Proč Challenger SRT Demon nesmí závodit v NHRA?

Při představení nejvýkonnějšího Challengeru se na světě objevila informace, že jej asociace NHRA zakázala pro své závody. Zajímá vás proč? Čtěte dále.

Dodge Challenger SRT Demon byl jednou z nejočekávanějších novinek roku 2017. Již SRT Hellcat nabízel dech beroucí výkony a mnoho fanoušků amerických aut netrpělivě vyhlíželo novou slibovanou bestii. V rámci dubnového představení značka uvedla, že jej americká národní dragsterová asociace NHRA, jenž oficiálně pořádá závody ve sprintu, zakázala.

Muscle car, jehož osmiválec generuje výkon až 852 koní, akceleruje na stovku za 2,3 sekundy, s čímž je rychlejší než Bugatti Chiron. Když s ním Leah Pritchett, šampión NHRA, na asfaltu Gainesville Raceway zvládl čtvrtmílový sprint za 9,65 sekundy s výslednou rychlostí 224 km/h, americká asociace sériovou variantu okamžitě zakázala pro účast ve svých soutěžích. Důvody byly čistě bezpečností.

Za dolar

Challenger SRT Demon při vývoji prošel přísnou dietou, při níž přišel i o sedadlo spolujezdce. To vám Dodge do vozu za příplatek namontuje zpátky za jeden dolar a za druhý dolar i zadní sedadlo. Za další dolar lze získat i kouzelnou krabici, která obsahuje vše, co by se vám mohlo na drag stripu hodit – hever, momentový klíč, úzká přední kola, přímý vzduchový filtr a další. Majitelé všech 3 300 vyrobených kusů ke svým vozům taktéž dostali poukázku na kompletní dragsterovou školu.

Pravidla NHRA totiž nařizují bezpečnostní vybavení pro vozy, které sprint na 402 metrů zvládnou pod deset sekund a v cíli dosáhnou rychlosti vyšší než 216 kilometrů v hodině. Produkční Demon však žádné z nich nemá a výrobce ony prvky nenabízí ani formou příplatkové výbavy. Certifikovaná plnohodnotná klec, okenní síť, pokročilý zádržný systém řidiče, elektrický odpojovač a smyčka hnacího hřídele, která jej zadržuje v případě roztržení kloubu, se totiž ve voze nenachází.

Požadavky se nevztahují jen na auto samotné, ale i na jeho řidiče, který musí mít asociací schválený závodní outfit. Tím se myslí přilba, závodní kombinéza, rukavice a krční límec, nebo v lepším případě rovnou HANS. Přestože jsme v rychlosti nedohledali nic o obuvi, nepočítáme, že lze jezdit v kovbojských botách po vzoru Texasu.

A jak to tedy je s Demonem a jeho účastí v závodech ve sprintu? Pořadatelé závodů majitelům dovolí účast v případě, že bude jejich auto vybavené výše uvedenými prvky. Věříme, že velké množství do příslušných úprav rádo zainvestuje, protože je jejich démonická hračka na pouliční bláznění až nebezpečně rychlá.

Mid Night Club: Pouliční závodníci gentlemani

Japonský ilegální klub, jehož součástí byla nejen opravdu rychlá auta, ale i přísná pravidla.

Číst celé

Subaru e-Boxer: Vše, co potřebujete vědět o hybridním boxeru

Subaru e-Boxer je první hybridní pohon automobilky Subaru. Představíme vám jeho konstrukci, funkci a rozdílnost jízdních vlastností oproti běžným modelům.

Číst celé

BMW 1602 Elektro-Antrieb: Praděda BMW i3

BMW na olympijských hrách v Mnichově roku 1972 představilo elektrickou verzi typu 1602, která se stala prvním elektromobilem v historii značky.

Číst celé

Ferrari FZ93: Stylingové cvičení Zagata bylo inspirací pro Ferrari Enzo

Ferrari FZ93 vzniklo jako oslava návratu slavného inženýra do vedení společnosti Zagato a inspirovalo budoucí modely Ferrari.

Číst celé

Ze závodních tratí přímo na silnice. Zrození modelů Porsche Rennsport

Motorsport patří do historie Porsche odjakživa. Modely, které nám tento fakt připomínají nejvíce nesou bájné označení RS. Zajímali jste se někdy o to, jak šly za sebou?

Číst celé

O Sodomkově stopě za velkou louží

Stalo se to na konci loňského léta v americkém Monterey. V rámci motoristického týdne se v aukci RM Sothebys vydražil za více než 8 milionů český automobil Aero 50 s karoserií od Sodomky. Tady je vše, co o něm musíte vědět.

Číst celé