Nissan 200 SX S14 díl 1.: Čtyři roky s dvoukilem

Kupovat japonské auto v Německu je dobrý nápad, ale nejde udělat kšeft, když jde Turek na oběd.

Zbavil jsem se utopické 318i E30 a vybíral jsem nové auto. Co zvládly vytuněné S14 jsem už znal hlavně z internetu a zároveň se mi zamlouvala, protože z továrny je spíše jako grand tourer. To je nejen dobré na seznámení s autem a každodenní provoz, ale také je to příslib větší šance na sehnání nevylítaného kousku, tedy pokud nenarazíte na někoho, kdo jej měl jako druhé auto na zimní vyřádění.

S14 je nejdelší a nejširší generace Nissanů S. Kromě fajn proporcí a potenciálu na úpravy auto nabízelo pevnou karoserii, samosvorný diferenciál s vlastním chladičem, víceprvkové zavěšení a samozřejmě pohon zadních kol spolu s výkonem důstojných 200 koní z prověřeného a údajně spolehlivého dvoulitru s turbem SR20DET. Také pro mě bylo exotické, protože evropských je málo, v Česku se ani neprodávalo. Tím že vybírám v období nejnižší cenové hladiny jsem si jistý nebyl, i proto trvalo vybírání skoro rok. Jedinou předfaceliftovou s14, která se tou dobou prodávala v Česku, jsem se svezl, ale nekoupil ji, protože měla k tovární podobě docela daleko. Ujistila mě však v tom, že chci správné auto.

Protože při opravách 200SX můžete většinou rovnou něco vylepšit, vyrazili jsme s borci ze Sportgarage do Německa pro nejlevnější sériovou S14 na středoevropském internetu s nájezdem okolo 230 000 kilometrů. Po asi 500 kilometrech cesty jsme ale narazili na Turka v autobazaru, který nám řekl, ať počkáme půl hodiny, protože má pauzu na oběd. To nás společně s celým navařovaným bokem a zašlým vzhledem okamžitě odradilo.

Naštěstí se na netu objevila druhá nejlevnější S14 v Mnichově a na obrázcích vypadala jako nová. Vydali jsme se na tříhodinovou cestu i přesto, že nám do inzerované ceny chybělo 500 euro. Pár metrů od cíle jsme mimochodem potkali špičkově vylepšenou R34 GT-R, takže už jsem byl skutečně v opojení Nissany. Naši vyvolenou naštěstí prodával soukromník, známý pána narozeného v roce 1939, jenž byl jediným vlastníkem vozu od vyrobení v roce 1995. Uviděl jsem ji v dáli samotnou na příjezdovce u domu a bylo téměř rozhodnuto. Ani zblízka jsme neviděli žádné známky poškození a fascinoval mě lak, protože jsem z fotek nepoznal, že to není jednolitá zelenomodrá, ale měňavka, co střídá odstíny zelené, fialové a modré, bez světla pak úplně ztmavne. A hlavně, na takové barvě byla skvěle vidět celistvost laku. Pod auto jsme jen nakoukli jedním okem.

Naposled jsme zapochybovali, když auto ani na potřetí nenastartovalo, což ale bylo tím, že musíte manuálně deaktivovat imobilizér tlačítkem na klíčích. Další zvláštnost byla, že jde klíč vyndat jen po stisknutí tlačítka za ním. Neznalost prodávajícího nás ujistila v tom, že s autem nejezdil. K origo kolům a rádiu z poslední dekády přihodil kola Rial, kterých mě  posléze šťastně ale potupně zbavil redakční Megane 1,5. Přesunuli jsme se do pracovny Němce plné velkých obrazovek Apple. Vytáhl technický průkaz s uvedeným jedním majitelem narozeným před více než 70 lety a my jsme na něho vybalili žádost o slevu 500 euro, kterou se schovívavým úsměvem přijal. Namontovali jsme převozní SPZ a vyrazili.

Na hladké německé dálnici docela mohutný Nissan hned zlákal zkusit rychlost. Po 230km/h stále zrychloval, ale raději jsem toho nechal, protože jsem nevěděl, z jaké světové války je olej a pneumatiky. Na rychlých 400 kilometrů jedna velká 65 litrová nádrž nestačila. V připadě nutnosti by ale vystačila, stačilo by zpomalit, nebo si nevšímat spodní rysky palivoměru, pod kterou je ještě rezerva benzínu asi 15 litrů, hlavně kvůli šetrnosti k palivovému čerpadlu v zatáčkách při přelévání paliva na okraje nádrže. Po pohodlné cestě se u večeře v Praze vedle Nissanu náhodou postavily další dvě S14 Kouki. Ten den byl prostě na Nissany šťastný. Od té doby jsem se ale s žádnou s14 v provozu nepotkal a auto si lidé spletli snad už se vším asijským a někdy i americkým.

