Škoda Enyaq iV: Poprvé za volantem elektromobilu, kterým začíná nová éra

Mladoboleslavská automobilka vstoupila při příležitosti oslav svého 125. výročí do nové éry. Elektromobil Enyaq iV mění Škodovku tak, jak jí známe.

Nová éra začíná. Škoda Auto při oslavách 125 let od založení původní společnosti Václavem Laurinem a Václavem Klementem v roce 2020 oficiálně představila jeden ze svých nejdůležitějších vozů všech dob. Škoda Enyaq iV se stala prvním čistě elektrickým modelem mladoboleslavské automobilky a je výsledkem experimentování s předchozími elektrifikovanými modely z rodiny Škoda iV. Zákazníky netrpělivě očekávané elektrické SUV je doposud největším krokem automobilky při realizaci strategie v oblasti elektromobility ovlivní budoucí směřování celé společnosti.

Škoda Enyaq iV je nepochybně nejdůležitější škodovkou posledních let, ale uvedení na trh komplikuje zdánlivě nekonečná covidová pandemie, která rovněž zkomplikovala začátek životního cyklu nejnovější Octavie. První detailnější seznámení nás novinářů s Enyaqem tak neproběhlo na typické zahraniční prezentaci u moře, ale v Praze po rychlé teoretické přednášce s kávou v papírovém kelímku v ruce. Nezdržujme to však a pojďme rovnou k věci.

Enyaq je vlajkovou lodí elektrifikovaných modelů Škoda iV a je prvním vozem Škodovky na koncernové platformě MEB, která je určena výhradně elektrickým vozům. Enyaq tak následuje sourozence Volkswagen ID.3 a ID.4 a stává se třetím modelem na tomto podvozku. Inženýři mladoboleslavské automobilky samozřejmě využili univerzálnosti a výhod modulární platformy pro elektromobily, takže vyvinuli verze s pohonem zadních i všech kol a v budoucnu nám představí i mnohem výkonnější verze.

Enyaq svým zařazením spadá do segmentu crossoverů, ale v reálném světě vypadá jako kombinace vozů dvou kategorií – SUV a MPV. Je to crossover mezi SUV a MPV. Enyaq zaujme dlouhou a nízkou karoserií, kterou až nápadně připomíná dnes již ustupující kdysi populární kategorii rodinných vozů. Z dnešních módních SUV naopak přebírá celkový styling a proporce. Nejnovější elektrická škodovka je ve srovnání s Kodiaqem nižší a sedí blíže k povrchu silnice. Základní rysy designu se inspirují starší studií Škoda Mission E, které se spojují s typickými poznávacími prvky moderních škodovek. Enyaq je spíše rozsáhlou evolucí, než revolucí.

I když to v interiéru vypadá docela podobně, vlastně je v něm spousta nového. Návrháři Škodovky upustili od klasických výbavových stupňů, které nahradili tzv. designy interiéru. Nejmodernější auto musí zaujmout nejmodernějšími řešeními. Lidé ze Škodovky se inspirovali moderním bydlením a vyvinuli nabídku vkusně sladěných barev a materiálů, a to včetně přírodních, trvale udržitelných a recyklovaných. Celkem deset tematických paketů si zákazníci mohou doladit podle svého vkusu v několika málo krocích.

Interiér Enyaqu je kombinací nových a již známých technických řešení škodovek a rychle se v něm budete cítit jako doma. Všechno je na svém místě a ovládá se stejně jako v běžných modelech. V Enyaqu však celé auto ovládáte skrze centrální 13″ dotykový displej, který je největší obrazovkou, jakou naleznete v celé modelové řadě. Druhou obrazovkou na palubní desce s charakteristickým prolomením, převzatým z Octavie, je virtuální kokpit o velikosti 5,3″. Ten ale bohužel nabízí jen zobrazení nejzákladnějších údajů a ikona se stavem akumulátoru je příliš malá na to, aby se z ní při jízdě dal okamžitě vyčíst přesný stav nabití. Posledním zobrazením je head-up displej s rozšířenou realitou.

Enyaq iV okamžitě zaujme způsobem probouzení k životu. Po odemčení dveří keylessem a usednutí na sedadlo řidiče stačí sešlápnout pedál brzdy a okamžitě máte nastartováno. Klasické startovací tlačítko na sloupku volantu v něm je, ale vlastně na něj nemusíte nikdy sáhnout, protože zhasínání vozu probíhá skoro stejně. Zastavíte, přepracovaným voličem jízdních režimů zařadíte neutrál, zatáhnete za páčku parkovací brzdy, vystupujete, zamykáte a odcházíte. Zhasínání auta už pokrývají písky času, nová doba začíná.

Synchronní elektromotor při jízdě čeká na každý povel od plynového pedálu a okamžitě reaguje. I když je Enyaq při rozjezdu pocitově vlažnější, při pružném zrychlení za to umí slušně vzít. S lineárním zátahem elektromotoru navíc nikdy nemusíte řešit, zda jedete padesát nebo devadesát, protože se s ním předjíždí naprosto fantasticky. Na papíře není nejvyšší rychlost 160 km/h a sprint z 0 na 100 km/h za 8,7 sekundy oslňující, ale věřte, že v reálném světě budete s Enyaqem rychlejší než většina aut v okolním provozu.

Síla šlapání na plyn ale samozřejmě ovlivňuje spotřebu elektrické energie, která se běžně pohybuje v rozmezí od 15 do 25 kWh/100 km podle stylu jízdy. Výrobcem udávaný dojezd je 537 kilometrů podle WLTP a po prvním krátkém seznámení na zhruba 150 kilometrech zatím nebudu dělat závěry, to si schovám až do plnohodnotného týdenního testu.

