VII Coupe a pohání jej tradiční vidlicový dvanáctiválec o zdvihovém objemu 6,75 litru. Rolls-Royce nikdy neusiluje o maximální jízdní výkon, ale pro účely Sweptailu můžeme motor o výkonu 453 koní považovat za adekvátní.

Elegantní karoserie navazuje na tradiční designový směr Art Deco, který je synonymem moderních vozů Rolls-Royce, historických vozů Rolls-Royce a luxusních jachet. Siluetu Sweptailu nejvíce ovlivnily modely Phantom II Streamline Saloon a Park Ward 20/25 Limousine Coupe z první poloviny třicátých let. Tupé přídi dominuje tradiční vzpřímená mříž chladiče a dlouhá kapota.

Výjimečný interiér je vyrobený za pomoci nejkvalitnějších materiálů, jejichž spojení vytváří královský luxus. Otevření sebevražedných dveří odhaluje velká kožená křesla, prvotřídní dřevo, leštěné kovové povrchy a panoramatickou střechu. Za sedadly je vytvořená dřevěná police pro zavazadla, jejíž součástí jsou skleněné prvky, které v noci svítí. Na deštníky ve dveřích jsme u vozů Rolls-Royce zvyklí, ale Sweptail nabízí i přenosný kufřík na laptop z uhlíkových vláken a třešničkou na dortu je mechanismus, který odhaluje lahev šampaňského a dvě křišťálové sklenice. Na zdraví!

Rolls-Royce Sweptail je krásný v každém smyslu, ať už se jedná o design vozu nebo sofistikované funkce. Továrna nikdy nezveřejnila jméno majitele vozu, ani kolik za něj zaplatil. Spekulace odborníků tvrdí, že cena přesahuje 13 milionů amerických dolarů. Pokud je toto číslo pravdivé, právě si čtete o nejdražším autě, které ve Velké Británii kdy vzniklo. Rozhodně jde o nejdražší auto, které kdy Rolls-Royce vyrobil.

Každý Rolls-Royce je ručně vyráběn v Anglii na úrovni, jíž nedosazuje jakýkoliv jiný sériově vyráběný vůz. Montážní linka je spíše jako továrna na umění a dílny vyrábějící čalounění a dřevěné obložení jsou jako jemně naladěný orchestr. Za výrobou Rolls-Royce Sweptail se ukrývá opravdové řemeslo, jehož ztělesněním je soška Spirit of Ecstasy.

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

Ferrari FZ93: Stylingové cvičení Zagata bylo inspirací pro Ferrari Enzo

Ferrari FZ93 vzniklo jako oslava návratu slavného inženýra do vedení společnosti Zagato a inspirovalo budoucí modely Ferrari.

Číst celé

Začátky cizích značek v Americe: Evropské sportovní vozy

Ferrari, Lamborghini a Porsche v současnosti prodávají největší počet svých vozů na americkém trhu. Jak na něm začínaly?

Číst celé

Lotus Europa S: Civilizované Elise, které nikdo nekupoval

Několik let před úspěšnou Evorou se Lotus rozhodl navázat na úspěšný model z minulosti. Ke zklamání všech zúčastněných se však jednalo o naprostý prodejní propadák.

Číst celé

Našli jsme funkci, která chybí moderním autům

Nouzové brzdění je zlo, ale co takhle něco ve stylu „sebevědomého“ přidávání?

Číst celé

Dodge Challenger: Počátek příběhu amerického vyzyvatele

Příchod pony cars pro jednotlivé automobilky znamenal naději na vysoké zisky. S tímto cílem koncern Chrysler zkonstruoval vůz, který se stal nejen prodejně úspěšným, ale i filmovou hvězdou.

Číst celé