Dodnes auto nemělo jedinou závadu techniky. Fungují i všechny detaily jako elektrické naklápění světlometů a zrcátek nebo vysouvací anténa. Několik věcí se však udělat muselo. První úprava spočívala ve vylepšení olejového čerpadla, což je slabý článek předfaceliftové Zenki. Stačí vyměnit vrtulku uvnitř čerpadla, my jsme použili díl Nismo. Za další se musel ošetřit celý spodek od překvapivě rozsáhlé, ale stále ještě povrchové koroze. Když už bylo auto rozebrané, zrenovovaly se brzdy a přidaly se k nim pancéřové hadičky. Naopak jsme vyhodili ABS protože bylo jen na předek a domnívám se, že nejde vypnout. Ještě jsem sundal mlhovky. Místo silentbloků zavěšení se nalisovalo železo, guma byla odstraněna i mezi nápravou a karoserií. Poslední zmiňovaný krok udělalo BMW nově u M2 a setkali jsme se s kusy, co měly prasklé zadní sklo zespoda… Moje karoserie drží. Na rozdíl od S13 je mezi místy horního uložení zadních tlumičů vyztužena obloukem.

Zachovala si ale průchozí tubus na dlouhé předměty přístupný sklopením sedaček. Praktický je i podlouhlý kufr a množství odkládacích přihrádek, do odkryté na středovém tunelu přesně zapadne užitečně čleňená krabička od starého iPhonu. V autě jsme v nutností pracně složili i v pěti, přestože má vzadu vytvarované  pouze 2 anatomy. Cestování ve dvou je luxusně prostorné, se 192cm se nedotknu konce prostoru pro nohy ani hlavou o strop.

 

Po třech zimách se zase ozvala koroze. Stačila malinká prasklina v ochraně aby si zase začala pochutnávat na japonském plíšku. Objevila se i díra v intercooleru a rozpadlo se těsnění mezi výfukem a turbem. Sportgarage splašili cooler z S15 a válelo se jim tam těsnění Tomei ze Skylinu, které na můj výfuk pasovalo, takže se Nissan vrátil zase lepší a za super cenu.

Necelý rok jezdím na tlumičích Protlum na zakázku dělaných českou firmou težící z mnohaletých závodních zkušeností. Jedná se o úplně první 200SX na tomto podvozku. Jsou větší a delší než standardní tlumiče, proto si jejich instalace vyžádala horní uložení na unibalech dovolujících vyosení tlumiče. Před týdnem mi shořela stále ještě původní spojka, ale to bylo mým hloupým zacházením. Opět jsem ale skončil spokojený, protože nová za 5 500 Kč od australských Extreme Clutch je skvělá. Jinak je auto sériové, jen v létě jezdím na větších kolech.

Do budoucna už neplánuji auto zbytečně vystavit posolené zimní silnici. Užívat si co nejvíc zábavy, ale v rámci toho, že je to skoro youngtimer. Sériovka je skvělá a vzácná, ale dokud bude existovat poslední S šasi, budou se i inovovat možnosti, jak ji upravit. Nissany S jsou i dnes hojně používané základy pro špičkové stavby. Proto bych měl dvoukilu oplatit loajalitu a postupně ho vylepšovat. V příštím díle bych se s vámi chtěl podělit o jízdní dojmy.

Ferrari 250 LM: Poslední Ferrari historie, které vyhrálo Le Mans

Ferrari vyrobilo pouze 32 exemplářů typu 250 LM. Záměrem bylo přenést technologie prototypů do automobilových závodů třídy GT.

Číst celé

Škoda 1100 OHC: Šest desetiletí malého závoďáku

Ohlédnutí za československým závodním vozem, který v těchto týdnech slaví šedesáté výročí od svého vzniku.

Číst celé

Tyrrell P34: Superzajímavé, ale neosvědčilo se. Proč?

Revoluční šestikolové Tyrrelly P34 vznikly v období Formule 1, kdy většina stájí využívala totožný motor a konstruktéři se snažili získat náskok před konkurencí. Unikátní konstrukce přinesla řadu výhod i nevýhod.

Číst celé

Hledáme naší bývalou Hondu Civic, pomozte nám ji najít

První auta v nás probouzí spoustu vzpomínek a taky touhu je mít zpátky, když přemýšlíme o nákupu druhého vozu na běžné ježdění.

Číst celé

Nákup nové ojetinky už není radost. Zdá se mi to jako zbytečný opruz

Rozhodl jsem se pro nákup dalšího auta, ale nevím, co chci. A taky mi výběr komplikuje nedůvěryhodnost většiny prodejců v České republice.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé