Mazda 6 2.0 Sky-G: Srdce vyhrává

Moudrou hospodskou diskuzi o nejlepším sedanu velmi často vyhrává Passat, ale jestli se chcete za volantem i bavit, máme pro vás lepší možnost.

Automobilový trh byl v posledních letech značně zaplaven rodinnými auty s přeplňovanými motory. Vysoký litrový výkon z malého objemu zkrátka láká a tak se z trhu začínají vytrácet atmosférické motory, jenž byly ještě před deseti lety běžnou nabídkou mnoha značek. K posledním bojovníkům za atmosférické plnění se v současné době řadí hlavně japonská Mazda, která ani v budoucnu neplánuje svou snahu a vývoj vzdát. Za minulé měsíce jsem dostal příležitost svézt se v několika Mazdách se zážehovým motorem, které spojovala technologie SkyActiv. Zatím poslední zkušeností byl oblíbený model 6 Sedan, jenž se mi dostal do rukou ve své nejprodávanější motorizaci.

Současná třetí generace je na trhu již více jak pět let, ale i tak vypadá k světu a svým odvážným agresivním vzhledem se značně odlišuje od své konkurence. Křivky designové linie KODO, která se táhne napříč celou modelovou řadou, mě nikdy nezklamou a mohl bych je pozorovat dlouhé hodiny. Červený sedan v příplatkovém odstínu vypadá opravdu fantasticky, až fenomenálně. Interiér je starý známý společník, kde je vše na svém místě, jak jsem v současných Mazdách zvyklý.

Testovaný kus se mi dostal do rukou s nejprodávanější motorizací, jíž je dvoulitrový atmosférický čtyřválec SkyActiv-G165 s manuální převodovkou a pohonem předních kol. Mnoho zákazníků si prý rádo připlatí za prostornější variantu Wagon, ale to ničemu nebrání, abych si mohl vyzkoušet zlatou střední cestu. S podobně dlouhým kombi, avšak s nejsilnějším dieselem nabídky, jsem nedávno strávil několik dní a v závěru jsem o něm řekl, že je to zkrátka kombík, který vytváří úsměv ve tváři. Se vzpomínkou na skvělé jízdní vlastnosti jsem se na svou další testovací šestku opravdu těšil a byl jsem zvědavý, jak zábavná bude zážehová varianta a jaká bude ve srovnání s tou vznětovou. Po nastartování se hliníkový motor krátce nachází ve zvýšených otáčkách a následně se usadí na klidném volnoběhu v přibližně 600/min. Mezitím se ve skvěle ergonomickém interiéru pohodlně usazuji a vyrážím si za volantem šestky užít stovky kilometrů řidičské radosti.

Dvoulitr o výkonu 165 koní a točivém momentu při běžném ježdění poskytuje dostatek síly, kvůli nezvykle vysokému kompresnímu poměru 14:1, ale při pružném zrychlení bych ocenil alespoň dalších 20 koní navíc. To však neznamená, že bych sedan s pohotovostní hmotností 1 300 kilogramů řadil k pomalým autům. Zrychlení na stovku za 9,1 sekundy a maximální rychlost 213 kilometrů v hodině považuji u auta pro denní používání za dostačující. Motor dokáže oslovit svou spotřebou, která v době přeplňovaných dieselů již rozhodnuté lidi jen těžko zaujme, ale jízda s dvoulitrovou atmosférou za 7,5l/100km se ještě před dlouhými roky zdála utopií. Šestistupňová manuální převodovka disponuje krátkými přesnými drahami, s nimiž lze měnit rychlosti bez sebemenších problémů.

Jestli má Mazda 6 oproti své konkurenci opravdu něco nabídnout, jsou to její jízdní vlastnosti. Auto se díky svému strmému a na dnešní dobu i komunikativnímu řízení hravě pouští do zatáček, čemuž napomáhá výborně naladěný podvozek. Ten poskytuje nevídané pohodlí, kdy jsem s vozem projel nejrozbitější okresky, jaké se mi podařilo najít, a šestka po nich jen a jen plula i na svých devatenáctipalcových kolech, aniž by se mě prací svých podvozkových komponentů snažila v interiéru rušit. Zároveň komfortní podvozek nabízí obrovskou porci jízdní stability jak v zatáčkách, tak při rychlých přesunech na dlouhých rovinkách.

Když jsem v závěru svého testování přemýšlel, jaká mnou vyzkoušená varianta mě oslovila více, chvíli jsem si lámal hlavu. Šedivý Wagon poháněný 2,2 litrovým turbodieselem s automatickou převodovkou a pohonem všech kol fungoval jako okamžitý zmizík. S obrovskou porcí točivého momentu z klidového stavu doslova vystřelil a následně upaloval jako o život, aniž by se zalekl blížících se zatáček. Důležité je pro mě ale jakési poselství, které v aktuální době vidím v benzínové Mazdě 6. Zážehová varianta oproti dieselu působí jako okénko do dob minulých, kdy byla podobná auta běžná. Dnes už je sedan s dvoulitrovou atmosférou, manuálem a výjimečným podvozkem na trhu vzácností. Výsledné rozhodnutí záleží na preferencích každého z nás. Přestože byl instantní výkon turbodieselu, který dokázal výrazně zkrátit rovinky, návykový, benzínová atmosféra se mi v současné době zdá milejší. Upřímně kašlu na skutečnost, že je značně pomalejší, ale z mého pohledu automobilového nadšence a fanouška atmosférických motorů je mi surový řev dvouvačkového atmosférického čtyřválce milý a neoposlouchatelný.

Za zapůjčení vozu děkujeme společnosti Car Star Praha.

Když ujíždíte se svou Sierrou od vloupačky, zatímco spíte doma v posteli

Tátu nahlásili, jak ujíždí se svou Sierrou od vloupačky ve zlatnictví. Jenže on spal doma v posteli a auto mělo stát v autobazaru. Jo, to byly divoké devadesátky..

Číst celé

Jak Alfa Romeo získala zpět svůj neodolatelný šarm díky 8C Competizione

Exkluzivní Alfa Romeo 8C Competizione pomohla italské automobilce s návratem k tradičním hodnotám a odstartovala celou novou éru.

Číst celé

Japonská auta zastíněná legendami. Představujeme 6 z nich

Výběr šestice japonských aut, která byla neprávem zapomenuta, jelikož je zastínily vozy se slavnějšími jmény. Jaké to jsou?

Číst celé

Ford Sierra RS500: Auto králů bez koruny

Konec osmdesátých let byl ještě dobou, kdy se v motorsportu hledaly skuliny v pravidlech, aby se dalo legálně podvádět.

Číst celé

Aventador, Italia, 911, GranTurismo, Viper. Roadtrip ze všechny prachy

Kdyby byl Aventador dítětem, zeptali byste se ho, jestli si pití někde nevylil.

Číst celé

13B-MSP Renesis: Znáte poslední sériový wankel?

Atmosférický dvourotorový wankel nabízel vysoký litrový výkon a nechal se točit k 9 500 otáčkám za minutu. Spolehlivost nepatří k jeho kladným stránkám, ale charakter naopak ano.

Číst celé