Zcela novou koncepcí pro Škodovku je rovněž uspořádání pohonu. Modulární platforma pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen ve standardním provedení disponuje pohonem zadních kol s jednostupňovou převodovkou, čtyřkolka s označením X je pak řešena samostatným elektromobilem pro pohon kol přední nápravy, přičemž uspořádání preferuje kola té zadní. V prostoru přední nápravy se nachází také klimatizace, topení nebo tepelné čerpadlo, které je dodáváno na přání.

Škoda Enyaq iV vstupuje na český trh se čtyřmi výkonovými stupni, dvěma růžnými kapacitami baterie a pohonem zadních nebo všech kol. Během jednodenního prvního seznámení s Enyaqem jsem si mohl vyzkoušet verzi iV 80 s jedním elektromotorem o 201 koních a 310 newtonmetrech, větším akumulátorem s kapacitou 82 kWh a pohonem zadních kol.

V pražských ulicích se Enyaq ukázal jako docela solidní auto, které je především komfortní, a to i na obrovských 21″ kolech. Podvozek si hravě poradí i s největšími nerovnostmi, na kterých běžné škodovky skáčou a mlátí do interiéru. V Enyaqu se tohle neděje a dělá mi radost, že mladoboleslavští inženýři jdou do sebe a snaží se odstranit zřejmě největší nepříjemnost většiny aktuálních modelů značky. Zároveň se jim podařilo dosáhnout ideálního rozložení hmotnosti 50:50, díky čemuž je Enyaq snadno předvídatelný a ovladatelný v zatáčkách. V kombinaci s velkým rejdem zatáčení kol, nízkým těžištěm a pohonem zadních kol umí být v rychlých zatáčkách překvapivě zábavný.

Akumulátor uložený v podlaze mezi přední a zadní nápravou se skládá z 24 lithium-iontových článků, jejichž celková kapacita u Enyaqu iV 80 dosahuje 82 kWh. Baterie umožňují rychlodobíjení až do výkonu 125 kW, přičemž dobíjení této verze z 5 % na 80 % kapacity trvá 38 minut. Domácí wallbox Škoda iV Charger na střídavý proud s výkonem až 11 kW umí nabít auto za maximálně 6 hodin a k dispozici je i nabíjení z 230 voltové domácí zásuvky, které trvá věčnost.

K nabíjení za jízdy samozřejmě slouží chytrá, účinná a efektivní rekuperace. Enyaq iV vsází na brzdění odporem elektromotorů, o čemž svědčí i obyčejné bubnové brzdy na zadních kolech. Elektromobily zkrátka extrémně silné brzdy nepotřebují. Přední kola samozřejmě zpomalují kotoučovými brzdami. Inteligentní automatický systém vyhodnocuje míru rekuperace podle provozu před vozem a dat z GPS, takže umí plynule dobrzďovat při zastavování na semaforu. Systém umožňuje i manuální nastavení rekuperace pádly pod volantem.

O vstup Škodovky mezi výrobce elektromobilů se nejprve zasloužilo malé Citigo iV, ale až Enyaq iV je prvním opravdu důležitým počinem automobilky v tomto segmentu. A dala si na něm záležet. Škoda Enyaq iV při prvním vyzkoušení působí jako seriózní elektromobil pro běžný život, který poslouží jako prostorné rodinné auto na každodenní život ve městě i cestování. Teoreticky vysoký maximální dojezd na jedno nabití a elektrický systém chlazený kapalinou jsou kombinací, která nebude nepříjemná ani při cestování ve vysokých letních teplotách. To vše je doplněno o skvěle odhlučněný interiér, slušný výkon a a komfortní jízdní vlastnosti. Nejdůležitější však je, že se s Enyaqem jezdí jako s úplně normálním autem, ve kterém rychle zapomenete, že sedíte v elektromobilu.

Skoro jako Nuvolari: Jaguar E-Type předjel Ferrari 250 GT Breadvan dlouhým driftem

Rob Huff se v Jaguaru E-Type hnal za vzácným Ferrari 250 GT Breadvan a svým rozevlátým řidičským stylem připomínal umění Tazia Nuvolariho.

Číst celé

Aston Martin Atom: Prototyp prťavého sedanu, o kterém jste nikdy neslyšeli

Aston Martin Atom měl být nejmenším, nejlehčím a nejlepším malým sedanem na trhu, ale vývoj přerušila 2. světová válka.

Číst celé

Maserati 3500 GT: Zachránce Maserati před možným krachem v 50. letech

Obyčejnější sériově vyráběné luxusní kupé 3500 GT bylo poslední nadějí Maserati, aby uniklo hrozícímu bankrotu. Nejenže se plán i přes počáteční nejistotu nakonec zdařil, ale zároveň do Itálie přinesl zajímavé prvenství.

Číst celé

Recenze knihy: TATRA – Odkaz Hanse Ledwinky

Kdo vlastně navrhl originální vzduchem chlazený Volkswagen? Byl to Ferdinand Porsche, nebo to byl výtvor s nacisty přivlastněnou vizí československé Tatry? Tato kniha přináší příběh z tatrováckého pohledu.

Číst celé

BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

Číst celé

Katovna: Svými rozměry je to superrychlý obchoďák

Třetí Katovna v pořadí hodnotí nejen rychlé varianty běžně dostupných aut, ale i jednu žhavou sportovní novinku.

Číst celé