Recenze knihy: TATRA – Odkaz Hanse Ledwinky

Kdo vlastně navrhl originální vzduchem chlazený Volkswagen? Byl to Ferdinand Porsche, nebo to byl výtvor s nacisty přivlastněnou vizí československé Tatry? Tato kniha přináší příběh z tatrováckého pohledu.

Dnes vychází stovky a tisíce knih věnovaných automobilovým značkám. Zdaleka ne všechny, ale dokážou čtenáře připoutat vyprávěním o historii do křesla, protože jaksi jen brouzdají po povrchu . Není to případ téhle knihy a jejích autorů. Cílem Ivana Margoliuse nebylo nějaké vyumělkované zpopularizování československé značky ve světě. Naopak se tu šlo při autorské i editorské práci až na hranu toho, co je v životopisu osobních vozů Tatra možné.

Samozřejmě, že jde o technickou literaturu, ale o to více oceňuji, že knížka poskytuje neuvěřitelně čtivě psaný vhled do designového přemýšlení Hanse Ledwinky, hlavního konstruktéra československé automobilky založené v roce 1850. Tatra vyrobila svůj první vůz v roce 1897. Kamiony vyrábí dodnes, na osobní auta bohužel jen vzpomínáme. Nutno ale podotknout, že minimálně my v redakci Temple of Speed vzpomínáme s nezměrnou láskou.

Henry Ford? Dobrá. Ale my jsme měli Hanse Ledwinku. Právě on byl bezpochyby důležitým článkem v řadě technicky geniálních inovátorů počátků moderního automobilismu. Od kyvadlových polonáprav, vzduchem chlazeného motoru umístěného vzadu přes podvozek s páteřovým rámem až po sériovou výrobu aerodynamických karoserií s převratně nízkým koeficientem odporu vzduchu. V tomto všem byl Ledwinka zkrátka bůh.

Nejcennějším modelem Tatry je dnes samozřejmě vesmírné vozidlo T77, které se začalo vyrábět v roce 1934 a promiňte mi, ale já si zkrátka vůbec nedokážu představit, jakým sci-fi přízrakem musel tento automobil být, když jej poprvé viděli korzovat po Praze první poloviny třicátých let. Chcete jí dnes? Připravte si klidně i několik desítek milionů korun.

Pozdější Tatru T87 samozřejmě celosvětově proslavila dvojice Zikmund a Hanzelka, což je zcela pochopitelné. Při svých dobrodružných cestách po celkem 72 zemích světa ujeli přes neskutečných 127 tisíc km. Ještě předtím si ale T87 oblíbilo nacistické Německo, kde byla pro své plynulé jízdní schopnosti ve vysokých rychlostech brána jako dokonalý stroj pro extrémně svižné dálniční přesuny. Pro Tatru šlo ve spojení s německou armádou bohužel o existenčně nevyhnutelnou záležitost.

No.. a říká se, že důstojníci německé armády řídili T87 opravdu nadšeně. Náckové v ní prostě jezdili hrot a kudlu. Jinak si nedovedu představit, proč by velení Wehrmachtu nakonec zakázalo její užívání kvůli řadě dopravních incidentů. Komunistické odsouzení Hanse Ledwinky po válce za kolaboraci? Podle mne zkrátka naprosto směšný a ostudný verdikt, který mu vzal drahocenných šest let života.

Nyní ale ještě na chvíli zpět ke knize. Ta obsahuje mimojiné předmluvu Ledwinkova syna Ericha (sám byl automobilovým konstruktérem u Tatry a společnosti Steyr-Daimler-Puch v letech 1930–75) a také senzační „bonusy“ v podobě otištění mnoha originálních dobových brožur.

Oba autoři jsou architekti a jejich společný zájem o inovativní design automobilů vyústil v tuto fascinující studii.

Vzhledem k tomu, že tohle byla TA KNIHA, která jako první na světě odvyprávěla v devadesátých letech anglicky hovořící společnosti tatrovácký příběh (třeba Jay Leno by dle svých vlastních slov pravděpodobně o existenci Tatry nic nevěděl, natož aby sám vlastnil nádhernou T87), je podle mého názoru trochu politováníhodné, že Argo neutratilo více prostředků při zpracování formy pro tak vzácný obsah, který zde bezesporu máme. Úroveň grafické i redaktorské práce je velmi dobrá a vše je přehledné. Papír je také kvalitní. Ale věc, kterou mohlo Argo udělat lépe, jsou desky. Tím mám na mysli, že tahle kniha by si bývala zasloužila minimálně plátěnou vazbu a klidně i přebal.

Druhou nedávno vydanou knihu Ivana Margoliuse totiž přineslo nakladatelství CPress a ta je v tomto ohledu o úroveň výše. Jde o monografii Jan Kaplický: Pro budoucnost a pro krásu a určitě vám ji mohu s klidem doporučit. Věděli jste třeba, že Jan Kaplický chtěl a plánoval do kanceláří svého architektonického studia Future Systems umístit Tatraplán a uvnitř vozu hovořit o projektech s klienty?

Na konec bych rád vyjádřil vděk i za to, čeho se nám zde dostalo od Arga a doufejme, že někde v budoucnu si prolistujeme i další krásné knihy architekta Ivana Margoliuse. Jeho život je s osobními vozy Tatra spjat od dětství. On sám je hrdým majitelem Tatraplánu. I když s ohledem na rodinnou historii poznamenanou zavražděním otce komunistickým režimem určitě ne vždy jsou jeho vzpomínky šťastné, ale to už je zase jiný příběh.

Nissan GT-R, část prvá: Playstation nebo zázrak?

Sportovní Nissany s emblémem GT-R vždy přitahovaly všechny fanoušky japonských vozů, ale nejen ty. GT-R se stalo japonskou senzací, která se začala objevovat i v kreslených manga komiksech. Rozhodli jsme se, že vám představíme současnou generaci, známou jako R35, pěkně do puntíku. Během našeho pětidílného seriálu se se mu podíváme na zoubek. Dnes začneme zlehka: Otázkou, čím vlastně GT-R je v očích mnoha lidí, ale také na to, jaké je doopravdy.

Číst celé

Maserati 250F: Fascinující vítězství na Nürburgringu

Maserati předvedlo při návrhu 250F skvělou práci, ale i přesto s ním dokázal excelovat jeden jediný muž. Juan Manuel Fangio upevnil status legendy fascinujícím vítězstvím na Nürburgringu v roce 1957.

Číst celé

Honda Civic 1.4 iS: Slabý hatchback, který naučí základy sportovní jízdy

První auta jsou něčím, co v nás benzínových šílencích zanechá vzpomínky na celý život. To moje bylo kompromisem mezi nízkými provozními náklady a zábavou. První zkušenosti se sportovní jízdou jsem nabyl ve svém stříbrném hatchbacku z Japonska, na který dodnes vzpomínám.

Číst celé

Zachránci před bankrotem. Vznik těchto 3 aut byl důležitý

Trojice vozů, které pomohly automobilkám v úspěšném boji s finančními problémy. Jaké modely zachránily Aston Martin, Lamborghini a Porsche?

Číst celé

Porsche 911 Carrera S: Nejlepší dostupná 911 pro opravdové řidiče

Točivý atmosférický šestiválec, manuální převodovka, pohon zadních kol a hydraulický posilovač řízení. Carrera S generace 997 je přesně takovou rozumně dostupnou 911, jakou potřebujete.

Číst celé

Dodge Charger: Z Detroitu do Hollywoodu

Úspěšná druhá generace oblíbeného muscle caru, za jehož úpadkem nakonec stál jeho vlastní bratr.

Číst celé