Fotogalerie: Vzácné materiály z vývoje Lamborghini Countach

Prohlédněte si vzácné obrázky mapující vývoj supersportu Lamborghini, který předurčil tvary následujících modelů a zasloužil se o vybudování slavného jména značky.

Ikonický supersport se vzhůru otevírajícími se dveřmi. Tak si Lamborghini Countach vybaví každý fanoušek rychlých kol. Zrod jedné z mnoha italských automobilových legend ale nebyl jednoduchý. Značce se nepodařilo vyvinout slibovaný motor a finální práce na prototypu probíhaly jen několik hodin před jeho odhalením na autosalonu v Ženevě roku 1971. Více o historii slavného Lamborghini se můžete dočíst zde.

Nyní se však na Countach zaměříme z jiného úhlu pohledu. Podařilo se nám najít několik obrázků mapujících jeho složitý vývoj a rádi bychom vám je ukázali.

Klínovitý design

Krása Miury zapsala Lamborghini na mapu světa, kvůli čemuž Ferruccio Lamborghini určil talentovaného Marcella Gandiniho jako hlavního návrháře jejího nástupce. Countach se vydal cestou nízkého klínovitého tvaru, jehož linie doplňovaly vzhůru otevírané dveře. Tento systém dveří byl zvolen kvůli nízké výšce vozu, aby nedošlo k poškození laku o vysoké obrubníky a jiné překážky při jejich otevírání.

Vidlicový dvanáctiválec

Paolo Stanzani už na začátku projektu rozhodl, že pohon Lamborghini Countach opět obstará vidlicový dvanáctiválec. Pětilitrová jednotka měla být na rozdíl od Miury uložená podélně. Dlouho vyvíjený pětilitrový motor byl však pro inženýry zklamáním, kvůli čemuž se standardní motorizací nového vozu stal dvanáctiválec pocházející z Miury. Ve výsledné specifikaci dosahoval nejvyššího výkonu až 380 koní.

Převodovka jako třetí pasažér v interiéru

Konstruktéři z Lamborghini zabudovali mohutné hnací ústrojí do supersportu, jehož těsný interiér byl skutečně kapesních rozměrů. Jednou z mnoha příčin byla pětistupňová manuální převodovka uložená v tunelu mezi sedadly. Na přiloženém obrázku lze spatřit, jak obrovské bylo hnací ústrojí. Zadní kola byla poháněná pomocí dlouhého kardanového hřídele.

Zmenšený model

Lamborghini při vývoji typu Countach použilo i zmenšený model, za jehož pomoci si konstruktéři mohli snáze představit rozložení jednotlivých komponentů v karoserii supersportu.

Aerodynamika

Přestože jeden z vývojových modelů může naznačovat důkladný vývoj aerodynamiky, Lamborghini Countach nikdy nenavštívilo větrný tunel. Inženýři Paolo Stanzani a Massimo Perenti vůz jednoduše pomalovali dlouho schnoucí barvou a za pomoci kamery natočili obtékající vzduch při testování na veřejné dálnici. Koeficient odporu vzduchu dosáhl vysoké hodnoty Cx=0,42. Finančně nákladné testování aerodynamiky začalo Lamborghini využívat až v dobách, kdy jej vlastnil americký koncern Chrysler.

Nárazové testy

I supersport jako Lamborghini Countach v sedmdesátých letech podstoupil nárazové testy. Ačkoliv neznáme výsledek zkoušek, musíme připomenout, že základem karoserie byl jednoduchý trubkový rám.

Výsledek usilovných vývojových prací

Takto vypadá výsledek snažení italských inženýrů na dobové fotografii. Ve skutečnosti Lamborghini Countach vzniklo, protože Ferruccio Lamborghini prohrál sázku. Přestože veřejnost vůz při představení v Ženevě přijala s velkým nadšením, samotný zakladatel značky mu nevěřil. Bob Wallace, jeden z několika mužů stojících za přípravami Miury, se s ním vsadil, že doveze vývojový prototyp na závod Targa Florio na Sicílii a zpět po vlastní ose. Když vyhraje, půjde klínovitý supersport do výroby, když ne, skončí v propadlišti dějin. Vítěze této sázky určitě uhádnete.

BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Ford GT: Vzpomínka na Le Mans

Americký Ford se v novém tisíciletí rozhodl připomenout historii svých nejslavnějších modelů. Kromě jmen Mustang a Thunderbird značka oživila i jméno legendárního vítěze nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě.

Číst celé

Chevrolet Corvette XP-819: Lodní motor za zadními koly

Špióni v automobilovém průmyslu stále častěji hledají informace o vývoji Chevroletu Corvette s motorem uprostřed. Podobný prototyp s motorem za zády americká značka zkusila již v šedesátých letech.

Číst celé

Historie Golfu GTI. Co stálo za zrodem ikony?

Volkswagen Golf GTI se dlouhodobě těší oblibě zákazníků a je ideální kombinací auta na běžné i zábavné svezení. Znáte jeho dlouholetý příběh?

Číst celé

Stěrače čelního okna vymyslela žena, ale lidé revolučnímu vynálezu nevěřili

Revoluční vynález Mary Andersonové zpříjemnil život za volantem nespočtu řidičů.

Číst celé